Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

AMD předběhlo Intel: Mobile Athlon 64 dnes, Pentium M Dothan v pondělí

  0:30
AMD a Intel uvádí na trh v těsném závěsu nové procesory, které po sobě půjdou navzájem jako málokdy před tím. AMD bojuje s notebookovým a přesto 64bitovým Athlon 64 2700+ a 2800+, současně Intel vrhá do boje Pentium M Dothan se 2 MB vyrovnávací paměti a taktem až 2 GHz. Na trhu tak začíná být neuvěřitelně horko. Jak se od pondělka změní trh s notebookovými procesory, na co počkat a o kolik zlevní starší procesory?

Intel uvádí v pondělí Dothan

Mobile Athlon64 low powerNovou, velmi očekávanou verzi procesoru Pentium M, má na trh uvést Intel již v pondělí. Na rozdíl od oficiálně oznámeného procesoru AMD Mobile Athlon 64, zde známe jen kusé informace a musíme se spoléhat spíše na spekulace naše a zahraničních zdrojů. Takže, vzhůru na lov drbů.

Již toto pondělí by se na trhu měl objevit nový procesor, s verzemi taktovanými od 1,7 GHz, přes 1,8 až po velmi atraktivních 2 GHz. Současně se zvedne velikost vyrovnávací paměti na dvojnásobek, rovných 2 MB, což současně se zvýšeným taktem povede k velmi citelnému nárůstu rychlosti. Zcela jistě bude nový procesor vyráběn s menšími strukturami v rozměrech 90 nanometrů, namísto současných 130 nanometrů, což by teoreticky mohlo, ale nemuselo vést k vyšší efektivnosti a nižšímu vyzářenému teplu - obojí velice podstatné aspekty právě u srdce notebooku.

Co zatím není známo s jistotou, je uvažované zrychlení sběrnice procesoru (Front Side Bus - FSB) ze současných 400 na 533 MHz. Pokud by se tak stalo, bylo by to až neuvěřitelné. Dovolíme si zde spekulovat, že by to bylo najednou až příliš toho dobrého, na druhé straně, Intel má po debaklu s iAMD64 instrukcemi a pokulhávající horkou technologií Pentium 4 co dohánět. Pentium M s výrazně zvýšeným taktem, zrychlenou komunikací s pamětí a s větší, efektivnější vyrovnávací pamětí, to by mohla být trojice trumfů, která by mohla položit na lopatky většinu konkurentů.

Nicméně nic není zadarmo, nové Pentium M bude stát ve jmenovaných variantách buď 294, 423 nebo dost hrozivých 623 dolarů, alespoň pokud se naše zdroje nemýlí. Pokud by se skutečně uvedlo Pentium M již v pondělí, znamenalo by to zřejmě okamžitý pád cen starších procesorů Pentium M, se starou 130 nanometrovou architekturou a menší vyrovnávací pamětí, na tyto ceny 209 z 241 dolarů (P-M 1,5GHz), 241 z 294 pro 1,6 GHz a 294 z 423 pro 1,7 GHz variantu.

Někdy v červnu by se na trhu mohlo objevit Pentium M s čísly 715 a 725, pravděpodobně s takty 1,5 a 1,6 GHz, ale již vyráběné novou 90nm technologií. Ty by zpečetily osud 130nm starších procesorů. Naproti tomu se zřejmě zpozdí platforma Calexico 2, která má znamenat novou éru pro sadu Centrino, s kompletně předělanou podporou v současnosti lehce nevyhovujících bezdrátových sítí 802.11 - Calexico má nabídnout špičkový třímódový bezdrátový adaptér, zatímco většina současných sad Centrino má problémy i jen se dvěma módy, respektive většinou podporuje pouze nejpomalejší 11Mbit/s standard 802.11b.

Stejně tak si ještě počkáme na další součást Calexica, novou čipovou sadu Alviso - nástupce současné čipové sady i855, srdce sady Centrino. Právě od sady Alviso si všichni slibují podporu 533 MHz sběrnice. Nicméně, nebylo by takovým překvapením, kdyby se Intelu podařilo přesvědčit i zastarávající sadu i855, aby spolupracovala s nejnovějšími procesory verze Dothan na plné rychlosti 533 MHz. Tím se však pouštíme na velmi tenký led spekulací.

AMD uvádí Mobile Athlon 64 2700+ a 2800+ s nízkým příkonem

Bez vytáček, skrývání a utajování uvádí na trh svůj nový procesor AMD. Jeho dvě varianty AMD Mobile Athlon 64 2700+ a 2800+ se od sebe navzájem liší jen taktem, 1,6 GHz a 1,8 GHz (budou tak překvapivě podobné procesorům Intel, vyjma nejvyšší a prohibitivně nejdražší verze na 2 GHz). Oproti Intelu však nabídnou jen čtvrtinovou vyrovnávací paměť. Ostatně i oproti vlastním stolním produktům budou tyto procesory jen o něco chudší příbuzní - namísto 1 MB cache paměti budou obsahovat pouze polovičních 512 KB.

Je zřejmé, že 64bitová logika zabírá podstatně víc místa a tak se muselo šetřit na vyrovnávací paměti, která zabírá mnoho cenného místa a navíc nezachází zrovna úsporně s energií. Jak jsme již dříve informovali, oproti starším modelům Mobile Athlon 64 se mají tyto inovované verze vyznačovat takřka polovičním vyzářeným výkonem: namísto 65W jen 35W. Možné je to díky poklesu napájecího napětí o 0,2V na 1,2 Voltu.

Obě verze nového procesoru podporují novou technologii pro Execution Protection, která má zabránit zákeřným procesům ve svévolném vykonání - tato vlastnost procesoru, která je v procesorech již od dubna 2003 integrována, je využita teprve v novém Service Packu 2 od Microsoftu. Všechny 64bit procesory ji tak mají již od dubna 2003, pouze jim chyběla softwarová podpora. Využita je především jako ochrana proti virům, ale jak poznamenal jeden z manažerů AMD, proti hlouposti uživatele neochrání. Neměla by dovolit viru spustit se na pozadí, ale pokud vir spustí sám uživatel například otevřením přílohy v emailu, ani sebešikovnější hardware s tím příliš nenadělá.

Nové procesory mají stát 209 a 241 dolarů, pozoruhodně v linii s cenami nových procesorů Pentium M a tak trochu současně, jak jsme zvyklí u AMD, nabídnout cosi navíc - tentokráte to má být 64 bitů. A kdo že bude první na trhu? Kdo si oblíbil a komu se líbila řada notebooků Ferrari s procesorem AMD Mobile Athlon XP, ten se může těšit na nášup. Acer již přislíbil tuto verzi inovovat a nabídnout nové Ferrari s "64 bitovým motorem".

První kousky by měly být na trhu prý již koncem tohoto měsíce. Nevíme, zda se bude globální uvedení týkat i ČR, pokusíme se zjistit co nejdříve. Ale soudě podle ohlasů z Asie, Acer nebude jediný, možná se tak dočkáme ještě dříve notebooků s těmito procesory. Už aby tu byly - ať AMD či Intel, obě nové verze výkonných procesorů mají trhu co nabídnout. A my se už nemůžeme dočkat, abychom je podrobili řádnému testu schopností!

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 22 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi je 25 příspěvků

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...