Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Luxusní kousek: Nejlepší Kindle je skoro dokonalý, ale nevyplatí se

aktualizováno  19:00
Nejnovější přírůstek do rodiny Amazon Kindle se jmenuje Oasis a svoje sourozence převyšuje téměř ve všech parametrech. Do vínku tato čtečka dostala řadu luxusních i užitečných prvků, které si zaslouží pozornost. Ale cenou většinu zájemců odradí. I nejlevnější Kindle totiž umí to samé.

Oasis má dvojici tlačítek pro listování stránkami. | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

V dubnu 2016 Amazon oznámil, že uvede „čtečku Kindle, která bude jiná než jakákoli předtím“. To je samo o sobě odvážné tvrzení, protože v posledních letech byly změny ve čtečkách Kindle spíše drobné. Třeba čtečky Kindle Paperwhite z roku 2013, 2014 i 2015 jsou prakticky k nerozeznání.

Čtečka Kindle Oasis se od svých levnějších sestřiček naopak na první pohled zásadně liší. Má dvě baterky místo jedné, prodává se spolu s praktickým pouzdrem, nabízí dosud nevídané rozlišení 300 ppi a dokonce oživila i tradici tlačítek na listování stránkami.

Přestože je tedy Kindle Oasis evidentně nadějná, má od začátku i jednu nevýhodu. Cena se vyšplhala na 290 dolarů, v Česku se předpokládá cena kolem osmi tisíc korun. To je ve srovnání se současnou nabídkou opravdu hodně.

Kindle za 69 dolarů

Základní dotyková čtečka Kindle Touch s reklamami stojí 80 dolarů (cca 2 000 Kč)

Kindle si poradí s českými knihami, třeba ty od českých klasiků snadno stáhnete...

Kindle Paperwhite s nasvětlením displeje a reklamami za 120 dolarů (cca 3 600 Kč)

Kidle Voyage je nová prémiová čtečka od Amazonu, nabízí 300 zobrazovacích bodů...

Kindle Voyage je nová prémiová čtečka od Amazonu za 200 dolarů (cca 6 500 Kč)

Displej nabízí zatím nejlepší rozlišení - 300 PPI je téměř o polovinu více, než...

A nejdražší je námi testovaná Kindle Oasis za 290 dolarů (cca 8 000 Kč)

Otestovali jsme tedy čtečku Kindle Oasis i s vědomím toho, že nestačí, aby byla „jen“ vynikající. Musí být výrazně lepší, aby takovou prémiovou cenu obhájila. Nebo tím Amazon sleduje něco jiného?

Ergonomický luxus pro zaryté čtenáře

Na začátek si dovolím osobní vsuvku: elektronické čtečky a zvláště pak čtečky Kindle mám opravdu rád. Patřil jsem mezi první fanoušky Kindlu třetí generace v Česku, elektronický inkoust považuji za vynikající řešení pro konzumaci digitálních dat bez zbytečného přerušování a vystřídal jsem postupně čtyři verze čtečky Kindle (a několik dalších čteček). Díky čtečce Kindle jsem přečetl více než stovku knih a tisíce dokumentů a článků. Pokud vám tedy bude připadat, že beru čtečku příliš vážně, máte pravdu. A právě pro ty, kteří čtečky berou vážně, je určen luxusní model Amazon Kindle Oasis.

Balení obsahuje kromě čtečky také pouzdro s vlastní baterií.

Balení obsahuje kromě samotné čtečky také pouzdro s vlastní baterií

První, co vás na čtečce zaujme, je její neobvyklé konstrukční řešení. V ceně je pouzdro a díky tomu je čtečka v pouzdru tenčí než obyčejný Kindle bez pouzdra.

Je to vlastně skládačka složená ze dvou do sebe zapadajících dílků, o spolehlivé spojení se starají magnety. Části k sobě patřičně přiblížíte, cvak a je to. Bál jsem se, že to bude neohrabané, ale pouzdro drží na čtečce velmi dobře. Magneticky se navíc přichytne i na zadní stanu, tedy při čtení, když pouzdro ohnete. Zařízení tedy můžete bez problémů držet v jedné ruce.

Pouzdro lze oddělit od čtečky, připojuje se magneticky. Všimněte si konektorů,...

Pouzdro lze oddělit od čtečky, připojuje se magneticky. Všiměte si konektorů, skrze které se napájí baterie.

Pouzdro se ohne a uchytí se magneticky.

Pouzdro se ohne a uchytí se magneticky

V pouzdru je také přídavná baterie, která výrazně prodlužuje výdrž. Je to fantastická věc, ale na druhou stranu o tom musíte trochu přemýšlet a pamatovat si, zda máte nabitou čtečku i pouzdro. Pouzdro se dobíjí přes čtečku, samostatný konektor nemá. Teoreticky je to samozřejmě lepší než pouzdro nemít a Amazon dává informace o tom, nakolik je která baterie nabitá, ale i tak to zpočátku nebylo intuitivní a nabíjení mě trochu zlobilo. Zvláště když jsem zvyklý na používání čtečky bez pouzdra, mám ji obvykle v kapse (do které se vešla jen tak tak, je o trochu širší, než Kindle Paperwhite).

Profil čtečky Kindle Oasis

Profil čtečky Kindle Oasis

Čtečka bez pouzdra je ergonomicky vyvážená a výborně padne do pravé i levé ruky. Protože těžiště je posunuté výrazně směrem ke kraji čtečky, subjektivně máte pocit, že se stává součástí vaší ruky. Většina čteček se drží lépe než papírová kniha, ale u této to platí dvojnásob.

Navíc se vrátila hardwarová tlačítka, která jsem postrádal už od prvních dotykových Kindlů v roce 2012. Dvě tlačítka na listování a tlačítko na zapínání/vypínání/spánek úplně stačí a čtení je díky tomu opravdu pohodlnější. Nemusíte obvykle vůbec sahat na dotykový displej.

Rozlišení, software a rychlost: skvělé, nikoli ohromující

Jestliže po stránce ergonomické je Oasis úplně jiná než ostatní čtečky Kindle, tak zbytek toho, co dělá čtečku čtečkou, se nezměnil buď vůbec, nebo jen velmi nepatrně. Což je vlastně dobře, protože značka Kindle je po téměř deseti letech vývoje velmi propracovaným ekosystémem. Nákup knih, posílání dokumentů, vkládání poznámek, záložky, slovník, to vše je kdykoli na dosah jediného kliknutí.

Displej nabízí zatím nejlepší rozlišení - 300 PPI je téměř o polovinu více, než...

Displej nabízí zatím nejlepší rozlišení - 300 PPI je téměř o polovinu více, než 212 PPI u modelů Paperwhite

Čtečka Oasis nabízí (podobně, jako luxusní čtečka Amazon Voyage) vysoké rozlišení 300 ppi. Vyšší rozlišení je samozřejmě lepší, ale upřímně řečeno, v praxi jsem si rozdílu vlastně nevšiml. Když jsem viděl oba displeje vedle sebe, dokázal jsem vyšší rozlišení jakž takž identifikovat, ale že by to vylepšovalo čtenářský zážitek nebo komfort, to bych se tvrdit neodvážil.

Také rychlost byla subjektivně vyšší, což se hodí zejména při plnotextovém prohledávání knih. Ale opět je to něco, čeho si při běžném používání až tak nevšimnete. I ten nejlevnější Kindle je totiž dostatečně rychlý pro naprosto pohodlné čtení. Od zařízení, které je většinu času v pasivním režimu, prostě žádné bleskové výkony stejně nečekáme.

Fotogalerie

Firmware nové čtečky Oasis je identický s firmwarem, který nedávno prostřednictvím aktualizací doputoval i na starší modely Kindle Paperwhite. Vývoj odlišného firmwaru by ani nedával smysl. Nový firmware klade důraz na různé typy dokumentů a snaží se čtenářům zpřístupnit různá doporučení, z čehož chce Amazon jistě vytěžit nějaké ty objednávky knih navíc. Doporučení ovšem nejsou nijak otravná, což ostatně nebyla ani v minulosti, a to dokonce ani u zlevněného Kindlu, jehož nízká cena byla podpořena reklamními sděleními.

Osvětlení displeje (nikoli podsvětlení, jak jsme již vysvětlili, k očím čtenáře míří světlo odražené od papíru) je stejně skvělé, jako u modelů Paperwhite. Některé recenze uvádějí, že je osvětlení Oasis ještě lepší, rovnoměrnější a příjemnější, ale já si žádného rozdílu nevšiml. Paperwite mi v tomto ohledu přijde v podstatě dokonalý a nevím, co ještě na osvícení displeje zlepšit. Možná přidat automatickou regulaci, ale za ten senzor navíc to asi nestojí.

A jen tak mimochodem, na čtečce Oasis z nějakého důvodu neběží moje oblíbená interaktivní hra Every Word, která jinak na všech ostatních čtečkách Kindle (včetně Kindlu 3 z roku 2010) bez problémů fungovala. Možná to má co do činění s vyšším rozlišením displeje. Musím říct, že mě to překvapilo, a možná by to u některých lidí mohlo hrát roli v rozhodování, zda si čtečku Oasis koupit.

Pro koho je luxusní asymetrická čtečka?

Po dvou týdnech používání Kindle Oasis jsem už věděl, že je to více než dobrá čtečka. Skvěle se drží, má dobrou výdrž, je lehká a má hardwarová tlačítka i rychlý dotykový displej. Možná je to dokonce nejlepší čtečka, jakou jsem kdy testoval. Ale na druhou stranu není o moc lepší než Kindle Paperwhite, který už tři roky používám. A ten cenový rozdíl je podstatný. Když si představím, že bych si měl vybrat mezi šestnácti knihami podle vlastního výběru a upgradem na Kindle Oasis, zvolím nejspíš nákup knih.

Ale to neznamená, že by si Oasis nemohl najít své nadšené uživatele. Může to pro ně být luxusní kousek. „Oasis je jako Bentley a Paperwhite je jako Golf. Oba poslouží stejně dobře, ale Bentley prostě stojí o příčku nad Golfem,“ komentuje to například Samuel Gibbs pro Guardian. Jason Perlow ze ZDNet.com zase Oasis překřtil na „čtečku pro horních deset tisíc“ (horní procento).

Amazon také představením dražších čteček Kindle zvýšil atraktivitu levnějších a středních modelů. Když si vybíráte z nabídky čteček, může představení drahé luxusní čtečky zvýšit prodej čtečky střední třídy (viz dnes již legendární experiment z roku 1982). Zda tato strategie zabere, to samozřejmě nevím. Vím jen, že Kindle Oasis je skvělá čtečka, ale Kindle Paperwhite je rovněž skvělý.

V porovnání s Kindle Paperwhite (napravo) je Oasis (nalevo) menší, širší a má...

V porovnání s Kindle Paperwhite (napravo) je Oasis (nalevo) menší, širší a má menší rámeček.

Připlatit si za luxusní model tak doporučuji třeba v případě dárku nebo pro cestovatele, kteří touží po vyšší výdrži baterky a stylovém pouzdru. A nebo pokud vám opravdu chybí hardwarová tlačítka. Ta jsou na Oasis asi to nejlepší vylepšení. A paradoxně také to nejlevnější.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informace o osvícení displeje.

Autor:

Největší veletrh spotřební elektroniky CES, který se tradičně koná v Las Vegas, proběhne letos zcela online v termínu 11.-14. 1.

  • Nejčtenější

Kdo je tu kapitán? Výměna rolí v kokpitu vedla k tragickému konci

Vymyšlené příběhy z vojny obvykle nikoho život nestojí. Ale před třiceti lety na letišti přispěly ke smrti několika...

Tři cestující přišli o hlavu. Nehoda, která dopadla lépe, než mohla

Před 30 lety došlo v Detroitu k nevšední události. Byla to nehoda, do které se zapletly dva stroje jedné letecké...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dakota všem vytřela zrak. A s turbovrtulovými motory dvakrát

Žádný jiný typ letadla se délkou aktivní služby nemůže vyrovnat slavné americké Dakotě, jejíž historie se začala psát...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Je pro vás lepší desktop nebo počítač „vše v jednom“? Radíme s výběrem

Trhu s počítači zcela dominují notebooky. Pokud však nepotřebujete počítač stěhovat z místa na místo, může být...

Nejlevnější grafika RTX 3060 potěší náročné hráče s nízkým rozpočtem

Na představení RTX 3060 čekala velká část herního světa. Má dost výkonu na nové herní tituly s vysokými detaily a ray...

Intel na CESu nalákal na procesor budoucnosti a vyměnil ředitele

Nové mobilní procesory Tiger Lake, nové desktopové Rocket Lake a po dlouhé době zásadně jiný Alder Lake. Intel...

Je na co se těšit. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s novinkami AMD a Nvidia

Exkluzivně AMD tento týden představilo nové mobilní procesory, Nvidia nové mobilní grafické čipy. Nám se dostal do rukou...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...