Alternativa k bezdrátové síti ve vaší zásuvce?

  0:01aktualizováno  0:01
Podobná rychlost, podobné parametry, ale daleko lepší dosah, ovšem přes napájecí kabel. To jsou přednosti síťových adaptérů, které jsou schopny komunikovat přes elektroinstalaci v bytě či domě. Jsou reálnou alternativou nebo jen výstřelkem? Své přednosti rozhodně mají.

Chystáte se zasíťovat si domácnost?

Ethernet ze zásuvky. Sen nebo realita? Podíváme-li se kousek přes hranice, zjistíme, že je to podstatně blíže realitě, nežli by si mnozí mysleli. U nás zatím spíše sporadicky, v Německu od května snadno dostupné produkty: několik výrobců nabízí ethernetové adaptéry, které namísto přes twist kabel jsou schopny pro zasíťování využít existující elektroinstalaci.

K distributorům Kraftcomu a Devolo (o Devolo produktech viz článek zde) se přidal třetí, který nabízí "HomePlug" kompatibilní adaptéry. AllNet HomePlug 1.0 kompatibilní adaptéry s čipovou sadou Intellon nás zaujaly více než ostatní svými kompaktními rozměry a cenou. Díky tomu, že většina produktů na trhu používá stejných čipů Intellon, je zřejmě kompatibilita zajištěna, i pokud se uživatel rozhodne pro nákup zařízení různých výrobců. AllNet mimo to zaručuje kompatibilitu se standardy IEEE 802.3 a IEEE 802.3U.

AllNet nabízí dva produkty: ALL1682 Ethernet-PowerLine přemostění pro připojení Ethernetových zařízení na elektrickou síť a USB adaptér ALL1683 pro připojení PC do "domácí" elektrosítě.

Na rozdíl od produktů některých dalších výrobců, adaptéry AllNet nejsou krabice, které by musely ležet na PC nebo v jeho blízkosti, ale jsou to pouze "tlustší" zástrčky. Napájecí kabel pak slouží současně jako ethernetový kabel do sousední místnosti a kamkoliv po bytě či domě. Stejným způsobem mohou například všechny počítače v domácnosti nejen komunikovat mezi sebou, ale přistupovat ke směřovači DSL , který zprostředkovává vysokorychlostní připojení do internetu - a může být téměř libovolně vzdálen. Nebo k sousedovi po bytě, zde je ale otázkou, nakolik ruší eventuální elektroměry a pod. (Vlastní zkušenosti zatím nemáme.)

Protože zvláště ve vícebytových domech by mohlo snadno docházet k odposlechu, ve standardním vybavení je 56bitové kódování DES, které může uživatel volitelně vypnout.

Stejně jako konkurence AllNet též slibuje maximální průtok 14 Mbit/s, což se rovná cca 1,75 megabytů za vteřinu. To je poněkud překvapivý výkon vzhledem k maximální rychlosti USB rozhraní, které je schopno přenést maximálně 12 MBit/s. Jak zmiňuje ve svých materiálech konkurent Kraftcom, při reálném využití lze dosáhnout cca 5 až 8 Mbit/s, tedy zhruba 50 - 70procentní využití pásma.

Za ztráty mohou rušení ostatních spotřebičů. Ty nejsou schopny zcela přerušit přenos, nemají vliv na spolehlivost přenosu, ale přepínací mechanismus ODFM pak automaticky vypíná přenosy na "zahlušených" frekvencích. Celkem je nosných frekvencí 84 a většina z nich je použitelných - čím více nerušených frekvencí, tím větší přenosová rychlost. Mimo jiné, dle předběžných zkušeností závisí i na způsobu připojení do elektrické sítě - při zasunutí přímo do elektrické zásuvky jsou adaptéry schopny dosahovat podstatně lepších rychlostí, nežli pokud signál musí absolvovat cestu přes prodlužovací kabely či vícenásobné zásuvky.

Kdo by tak chtěl nahradit úvahy o bezdrátové síti realizací sítě již dávno hotové kdekoliv v bytě, či po celém domě, máme pro něj dobrou zprávu. Na rozdíl od bezdrátové sítě, která má problém s libovolnou tlustší stěnou, tady jsou stěny a pevná vedení naopak předností. Maximální dosah sítě tak má být cca 200 metrů, což je v běžném bytě více než dostatečné.

Ceny jsou srovnatelné s bezdrátovými adaptéry, doporučená koncová cena jak pro All1682 s rozhraním ethernet , tak pro variantu USB je 89 euro, což není přehnané, ale ve srovnání s kartami FastEthernet a čtyř- či osmiportovým switchem ani tak levné. Oproti velkým sítím zde může být maximálně dvanáct adaptérů připojených do jedné sítě.

Elektrické vedení může být zajímavá alternativa k bezdrátové síti, vzhledem k maximální rychlosti se však nehodí jako ekvivalent plnohodnotné 100Mbit přepínané, plně duplexní sítě. Výhodou je samozřejmě již připravená infrastruktura, na zkušenosti z provozu na naší elektrické síti si však budeme muset ještě chvíli počkat, nemáme zprávy o nikom, kdo by se pokusil o českou homologaci (ačkoliv v sousedním Německu tato zařízení schválením prošla).

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Google neudržel tajemství. Před uvedením se ví o jeho novém notebooku

Google v úterý představí novou várku hardwarových produktů. Jako v podobných případech u konkurence se mu však...

Toto jsou počítače pro ty nejnáročnější. Mamutí výkon ale není zadarmo

Společnosti Asus a Acer se na veletrhu IFA trumfují i novými přírůstky řad pro náročné profesionální zákazníky....

Microsoft ukázal nové Windows, dvoudisplejový notebook a Android

Nyní ukázal vůbec poprvé notebook Surface s úsporným čipem ARM a také bezdrátově dobíjeným stylusem. Hlavní novinkou je...

Byl by to skoro dokonalý počítač, kdyby v zátěži neřval jako vysavač

Vyzkoušeli jsme Lenovo Yoga A940: Sednete k počítači, pod monitor odložíte telefon a on se okamžitě začne bezdrátově...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz