Moto říjnového eventu „Scary Fast“, tedy „strašidelně rychlé“ by sice mohlo mít něco do činění s blížícím se haloweenským večerem, především bude nejspíše předzvěstí nových procesorů Apple M3. Drobné otazníky nad obsahem vyvolává netradiční večerní start streamu a fakt, že někteří novináři a influenceři dostali s pozvánkou na sledování streamu sluchátka AirPods Max.
Do spekulativních interpretací se pouštět nebudeme, nechme se překvapit.
Produkci čipů M3 bude zajišťovat TSMC stejným 3nm procesem, jako čip A17Pro nedávno představeného telefonu iPhone 15 Pro. To se promění nejen ve vyšším možném výkonu, ale také k vyšší energetické úspornosti.
Podle informací Marka Gurmana z Bloombergu by i procesor M3 měl být dostupný ve čtyřech variantách. Základní bude mít osm výpočetních jader (4 výkonové, 4 úsporné) a 10 grafických jader, tedy stejně jako základní M2. U vyšších variant bude výkonový nárůst větší – u verze Pro přibudou dvě výpočetní a jedno až dvě grafická jádra, u verze Max přibudou čtyři výpočetní a dvě grafická jádra a v případě Ultra bude o osm výpočetních jader a o čtyři grafická víc.
„Windows PC“ ujel vlak. MacBook s novým čipem M2 má působivou výdrž i výkon |
S ohledem na posloupnost představení procesorů stávající generace M2 bychom v pondělním/úterním představení čekali jen základní variantu M3 – na výkonnější verze si nejspíše počkáme. Dorazit by mohla v noteboocích MacBookAir, třináctipalcovém MacBook Pro, desktopovém Mac Mini a dost možná i základním 24" iMac, který totiž v současné generaci pohání dokonce starší čip M1, takže by si update zasloužil. A přeskočení M2 rovnou na M3 se nabízí.
Pokud by se Apple rozhodl rovnou představit i verze Pro a Max, zřejmě „refreshne“ i větší verze MacBook Pro a teoreticky i Mac Studio. Ale to už jsou opravdu spíše spekulace.
Jak se nové procesory M3 z hlediska zásadních parametrů posunou jsme docela zvědaví, zatím totiž neměly příliš konkurence, s výjimkou čipů Microsoft SQx (společný projekt s Qualcommem), které jsou vlastně do notebooků zabudované čipy z telefonů a tabletů. Jenže příští rok má Qualcomm uvést procesor Snapdragon X Elite, který má nabídnout vyšší rychlost než mnohé Core i7 čipy od Intelu a strčit do kapsy mají podle jejich tvůrce i čipy M2 od Apple.
Unikátní notebook s procesorem Microsoft SQ1 otevírá novou éru Windows |
Čipy s architekturou ARM, vhodné pro desktopy a notebooky, chtějí (nejspíše) v roce 2025 představit i AMD, Nvidia a Intel. Je samozřejmě otázkou, nakolik se s touto výzvou popasují výrobci software pro Windows (na Armu), ale i tak se dá říci, že to ve světě počítačů s Windows bude o něco pestřejší. A poděkovat za to můžeme společnosti Apple.
Vyjma procesorů a souvisejících počítačů se spekuluje i o představení periferií bez konektorů Lightning, nově s konektory USB-C.