Akcie Applu letí nahoru, má představit tablet. Zatím se o něm nic neví

aktualizováno 
Během ledna má podle všech indicií Apple představit první počítač s dotykovou obrazovkou. Vzhled i vlastnosti tabletu jsou zatím tajné. Možná i to přispívá k posilování akcií firmy.

Možná podoba Apple tabletu | foto: Neznámý

Je to již tradiční strategie Applu. Čím méně o svých připravovaných produktech říká, tím větší je o ně zájem. Technické weby se pak předhánějí ve spekulacích, jak bude novinka vypadat, někteří šikovnější grafici dokonce přidávají "zaručené" fotografie. Každá informace roztáčí kola euforie nejenom u skalních fandů Applu. Hlavně ale zvyšuje povědomí o značce a dělá výrobci reklamu doslova zadarmo. Jeden příklad za všechny:

Že to velmi dobře funguje, dokazuje i tento článek. V titulku je napsané, že o daném výrobku nic nevíme a stejně jste si článek museli přečíst.

Nutno podotknout, že ne všechno, co se v tomto směru o Applu napíše, musí být nepodložené informace. Mnoho zpráv totiž vypouští výrobce sám. Jenže rozlišit důvěryhodné informace od fám bývá velmi obtížné. Tu aktuální řadí většina serverů k těm důvěryhodným.

Bude nebo nebude

Úvodní fotografie v těchto dnech koluje po internetu a je to nejočekávanější podoba nového tabletu. Ve skutečnosti se ještě nestalo, že by někdy utekl snímek výrobku od Applu před jeho uvedením, a tak berte toto vyobrazení spíše s rezervou.

Nové zařízení má kombinovat vlastnosti iPhonu a iPodu Touch. Má mít 10" dotykový displej, nízkonapěťový procesor a 3G konektivitu. O tom jsme psali již zde:

Nové informace naznačují, že by se měl tablet od Applu objevit na trhu už v lednu, na kdy je oznámena tisková konference v San Franciscu. Akcie Applu ihned reagovaly růstem na zatím historicky nejvyšší hodnoty, kdy cena jedné přesáhla 210 USD. 

Výrobce by si mohl vypouštěním falešných zpráv uškodit, předpokládá se proto, že tablet bude skutečně uveden. Uvedení jiného produktu by totiž mohlo znamenat zklamání a akcie by mohly zaznamenat propad.

Steve Jobs miliardářem

V souvislosti s růstem cen akcií Applu bilancují agentury i majetek šéfa této společnosti. Vizionář Steve Jobs nepobírá pevný plat, odměnou je mu vlastnictví akcií Applu. Celkem jich drží 5,5 milionu, což dává přes 1,1 miliardy USD. V přepočtu na české koruny činí výsledná částka téměř 20 miliard korun a každým měsícem roste.

Jobs vlastní navíc akcie společnosti Walt Disney Co. Hodnota podílu v této společnosti je více než 4,5 miliardy USD (cca 82 miliard korun).

Steve Jobs

Je chytré uvádět zrovna tablet?

Jak moc je to správný krok, ukáže až čas. Obecně se tabletům příliš nedaří a i přes jejich nespornou praktičnost nejsou na trhu téměř vidět. Situaci měly změnit malé tablet PC postavené na procesorech Atom, jako je třeba Asus Eee PC T91. I když se po jeho uvedení objevilo několik dalších podobných zařízení (například Gigabyte T1028X), stále patří na trhu mezi okrajová zařízení.

Cena těchto malých tabletů se přitom pohybuje okolo 10 000 Kč, tablet od Applu by měl podle odhadů vyjít až na 800 USD (v přepočtu asi 14 500 Kč, v Evropě ještě více). To všechno hraje proti Applu.

Nesmíme však zapomenout, že jestli něco Apple umí, tak je to design a marketing. Ve funkčnost iPhonu ze začátku také mnoho lidí nevěřilo, neboť bylo na trhu mnoho lépe vybavených alternativ. Zákazníci ale nakonec upřednostnili jednoduché linie zařízení a snadné ovládání. Pokud se výrobci podaří pojmout nový tablet opět odlišným způsobem a zaujme zákazníky, máme se na co těšit.

Konkurence si totiž nenechá úspěch ujít a ve třídě tabletů by se po několika letech stagnace mohly objevit zajímavé kousky.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Vědci nejspíš objevili nový druh člověka. Žil před 50 tisíci lety

Kost z prstu zřejmě nově objeveného druhu člověka, Homo luzonensis. (11.4.2019)

Vědci nejspíš objevili další druh člověka. Ten žil na ostrově Luzon na Filipínách před 50 tisíci lety. Podle jejich...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

Další z rubriky

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Microsoft ukončí podporu svého chytrého náramku. Uživatele odškodní

Součástky fitness náramku Microsoft Band

Není mnoho firem, které by odškodňovaly uživatele za to, že končí s podporou jejich pět let starých produktů. V oblasti...

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Najdete na iDNES.cz