Vyzbrojte si tablet jako guru českého internetu Patrick Zandl

aktualizováno 
Patrick Zandl je s českým internetem od jeho počátku spojen pupeční šňůrou. Mimo jiné zakládal server Mobil.cz a z Technet.cz udělal zpravodajský magazín o technice. Nyní vás nechá nahlédnout do svého tabletu a ukáže, které aplikace se mu líbí.

Patrik Zandl | foto: iDNES.cz

Používám tablet iPad 3 ve verzi s 3G modulem, mám na něm 2 GB dat, která tak akorát ke konci zúčtovacího období vystačí, ačkoliv se pohybuji především v oblasti wi-fi pokrytí. Tablet používám jako zápisník myšlenek i jako osobní zábavu a pak také (a často) jako zdroj krátkodobé zábavy pro děti. Starší děti hrají hry a ovládají jím domácí multimédia, mladší jej používají na fotky a drobné filmy. Pracovní využití je především pro prezentace či drobnější využití jinak plonkového času. Soukromě už dneska vlastně pro všechno, kromě většího zpracování fotek.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Dosud vyšlo:

Když vynechám ty standardní aplikace jako e-mail, Twitter, Facebook, prohlížeč, tak používám hlavně následující:

1. iA Writer je skvělý textový editor, který je naprosto minimalistický a ve spojení s externí klávesnicí mi umožní napsat článek kdekoliv, kde mám zrovna čas a inspiraci. Program neumí vlastně nic, ale to nic umí perfektně. Neopruzuje hromadou menu a formátovacích variant, jen počítá délku textu a udržuje mi jej odsazený od okrajů tabletu tak, aby se mi dobře psalo. Vše ukládá do cloudu, kde si to vyzdvihnu na velkém počítači a pokud je třeba, graficky doladím v Pages na Macu, nebo zkoriguji a pošlu rovnou z desktop verze iA Writeru.

Kdo nepíše a nepoužívá takové distraction-free editory, jejich kouzlo nepochopí. iA Writer sice není první takový program na iPadu, ale je asi jediný, který má jak iPad, tak Mac verzi a je dostatečně jednoduchý. Ovšem, pokud píšu rozsáhlé texty (knihu) na Macu, používám Ulysses. Ale ten nemá verzi pro iPad.

Patrick Zandl

Narodil se v roce 1974 v Mnichově. Zatímco studoval religionistiku, seznámil se v zahraničí s technologií GSM. Na svých stránkách o náboženských tématech proto začal psát i o telekomunikačních technologiích. V roce 1996 zakládá server Mobil.cz, o pět let později ho i s přidruženými stránkami Technet a BonusWeb prodal vydavatelství MAFRA, která je začlenila do svého portálu iDNES.cz.

Věnoval se bezdrátovým sítím a telekomunikacím vůbec. Provozuje web Marigold, založil také dvě další internetové firmy Cinetik a Pipeline. V průběhu roku 2006 začal pracovat na projektu internetové televize Stream.cz. Elektronicky vydal knihu Koncernová pětiletka, loni mu vyšla kniha Apple: cesta k mobilům.

2. Flipboard je skvělá čtečka obsahu na internetu. Synchronizují se mi do ní především Google Reader zdroje. Jsem zvědavý, co budu dělat, až půjde Reader ke dnu. Ale Flipboard je na to nějak připravený, můžete si tam vytvářet vlastní odkazové sbírky - magazíny - a ty si mohou lidé odebírat a nacházet tam zajímavý obsah. Není to špatné, ale nevede to k obsahové čistotě, protože řada lidí si do nich ukládá stejné věci a Flipboard to neumí eliminovat. Číst "RSS kanály" ve Flipboardu je však příjemný zážitek. Jediné, co zamrzí, že nikdy neodhadnu, kolik si uloží do off-line paměti, takže pak v metru jsem za chvíli nahraný.

3. WeatherProHD je esenciální utilita pro uživatele několika dětí. Předplácím si dvoutýdenní předpověď a detailní data, takže se při oblékání dětí na výlet orientuji podle pravděpodobnosti a intenzity srážek i pocitu teploty a dalších exaktních údajů. Krásné, přehledné, srozumitelné předpovědi počasí. Když jsem si program vybíral, chtěl jsem dobré pokrytí Česka a Německa a hlavně jednoduché ovládání a přehlednost. To splňuje a jde o jeden z nejlépe hodnocených meteoprogramů.

4. Net Master HD a Fing jsou dva hodně podobné programy, proto používám pro jistotu oba. Jejich prací je osahat si síť LAN, vyhledat v ní všechny připojené klienty a zjistit, co jsou zač. Pro správu menších sítí skvělé utilitky. Používám je jak v práci, když u klienta zapojíme energomonitor měřák a hledáme pak v síti, na jaké IP adrese je, tak doma, když hledám, na jakou IP adresu se přihlásil přehrávač videa atd. Takových utilit existuje celá řada, u mne rozhodla cena (jsou levné, či zdarma), jednoduchost, přehlednost i šíře zjištěných informací.

5. 1Password je báječná utilita pro ukládání hesel, zejména k webovým službám. Už si je nemusíte pamatovat, dokonce si můžete generovat nejrůznější bezpečné a nesmyslné tvary hesel, aby se nedalo vloupat do vašeho účtu. A co je ještě lepší, 1Password si vše nahraje přes icloud (v nové verzi) nebo přes Dropbox (ve staré, co používám já) do sítě a drží data synchronní s desktop verzemi nebo verzí na mobilu. Když se tedy registrujete na velkém počítači do nové služby, hned se registrace uloží i do mobilních zařízení a nemusíte si heslo pamatovat. Jak je to skvělý program, zjistíte až v okamžiku, kdy se dostanete na počítač, kde není. Program je sice drahý a existují levnější alternativy, ale zase je velmi komfortní a to propojení a léta používání z něj dělají nepostradatelného pomocníka.

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Další z rubriky

Apple ukázal nový iPad. Má větší displej než jeho předchůdce

Viceprezident Applu Greg Joswiak představuje nový iPad. Jeho vzhled se od druhé...

Apple představil novou verzi svého základního tabletu iPad, který má nově úhlopříčku 10,2 palce.

Aktualizujte si ovladače ke grafickým kartám Nvidia, obsahují chybu

Logo Nvidia

Bezpečnostní odborníci varují před chybami ve starších ovladačích Nvidia. Ty mohou vést až k úniku dat a ke spuštění...

Toto jsou počítače pro ty nejnáročnější. Mamutí výkon ale není zadarmo

ProArt StudioBook One

Společnosti Asus a Acer se na veletrhu IFA trumfují i novými přírůstky řad pro náročné profesionální zákazníky....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz