Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Adaptér od Microsoftu nepřekvapil. Pro Windows však lepší než Chromecast

  10:35
Informace o tom, že Microsoft chystá bezdrátový HDMI adaptér, vyvolala vysoká očekávání. Světová média o něm nezřídka psala jako o konkurenci Chromecastu od Google. S tím však má výsledný „Bezdrátový zobrazovací adaptér“ od Microsoftu jen pramálo společného. Je to klasický přijímač WiDi a Miracast přenosů, žádné vlastní služby nenabízí.
Microsoft Wireless Display Adapter

Microsoft Wireless Display Adapter | foto: Technet.cz

Je slušností doplnit, že Microsoft nikdy netvrdil opak. Výrobce jej stvořil za jediným účelem - má zachytit bezdrátově vysílaný obraz z počítačů s operačním systémem Windows a dostat jej na největší obrazovku v domácnosti. Jenže obdobná zařízení se na trhu vyskytují již zhruba pět let, takže se samozřejmě nabízela otázka, čím jej Microsoft vylepší.

WiDi a Miracast

v našich testech

Odpověď je jednoduchá, v podstatě ničím. Snad jen rozměry, je opravdu maličký, a integrovaným kabelem pro USB napájení. Což však může způsobit i potíže - pokud televizor volný USB port nenabízí, musíte použít „USB nabíječku“ a 20cm kablík k zásuvce nedosáhne.

Ve jménu standardů

WiDi a Miracast mají stejný úkol a využívají stejné technologie. Bezdrátově přenášejí obraz a zvuk ze zdrojového zařízení (notebook, tablet, chytrý telefon) na zobrazovač (televizor, projektor). Využívají k tomu technologii wi-fi direct, tedy přímé bezdrátové spojení obou zařízení, takže jej realizujete i tam, kde není žádná síť a router k dispozici. To je velká výhoda - můžete jej bez další konfigrace využít třeba s televizorem v hotelu, nebo u kamaráda.

V balení naleznete jen krátkou HDMI prodlužovačku, která usnadní instalaci u stísněných přípojných míst.

U tabletů a chytrých telefonů s operačním systémem Android je potřeba, aby byl ve verzi 4.2 a vyšší a především zařízení musí technologii Miracast podporovat.

U notebooku nebo tabletu s operačním systémem Windows 7 potřebujete aplikaci WiDi od Intelu, u Windows 8.1 je technologie WiDi součástí systému, pod názvem „promítání“. Podmínkou je však procesor Intel řady Sandy Bridge a vyšší a kompatibilní bezdrátová síťová karta od Intelu. 

Z výše uvedeného je patrné, že zdaleka ne každé zařízení si s bezdrátovým přenosem poradí a zejména u chytrých telefonů se tak výběr modelů poměrně úží. My jsme použili ultrabooky Acer S7 a Acer R13 s Windows 8.1 a chytrý telefon LG G3 s Android 4.4.2.

Na poslední chvíli

Funkci „zrcadlení obrazovky“ nebo „bezdrátový displej“ dnes nabízí mnoho chytrých televizorů. Adaptér od Microsoftu, podobně jako jiná podobná zařízení na trhu, umí tuto funkci doplnit do všech televizorů či projektorů, která mají HDMI vstup. Do něj adaptér zasunete, USB kabelem připojíte do USB portu televizoru, nebo USB nabíječky a tím je instalace hotova.

Obrazovka televizoru s připojeným adaptérem.

Po zapnutí televizoru a zvolení relevantního HDMI vstupu se na obrazovce objeví logo Microsoftu a přijímač je připravený. V notebooku s Windows 8.1 si v „charm baru“ vyberete položku „Zařízení“ a poté „Promítat“. Pokud adaptér připojujete poprvé, musíte si jej nechat vyhledat, pro příští použití pak již zůstane v seznamu.

Výběr adaptéru v „charm baru“ ve Windows 8.1.

Výběr režimu promítání / zrcadlení obrazovky.

A to by mohlo být vše, doporučujeme však stáhnout z Windows Store aplikaci „Microsoft Wireless Display Adapter“. V té můžete adaptér přejmenovat, což se hodí, pokud byste jich používali v jedné domácnosti více. Důležitá je možnost změny velikosti obrazu tak, aby byl na obrazovce celý (tzv. overscan), tedy bez ořezaných krajů nebo lemování černými pruhy.

Aplikace Microsoft Wireless Display Adapter je potřeba pouze k úvodní konfiguraci.

Výběr jazyku nepotěší, čeština zatím chybí. Nastavit můžete i PIN, který bude třeba při připojování zadat. 

Záleží i na okolí

Ne vždy se nám podařilo se k adaptéru připojit napoprvé, někdy se nám vrátila odpověď, že se „nelze k adaptéru připojit“ nebo že „zařízení není k dispozici“. Ve většině případů se však spojení podařilo. 

A pak záleželo, kde jsme streamovali. Pokud v redakci, kde je vidět jenom několik místních sítí, bylo vše v pořádku. Obraz byl kvalitní, video plynulé a synchronizace obrazu a zvuku bez komplikací. U různých notebooků se lišila plynulost zpracování pohybu myši, někdy byla „gumová“, někdy trochu trhaná, ale nikdy nekomplikovala možnost strefit se na ikonu.

Jenže pokud jsme testovali v jednom velkém pražském bytovém domě, byly výsledky o poznání horší. Přenos obrazu a zvuku v plném HD rozlišení totiž představuje relativně velký datový tok, který musí být přenesen bez výpadků a kolísání. A ačkoli podle specifikace umí adaptér pracovat v obou wi-fi pásmech, nám se navázat spojení v 5 GHz pásmu nikdy nepodařilo a spojení tak bylo vždy jen na 2.4 GHz. A jak to pak vypadá, ukazuje screenshot z aplikace InSSIDer.

Takto vypadá pásmo 2,4 GHz v jednom velkém pražském bytovém domě. Šipkou jsme označili spojení mezi smartphonem LG G3 a adaptérem od Microsoftu. Že přenos nebyl vždy bez potíží je více než pochopitelné.

V takovém prostředí neúspěšných pokusů o spojení přibývalo, někdy se obraz zasekával a občas se i rozvázala synchronizace mezi obrazem a zvukem.

Pokud však ve vašem dosahu není takováto bezdrátová džungle, je přenos poměrně spolehlivý a navíc velmi kvalitní. Komprese obrazu není dramatická a kvalita v plném HD rozlišení velmi dobrá.

Při zrcadlení obrazovky se rozlišení zobrazení přizpůsobí menšímu z nich, z rozlišení ultrabooků 2560 x 1440 tak kleslo na 1920 x 1080, což pak na displeji notebooku nevypadá dobře. Při rozšíření obrazovky si každá ponechá své optimální rozlišení, ale je samozřejmě náročnější na hardware počítače.

Adaptér můžete připojit i do AV receiveru a využít tak jeho zpracování zvuku do reprosoustav. „HDCP problémy“, které jsme měli před dvěma lety s Push2TV od Netgerau, jsme s tímto adaptérem nezaznamenali.

Spojení s Androidem fungovalo standardně, jak si poradí se zobrazením „na výšku“, vidíte na následujícím screenshotu.

Projekce telefonu využívá na širokoúhlém televizoru jen zlomek obrazovky. Pokud...
Projekce telefonu využívá na širokoúhlém televizoru jen zlomek obrazovky. Pokud...

Projekce telefonu využívá na širokoúhlém televizoru jen zlomek obrazovky. Pokud však mobilní aplikace umožňuje zobrazení „na šířku“, plocha televizoru je využitá celá.

Jednoduchost vítězí

Pokud máte štěstí a není vaše okolí v pásmu 2,4 GHz příliš zarušeno, pak je Microsoft Wireless Display Adapter jednoduchým a příjemným řešením, jak bez tahání kabelů k počítači, tabletu nebo chytrému telefonu připojit televizor nebo projektor. Výhodou je i jeho mobilita, stačí jej kdekoli připojit k televizoru.

Letmé srovnání s Chromecastem? V případě počítače s Windows je adaptér od Microsoftu lepší volbou. Zde Chromecast nabízí jen zrcadlení plochy prohlížeče Chrome. Tedy, v „experimentálním“ režimu dokáže zrcadlit i celou pracovní plochu, avšak obraz je velmi trhaný a pro video nepoužitelný. Pro přehrávání videa pomůže například softwarové mediacentrum Plex, do populárního přehrávače VLC se odesílání videa do Chromecastu teprve připravuje.

V případě Androidu umí Chromecast to samé (zrcadlit celou plochu kompatibilního telefonu), ale hlavně mnoho věcí navíc. U kompatibilních služeb totiž telefon používá jen jako ovladač a pro data (streamy) sahá přímo na servery provozovatelů služeb. Šetří se tím síťový provoz a „neždíme“ hardware mobilních zařízení. V režimu „host“ jej nově můžete připojit přímo k telefonu nebo tabletu, bez potřeby routeru a lokální  sítě.

Pro připojení počítače tedy lépe poslouží adaptér od Microsoftu, pro připojení telefonu adaptér od Google. 

Adaptér bude v prodeji za cenu 1 790 Kč.

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Jaderný zločin v roce 1954. Jak Sověti nacvičovali třetí světovou válku

Východní mocnost vedená Kremlem nechtěla zůstat v ničem pozadu. Proto i ty strašné věci dokázala hnát do hrozivých rozměrů. Jako jaderné cvičení s reálnou explozí, kam nahnala 45 tisíc vojáků. Vedle...

14. září 2024

První výstup soukromníků do volného vesmíru proběhl tak, jak měl

Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu...

12. září 2024  12:13,  aktualizováno  13:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

Premium

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

7. září 2024

FOTODUEL: Neuvěřitelné klávesnice. Která se vám líbí nejvíce?

Krásné, vtipné, trhlé, nápadité, praktické, nepraktické, kýčovité, nevkusné ... na veletrhu IFA 2024 jsme potkali obrovské množství klávesnic, které mezi návštěvníky poutaly nečekanou pozornost a...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostali „antinobelovku“ za objev, že savci mohou dýchat konečníkem

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si...

13. září 2024  20:38

Vodíkové balony nad Evropou opět bojují o Pohár Gordona Bennetta

Zatímco Česko hledí v těchto dnech k nebi s obavami z dalšího deště, na obloze západní Evropy odstartoval 67. ročník nejstaršího leteckého závodu světa – Pohár Gordona Bennetta. Původní start v pátek...

14. září 2024  19:40,  aktualizováno  15.9

Velká sláva na Seči. Před 100 lety začala stavba Masarykovy údolní přehrady

Před sto lety, 15. září 1924, začala stavba známé přehrady Seč na řece Chrudimce v Železných horách. Dodnes jde o ráj rybářů a rekreantů.

15. září 2024

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků FV4005 byl prototyp s největším kanonem, jakým kdy byl tank osazen. Hovořili...

15. září 2024

V nadživotní velikosti. Havlíčkův pomník stojí v Brodě už 100 let

Německý Brod, dnes Havlíčkův Brod, před sto lety slavnostně odhalil pomník Karla Havlíčka Borovského.

14. září 2024

Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury
Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury

Manufaktura přináší podzimní limitovanou kolekci kosmetiky a doplňků Jeřabina, kterou si jistě zamilujete. Zapojte se do soutěže ještě dnes a jeden...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...