AMD pracuje na nové metodě hodnocení výkonu počítačů

Snaha AMD prorazit bariéru prostého lidského uvažování nezná hranic. Nyní přichází s myšlenkou jednotného hodnocení všech počítačů pomocí ratingu. Tvrdí, že prosté označení frekvence nestačí a jenom mate zákazníky, kteří si pak raději koupí procesory Intel.

Amd nesložilo ruce do klína a opět vyostřuje svůj boj proti konkurenci a tomu, co nazývá "mýtus Megahertzu". Cílem je najít způsob a metodu, jak hodnotit výkon počítačů jiným způsobem, než pouze na základě frekvence procesoru. Připojit by se v nejbližší době měli i výrobci počítačů, kteří ve svých modelech používají procesory AMD.

AMD věří, že existuje lepší cesta k tomu, jak ukázat zákazníkovi skutečný výkon počítače, který dostává, a očekává odezvu od vývojářů software a počítačových komponent.

Dále uvádí, že zákazníci porovnávají pouze takt, tedy rychlost procesorů a ceny u různých nových počítačů. Nicméně nízká cena počítače s vysoko taktovaným procesorem nemusí ukazovat na vyšší celkový výkon. Společnost argumentuje, že mnohem levnější počítač s procesorem Athlon XP 2200+ taktovaný na 1.8 GHz , může být stejně dobrý, nebo ještě lepší, jak počítač postavený na základě konkurenčního Intel Pentia 4 s taktem 2.26 GHz.

Nicméně někteří výrobci počítačů namítají a kladou si otázku, proč zavádět ještě nějaké nové, další porovnávání a rating, když všechny informace jsou pro zákazníka dostupné. Ať už se jedná o výkon, nebo o přímé porovnání s konkurencí.

Opírají se o fakt, že je k dispozici množství recenzí, obsahující benchmarky, testy a doporučení, jejichž výsledky jsou založené na skutečných výkonech a na tom, jak který počítač pracuje rychle. To platí i o dalších součástech počítače, mezi které patří pevné disky, grafické karty, nebo například operační paměti.

Na to reaguje AMD názorem, že tyto informace jsou kusé a nejsou použitelné pro zákazníky, kteří se v problematice příliš neorientují, nebo si pořizují počítač prvně. To údajně není pro celý počítačový průmysl dobré a proto navrhuje, aby se našla metoda, jak zakomponovat všechny části a různé výkonové faktory do jednoho celku, který by byl jednoduše předložitelný často zmatenému zákazníkovi. Vznikl by jakýsi rating a tento rating by byl k dispozici pro zákazníky přímo v obchodech.

Mnoho lidí i recenzentů má sklony používat pro měření výkonu počítačů benchmarky. Bohužel některé z těchto softwarových testů nevypovídají o skutečném výkonu. Proto AMD v dobré víře navrhuje používat více systémových benchmarků, aby se tyto nepřesnosti smazaly.

 

Komentář: Problém spočívá pouze v tom, že nedávno probleskla internetem fáma, že si AMD chtělo vynutit u vývojářů benchmarků a testovacího softwaru "optimalizaci" pro svoje procesory. Takže jejich dobře míněné snaze odlišit výkonné procesory od nevýkonných asi uvěří málokdo. Zákazníci si budou myslet svoje, i když na to možná sami doplatí.

Jednostranný pokus zavádět nějaké standardy se vždy setkal s odporem a tak tato snaha AMD vydupat si lepší postavení na trhu asi nedopadne dobře. I když, kdo ví? Možná si za pár let raději koupíme počítač s ratingem 40, než 30 - a třeba v něm bude zabudován právě procesor AMD.