Vyzbrojte si tablet jako internetový průkopník Miloš Čermák

aktualizováno 
Miloše Čermáka asi není třeba představovat. Znám je především svými sloupky a články. Jen na Twitteru jej sleduje přes 21 tisíc uživatelů a na Facebooku má více než čtyři tisíce přátel. Aktuálně působí v týdeníku Ekonom.

Miloš Čermák | foto: iDNES.cz

Koupil jsem si iPad v Americe ještě dřív, než se v Česku začal prodávat, a byla to láska na první pohled. Vlastně dotek, abychom byli přesní. První rok jsem iPad používal i jako náhradu za notebook, později jsem se vrátil k Airu a iPad se stal jen doplňkem. Ale mám ho skoro vždycky s sebou, nejčastěji si na něm čtu, někdy i pracuju.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Dosud vyšlo:

1) Zinio - Taková digitální trafika, kde si můžete koupit řadu amerických a britských časopisů v PDF. Jako milovník tisku dávám přednost téhle digitální napodobenině papírových výtisků před aplikacemi, které se sice hýbou, umí hrát i pouštět videa, ale mně v nich stejně chybí požitek vyvolaný listováním. A navíc se v nich ztrácím. Na Ziniu si lze předplatit časopisy v akcích, někdy i za tak málo jako 15 eur za rok (měsíčníky). Osobně si předplácím BusinessWeek, Atlantic a britský Wired.

2) Instapaper - Tuhle aplikaci používám jako odkladiště článků, které mě na webu zaujmou, ale nemám čas, nebo chuť se do nich pustit. Mám Instapaper nainstalovaný zároveň jako rozšíření v prohlížeči Chrome, takže je to záležitost jednoho kliknutí. Ano, pokorně přiznávám, že k minimálně dvěma třetinám se už nikdy nevrátím, ale ty nejzajímavější se mi většinou podaří "učíst". V Instapaperu mají příjemný, newebový formát, a lze je číst i v off-line režimu, což se hodí třeba v letadle nebo obecně v cizině, když nechci utrácet za data.

3) SoundNote - To je pro mě "killer aplikace", prostě kus softwaru, kvůli kterému bych si - kdyby mi teď iPad upadl na zem a rozbil se - běžel koupit nový. SoundNote umí nahrávat zvuk a zároveň umožňuje dělat si poznámky (buď stylusem "ručně", nebo s pomocí klávesnice). A teď pozor. V čem je ten hlavní trik? Když při přehrávání "kliknete" na displeji na poznámku, kterou jste si při nahrávání pořídili, záznam se automaticky přesune do tohoto místa. Skvělé pro práci se záznamy z přednášek nebo dlouhých jednání, z nichž potřebujete "vydolovat" jeden citát nebo danou konkrétní informaci. Používám taky k nahrávání rozhovorů. iPad má mimochodem skvělý mikrofon, asi nejlepší ze všech možných diktafonů (digitálních i akustických), které jsem kdy používal. Když dělám rozhovor v hlučném baru, nechám ho bez obav položený na stole a vím, že ze záznamu budu dobře slyšet každé slovo.

4) KeyNote - Tahle aplikace mě přesvědčila, že iPad není jen na zábavu, ale i na práci. Applovská verze Powerpointu je na tabletu v "odlehčené" variantě (taky ji koupite celkem za pakatel), ale mně se s ní vytvářejí prezentace a přednášky stejně komfortně, jako na Keynotu na počítači. Vlastně ještě komfortněji, protože můžu pracovat na cestách ... nebo v posteli.

5) Dropbox - Můj "cloud", tedy prostor, kde sdílím všechny své soubory. Mám dnes Dropbox jak na všech počítačích, tak i tabletech a telefonech. Víc k tomu netřeba říkat, každý víme, jak tyhle věci fungují. Chápu, že někteří hledí na cloudové aplikace s rozpaky (ten pocit, že nemají svoje věci u sebe!), ale já už bych bez toho asi neuměl žít. Pardon, chtěl jsem napsat pracovat.

Autoři:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Unikát od Asusu. Dva displeje v notebooku dávají u ZenBooku smysl

Asus

Hned první notebook představený na veletrhu Computex 2019 v Taipei je dost možná ten nejzajímavější. Asus ZenBook Pro...

Applu se přehřívají baterie u notebooků. Už je i foto spáleného modelu

Ilustrační snímek

Apple svolává patnáctipalcové MacBooky Pro z let 2015 až 2017. Může se u nich přehřívat baterka do té míry, že vzniká...

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Najdete na iDNES.cz