Vyzbrojte si tablet jako guru českého internetu Patrick Zandl

aktualizováno 
Patrick Zandl je s českým internetem od jeho počátku spojen pupeční šňůrou. Mimo jiné zakládal server Mobil.cz a z Technet.cz udělal zpravodajský magazín o technice. Nyní vás nechá nahlédnout do svého tabletu a ukáže, které aplikace se mu líbí.

Patrik Zandl | foto: iDNES.cz

Používám tablet iPad 3 ve verzi s 3G modulem, mám na něm 2 GB dat, která tak akorát ke konci zúčtovacího období vystačí, ačkoliv se pohybuji především v oblasti wi-fi pokrytí. Tablet používám jako zápisník myšlenek i jako osobní zábavu a pak také (a často) jako zdroj krátkodobé zábavy pro děti. Starší děti hrají hry a ovládají jím domácí multimédia, mladší jej používají na fotky a drobné filmy. Pracovní využití je především pro prezentace či drobnější využití jinak plonkového času. Soukromě už dneska vlastně pro všechno, kromě většího zpracování fotek.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Dosud vyšlo:

Když vynechám ty standardní aplikace jako e-mail, Twitter, Facebook, prohlížeč, tak používám hlavně následující:

1. iA Writer je skvělý textový editor, který je naprosto minimalistický a ve spojení s externí klávesnicí mi umožní napsat článek kdekoliv, kde mám zrovna čas a inspiraci. Program neumí vlastně nic, ale to nic umí perfektně. Neopruzuje hromadou menu a formátovacích variant, jen počítá délku textu a udržuje mi jej odsazený od okrajů tabletu tak, aby se mi dobře psalo. Vše ukládá do cloudu, kde si to vyzdvihnu na velkém počítači a pokud je třeba, graficky doladím v Pages na Macu, nebo zkoriguji a pošlu rovnou z desktop verze iA Writeru.

Kdo nepíše a nepoužívá takové distraction-free editory, jejich kouzlo nepochopí. iA Writer sice není první takový program na iPadu, ale je asi jediný, který má jak iPad, tak Mac verzi a je dostatečně jednoduchý. Ovšem, pokud píšu rozsáhlé texty (knihu) na Macu, používám Ulysses. Ale ten nemá verzi pro iPad.

Patrick Zandl

Narodil se v roce 1974 v Mnichově. Zatímco studoval religionistiku, seznámil se v zahraničí s technologií GSM. Na svých stránkách o náboženských tématech proto začal psát i o telekomunikačních technologiích. V roce 1996 zakládá server Mobil.cz, o pět let později ho i s přidruženými stránkami Technet a BonusWeb prodal vydavatelství MAFRA, která je začlenila do svého portálu iDNES.cz.

Věnoval se bezdrátovým sítím a telekomunikacím vůbec. Provozuje web Marigold, založil také dvě další internetové firmy Cinetik a Pipeline. V průběhu roku 2006 začal pracovat na projektu internetové televize Stream.cz. Elektronicky vydal knihu Koncernová pětiletka, loni mu vyšla kniha Apple: cesta k mobilům.

2. Flipboard je skvělá čtečka obsahu na internetu. Synchronizují se mi do ní především Google Reader zdroje. Jsem zvědavý, co budu dělat, až půjde Reader ke dnu. Ale Flipboard je na to nějak připravený, můžete si tam vytvářet vlastní odkazové sbírky - magazíny - a ty si mohou lidé odebírat a nacházet tam zajímavý obsah. Není to špatné, ale nevede to k obsahové čistotě, protože řada lidí si do nich ukládá stejné věci a Flipboard to neumí eliminovat. Číst "RSS kanály" ve Flipboardu je však příjemný zážitek. Jediné, co zamrzí, že nikdy neodhadnu, kolik si uloží do off-line paměti, takže pak v metru jsem za chvíli nahraný.

3. WeatherProHD je esenciální utilita pro uživatele několika dětí. Předplácím si dvoutýdenní předpověď a detailní data, takže se při oblékání dětí na výlet orientuji podle pravděpodobnosti a intenzity srážek i pocitu teploty a dalších exaktních údajů. Krásné, přehledné, srozumitelné předpovědi počasí. Když jsem si program vybíral, chtěl jsem dobré pokrytí Česka a Německa a hlavně jednoduché ovládání a přehlednost. To splňuje a jde o jeden z nejlépe hodnocených meteoprogramů.

4. Net Master HD a Fing jsou dva hodně podobné programy, proto používám pro jistotu oba. Jejich prací je osahat si síť LAN, vyhledat v ní všechny připojené klienty a zjistit, co jsou zač. Pro správu menších sítí skvělé utilitky. Používám je jak v práci, když u klienta zapojíme energomonitor měřák a hledáme pak v síti, na jaké IP adrese je, tak doma, když hledám, na jakou IP adresu se přihlásil přehrávač videa atd. Takových utilit existuje celá řada, u mne rozhodla cena (jsou levné, či zdarma), jednoduchost, přehlednost i šíře zjištěných informací.

5. 1Password je báječná utilita pro ukládání hesel, zejména k webovým službám. Už si je nemusíte pamatovat, dokonce si můžete generovat nejrůznější bezpečné a nesmyslné tvary hesel, aby se nedalo vloupat do vašeho účtu. A co je ještě lepší, 1Password si vše nahraje přes icloud (v nové verzi) nebo přes Dropbox (ve staré, co používám já) do sítě a drží data synchronní s desktop verzemi nebo verzí na mobilu. Když se tedy registrujete na velkém počítači do nové služby, hned se registrace uloží i do mobilních zařízení a nemusíte si heslo pamatovat. Jak je to skvělý program, zjistíte až v okamžiku, kdy se dostanete na počítač, kde není. Program je sice drahý a existují levnější alternativy, ale zase je velmi komfortní a to propojení a léta používání z něj dělají nepostradatelného pomocníka.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz