Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Adaptér od Microsoftu nepřekvapil. Pro Windows však lepší než Chromecast

  10:35
Informace o tom, že Microsoft chystá bezdrátový HDMI adaptér, vyvolala vysoká očekávání. Světová média o něm nezřídka psala jako o konkurenci Chromecastu od Google. S tím však má výsledný „Bezdrátový zobrazovací adaptér“ od Microsoftu jen pramálo společného. Je to klasický přijímač WiDi a Miracast přenosů, žádné vlastní služby nenabízí.
Microsoft Wireless Display Adapter

Microsoft Wireless Display Adapter | foto: Technet.cz

Je slušností doplnit, že Microsoft nikdy netvrdil opak. Výrobce jej stvořil za jediným účelem - má zachytit bezdrátově vysílaný obraz z počítačů s operačním systémem Windows a dostat jej na největší obrazovku v domácnosti. Jenže obdobná zařízení se na trhu vyskytují již zhruba pět let, takže se samozřejmě nabízela otázka, čím jej Microsoft vylepší.

WiDi a Miracast

v našich testech

Odpověď je jednoduchá, v podstatě ničím. Snad jen rozměry, je opravdu maličký, a integrovaným kabelem pro USB napájení. Což však může způsobit i potíže - pokud televizor volný USB port nenabízí, musíte použít „USB nabíječku“ a 20cm kablík k zásuvce nedosáhne.

Ve jménu standardů

WiDi a Miracast mají stejný úkol a využívají stejné technologie. Bezdrátově přenášejí obraz a zvuk ze zdrojového zařízení (notebook, tablet, chytrý telefon) na zobrazovač (televizor, projektor). Využívají k tomu technologii wi-fi direct, tedy přímé bezdrátové spojení obou zařízení, takže jej realizujete i tam, kde není žádná síť a router k dispozici. To je velká výhoda - můžete jej bez další konfigrace využít třeba s televizorem v hotelu, nebo u kamaráda.

V balení naleznete jen krátkou HDMI prodlužovačku, která usnadní instalaci u stísněných přípojných míst.

U tabletů a chytrých telefonů s operačním systémem Android je potřeba, aby byl ve verzi 4.2 a vyšší a především zařízení musí technologii Miracast podporovat.

U notebooku nebo tabletu s operačním systémem Windows 7 potřebujete aplikaci WiDi od Intelu, u Windows 8.1 je technologie WiDi součástí systému, pod názvem „promítání“. Podmínkou je však procesor Intel řady Sandy Bridge a vyšší a kompatibilní bezdrátová síťová karta od Intelu. 

Z výše uvedeného je patrné, že zdaleka ne každé zařízení si s bezdrátovým přenosem poradí a zejména u chytrých telefonů se tak výběr modelů poměrně úží. My jsme použili ultrabooky Acer S7 a Acer R13 s Windows 8.1 a chytrý telefon LG G3 s Android 4.4.2.

Na poslední chvíli

Funkci „zrcadlení obrazovky“ nebo „bezdrátový displej“ dnes nabízí mnoho chytrých televizorů. Adaptér od Microsoftu, podobně jako jiná podobná zařízení na trhu, umí tuto funkci doplnit do všech televizorů či projektorů, která mají HDMI vstup. Do něj adaptér zasunete, USB kabelem připojíte do USB portu televizoru, nebo USB nabíječky a tím je instalace hotova.

Obrazovka televizoru s připojeným adaptérem.

Po zapnutí televizoru a zvolení relevantního HDMI vstupu se na obrazovce objeví logo Microsoftu a přijímač je připravený. V notebooku s Windows 8.1 si v „charm baru“ vyberete položku „Zařízení“ a poté „Promítat“. Pokud adaptér připojujete poprvé, musíte si jej nechat vyhledat, pro příští použití pak již zůstane v seznamu.

Výběr adaptéru v „charm baru“ ve Windows 8.1.

Výběr režimu promítání / zrcadlení obrazovky.

A to by mohlo být vše, doporučujeme však stáhnout z Windows Store aplikaci „Microsoft Wireless Display Adapter“. V té můžete adaptér přejmenovat, což se hodí, pokud byste jich používali v jedné domácnosti více. Důležitá je možnost změny velikosti obrazu tak, aby byl na obrazovce celý (tzv. overscan), tedy bez ořezaných krajů nebo lemování černými pruhy.

Aplikace Microsoft Wireless Display Adapter je potřeba pouze k úvodní konfiguraci.

Výběr jazyku nepotěší, čeština zatím chybí. Nastavit můžete i PIN, který bude třeba při připojování zadat. 

Záleží i na okolí

Ne vždy se nám podařilo se k adaptéru připojit napoprvé, někdy se nám vrátila odpověď, že se „nelze k adaptéru připojit“ nebo že „zařízení není k dispozici“. Ve většině případů se však spojení podařilo. 

A pak záleželo, kde jsme streamovali. Pokud v redakci, kde je vidět jenom několik místních sítí, bylo vše v pořádku. Obraz byl kvalitní, video plynulé a synchronizace obrazu a zvuku bez komplikací. U různých notebooků se lišila plynulost zpracování pohybu myši, někdy byla „gumová“, někdy trochu trhaná, ale nikdy nekomplikovala možnost strefit se na ikonu.

Jenže pokud jsme testovali v jednom velkém pražském bytovém domě, byly výsledky o poznání horší. Přenos obrazu a zvuku v plném HD rozlišení totiž představuje relativně velký datový tok, který musí být přenesen bez výpadků a kolísání. A ačkoli podle specifikace umí adaptér pracovat v obou wi-fi pásmech, nám se navázat spojení v 5 GHz pásmu nikdy nepodařilo a spojení tak bylo vždy jen na 2.4 GHz. A jak to pak vypadá, ukazuje screenshot z aplikace InSSIDer.

Takto vypadá pásmo 2,4 GHz v jednom velkém pražském bytovém domě. Šipkou jsme označili spojení mezi smartphonem LG G3 a adaptérem od Microsoftu. Že přenos nebyl vždy bez potíží je více než pochopitelné.

V takovém prostředí neúspěšných pokusů o spojení přibývalo, někdy se obraz zasekával a občas se i rozvázala synchronizace mezi obrazem a zvukem.

Pokud však ve vašem dosahu není takováto bezdrátová džungle, je přenos poměrně spolehlivý a navíc velmi kvalitní. Komprese obrazu není dramatická a kvalita v plném HD rozlišení velmi dobrá.

Při zrcadlení obrazovky se rozlišení zobrazení přizpůsobí menšímu z nich, z rozlišení ultrabooků 2560 x 1440 tak kleslo na 1920 x 1080, což pak na displeji notebooku nevypadá dobře. Při rozšíření obrazovky si každá ponechá své optimální rozlišení, ale je samozřejmě náročnější na hardware počítače.

Adaptér můžete připojit i do AV receiveru a využít tak jeho zpracování zvuku do reprosoustav. „HDCP problémy“, které jsme měli před dvěma lety s Push2TV od Netgerau, jsme s tímto adaptérem nezaznamenali.

Spojení s Androidem fungovalo standardně, jak si poradí se zobrazením „na výšku“, vidíte na následujícím screenshotu.

Projekce telefonu využívá na širokoúhlém televizoru jen zlomek obrazovky. Pokud...
Projekce telefonu využívá na širokoúhlém televizoru jen zlomek obrazovky. Pokud...

Projekce telefonu využívá na širokoúhlém televizoru jen zlomek obrazovky. Pokud však mobilní aplikace umožňuje zobrazení „na šířku“, plocha televizoru je využitá celá.

Jednoduchost vítězí

Pokud máte štěstí a není vaše okolí v pásmu 2,4 GHz příliš zarušeno, pak je Microsoft Wireless Display Adapter jednoduchým a příjemným řešením, jak bez tahání kabelů k počítači, tabletu nebo chytrému telefonu připojit televizor nebo projektor. Výhodou je i jeho mobilita, stačí jej kdekoli připojit k televizoru.

Letmé srovnání s Chromecastem? V případě počítače s Windows je adaptér od Microsoftu lepší volbou. Zde Chromecast nabízí jen zrcadlení plochy prohlížeče Chrome. Tedy, v „experimentálním“ režimu dokáže zrcadlit i celou pracovní plochu, avšak obraz je velmi trhaný a pro video nepoužitelný. Pro přehrávání videa pomůže například softwarové mediacentrum Plex, do populárního přehrávače VLC se odesílání videa do Chromecastu teprve připravuje.

V případě Androidu umí Chromecast to samé (zrcadlit celou plochu kompatibilního telefonu), ale hlavně mnoho věcí navíc. U kompatibilních služeb totiž telefon používá jen jako ovladač a pro data (streamy) sahá přímo na servery provozovatelů služeb. Šetří se tím síťový provoz a „neždíme“ hardware mobilních zařízení. V režimu „host“ jej nově můžete připojit přímo k telefonu nebo tabletu, bez potřeby routeru a lokální  sítě.

Pro připojení počítače tedy lépe poslouží adaptér od Microsoftu, pro připojení telefonu adaptér od Google. 

Adaptér bude v prodeji za cenu 1 790 Kč.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Jak zvládne hry v QHD, 4K a 8K? Potrápili jsme grafiku RTX 4080

Nové grafické karty Nvidia překvapují výkonem i cenou. Prostřední model RTX 4080 jsme proklepli v testu a zjišťovali,...

Toto potřebujete vědět před nákupem ethernetového kabelu

Síťový datový neboli ethernetový kabel je poměrně jednoduchá součást počítačové sítě. Existuje však několik věcí, které...

Vítěze určíte vy. Srovnáváme nesrovnatelné, ale skvělé notebooky

Premium Za cenu jednoho koupíte druhý skoro dvakrát. Mají přitom prakticky stejný procesor, stejně paměti. A ten levnější...

Zemřel spoluzakladatel Intelu, který vymyslel Mooreův zákon

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu,...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...