AOC LCD za méně než 17 000

  5:00aktualizováno  5:00
LCD displej od společnosti AOC nabízí kromě své nízké ceny také poměrně velkou užitnou hodnotu. Ostrý a kontrastní obraz má sice menší poblémy, ty se však v praktickém využití většinou ztratí.
Značka AOC je známá především díky svým velice levným zobrazovacím jednotkám, ať se již jedná o klasické CRT monitory nebo jako v tomto případě o LCD monitor, vždy se výrobek pohybuje mezi levnějšími produkty dané řady.

AOC LM-500 Námi otestovaný LCD displej AOC LM-500 z této tradice příliš nevybočuje. Cena pod 17 000 korun včetně DPH jej řadí mezi nejlevnější panely s patnáctipalcovým displejem na českém trhu. Tak jako u jiných LCD i zde je 15 palců LCD téměř srovnatelných se 17 palci klasických CRT monitorů. Displej nám byl dodán bez manuálu a ovladačů či jiného vybavení, ale to vůbec nevadilo, neboť za celou dobu testu nedošlo k žádným problémům. V krabici jsme tak našli samotný displej o váze kolem 4,5 kg s nohou, která se připevnila k dodávanému podstavci.

Doporučené a zároveň nejvyšší rozlišení tohoto zařízení je 1024 x 768 obrazových bodů. V tomto rozlišení je displej schopen pracovat s rozlišovací frekvencí 70 Hz, přičemž doporučeno je 60 Hz. O vstup video signálu se stará klasický analogový 15 pinový RGB konektor, v této cenové relaci snad ani nelze očekávat digitální DVI vstup. Další informace o tomto zařízení hovoří o podpoře ergonomické normy pro monitory a displeje ve standardu TCO 99. Vzdálenost mezi jednotlivými body je 3 desetiny milimetru.

Kvalita obrazu

Ačkoliv displej trpí neduhem mnohých aktivních TFT obrazovek - menší stabilitou bodu - z celkového pohledu tato vlastnost neruší pohled na obrazovku. Obraz je pěkně ostrý a kontrastní, přičemž nastavení kontrastu nedosáhlo ani poloviny maxima. Rovnoměrné podsvícení obrazu umožňuje kvalitní zobrazení barev, i když kolem okrajů se tvořil mírně světlejší pruh. Jas dosahuje hodnot kolem 200 candel na metr čtverečný, což teoreticky umožňuje obrazovku bez větších problémů sledovat z úhlu 150 stupňů horizontálně a 110 vertikálně. Z našich zkušeností vyplývá, že lze obraz beze změn a problémů sledovat pod úhlem 100 stupňů horizontálně a 80 vertikálně.

Nastavení a menu

Ovládání probíhá AOC "kolečkem"Monitory AOC se dají poznat na první pohled díky ovladači, kterým je vícefunkční kolečko, jímž se lze pomocí otáčení pohybovat v menu a díky možnosti potvrdit volbu jeho stlačením nastavovat různé parametry. Tento způsob ovládání převzal i LCD displej této značky. Menu nabízí několik funkcí pro vylepšení či úpravu obrazu a jeho design je také převzat z osvědčeného modelu. V podstatě se ale vůbec nemusí využít. K téměř dokonalému seřízení obrazu totiž stačí stisknout funkci Auto, která do dvou sekund nastaví optimální vlastnosti displeje. Pokud se uživatel přesto rozhodne upravit zobrazení k obrazu svému, může upravit některou z následujících funkcí - kontrast, světlost, ostrost, clock, vertikální a horizontální pozici obrazu, vybrat si z několika světových jazyků. Dále lze nastavit teplotu barev, přičemž jsou na výběr dvě přednastavené hodnoty 7800K a 6500K, popřípadě samotné barvy RGB spektra; navrátit původní nastavení lze funkcí Reset. Z naší zkušenosti plyne, že po automatickém nastavení obrazu potřebovala úpravu pouze hodnota kontrastu.

Práce s displejem

LCD displeje jsou opravdu tenké AOC LM-500 podporuje bez sebemenších problémů standard Plug and Play. To znamená, že jej po připojení ke grafické kartě a zdroji elektrické energie systém rozezná a nainstaluje pro něj automaticky ovladače. Od této chvíle již lze s přístrojem bez problémů pracovat. Ocenili jsme nízké množství rušivých odlesků, kterými trpí většina monitorů s vypouklou obrazovkou. Vlastnosti jako zobrazení textu a jeho čitelnost byly bez problémů, znaky byly ostré i při použití velice malého fontu. Dynamické pohyby při přehrávání animovaných či filmových sekvencí působily sice mírně rozmazaně, ale ne příliš rušivě. Kolegové z redakce Bonusweb displej vyzkoušeli na počítačových hrách a informovali, že nenalezli důvod, proč displej nedoporučit. Největší problémy jsme tak zaznamenali při rychlém posunu stránky nahoru či dolů, kdy se rozmazala písmenka a člověk se prakticky nemohl zorientovat, na které části textu je.

Hodnocení

LCD displej AOC LM-500 se hodí všude tam, kde je požadavek na kontrastní a ostrý obraz. Má sice některé manší problémy v zobrazování, ale ty se při běžné práci ztratí.

Obraz: 20 bodů ze 30 možných

Problémy LCD displejů s menší stálostí bodu a pomalejším zobrazováním se projevily i u tohoto modelu. Homogenita barev byla téměř v pořádku, s menšími problémy v rozích.

Cena: 35 bodů ze 40 možných

Jeden z nejlevnějších modelů 15 palcových displejů na našem trhu.

Vybavení a design: 9 bodů z 15 možných

Poměrně tuctový design nezachrání ani ovládací kolečko a minimální vybavení také hodnocení nepřidá.

Nastavení a ovládání: 12 bodů z 15 možných

Intuitivní ovládání umožňuje nastavení důležitých parametrů.

Do testu zapůjčila společnost Levi.
 
Témata: design, Monitory

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz