Acer TravelMate C112TCi - podrobná recenze Tablet PC, 1. část

  1:00
TravelMate C112TCi zrovna nevyniká cenou, zato má všechno ostatní, co lze očekávat od malého tudíž a dokonale mininotebooku s dotykovým displejem a technologií Intel Centrino. V několika dílech recenze tohoto moderního mobilního zařízení postupně najdete podrobný uživatelský popis jednotlivých komponent, přehled dodávaného software, výkonnostní testy a pochopitelně také spoustu fotografií a screenshotů dodávaných systémových utilit.

Společnost Acer nabízí na Českém trhu dvě modelové řady notebooků s dotykovým displejem, vlastní klávesnicí a zcela jiným zaměřením. Jedná se o výkonnou řadu TravelMate C300 s hmotností zhruba 3 kg a o řadu TravelMate C110, jejíž nejnovějšího zástupce jsem měl možnost důkladně otestovat. Abyste byli alespoň trochu v obraze toho, o čem je celý následující článek, probereme nejprve zběžný popis mininotebooku: hmotnost zhruba 1,45 kg, otočný dotykový XGA displej, vlastní klávesnice (neodnímatelná), li-on akumulátor, snadno výměnný pevný disk a dokonalá komunikační výbava.

Obsah dodávky

Na krabici se asi podíváte jen jednou při rozbalování notebooku, je ale poměrně bytelná a má praktické plastové držadlo na přenášení. Uvnitř krabice najdete mimo notebooku a šikovného koženkového obalu ještě řadu jiných zajímavých věcí. Jedná se především o kombinovanou optickou mechaniku DVD-ROM/CD-RW, která je umístěna v externím modulu a lze ji velmi jednoduše zaměnit za jiné adekvátní zařízení. Součástí dodávky je samozřejmě též 3,5" floppy dříve připojovaný na port USB. Modul s optickou mechanikou se na rozdíl od floppy drivu připojuje na rozhraní FireWire a společným rysem obou externích zařízení je velmi krátký připojovací kablík.

Optickou mechaniku bohužel nelze přes rozhraní FireWire napájet a tak k ní dostanete i klasické malé univerzální trafo s výměnnými koncovkami pro různé elektrické sítě (to je těch spousta pytlíčků na s mnoha koncovkami). AC adaptér (50W) k samotnému notebooku dává výstupní napětí 20V a není nijak velký, je však docela těžký. Zato síťový kabel je poměrně mohutný a díky uzemnění si ve svých rozměrech i hmotnosti nijak nezadá s klasickými napájecími kabely k desktopům či monitorům.

S notebookem dostanete také šikovný hadřík pro otírání displeje.Poslední součástí dodávky je plastové pero pro ovládání dotykového displeje (podrobněji viz dále), manuály a několik cédéček se softwarem a kompletní zálohou operačního systému včetně doplňkových utilit.








Konstrukce notebooku

Konstrukční provedení mininotebooku je relativně standardní. Spodní část šasi je tvořena hořčíkovou slitinou, svrchní části šasi i kryt displeje jsou plastové. Celková hmotnost včetně akumulátoru je cca 1,45 kg při rozměrech 257(š) x 216 (h) x 25,4 (v) mm. Celkové rozměry jsou tedy relativně malé a Acer TravelMate se tak řadí mezi nejmenší notebooky prodávané v současné době na českém trhu.

Na spodní straně notebooku jsou přístupové sloty a šachty pro paměť, 26 Wh Li-Ion baterii (kapacita 1800 mAh), ze strany je pak pod krytem (zabezpečeným jedním šroubkem) umístěný pevný disk s kapacitou 60 GB. Pevný disk je vložen do malinkého šuplíku s vlastním poutkem a lze ho velmi jednoduše z šachty vytáhnout a vyměnit za disk s vyšší kapacitou - v současné době se vyrábí a prodávají harddisky i s kapacitou 80 GB a 100 GB. V notebooku osazený 60 GB harddisk s formátovanou kapacitou 55,9 GB je "nízkoteplotní" varianta se 4 200 otáčkami/minutu. Případnou výměnu disku za variantu s 5 400 (nebo více) otáčkami /minutu striktně nedoporučuji! Vyšší výkon disku je totiž nezbytně provázen jeho nadměrným zahříváním, na což není žádný mininotebook navržen.

Na spodní straně je též průhledná plastiková kapsička se štítkem, na který si můžete ručně nadepsat údaje o majiteli notebooku - při jeho ztrátě či dokonce krádeži pak musíte doufat (tzn. oblast sci-fi), že vám ho podle těchto údajů čestný nálezce vrátí :-).

Na přední straně notebooku najdeme infraport a mikrofon, který lze použít i pro ovládání notebooku v rámci dodávaného operačního systému Windows XP Tablet PC Edition. Dosah infraportu není příliš velký, na půl metru se ale dostanete zcela s přehledem (spojení testováno se Sony Ericssonem T68i a s mininotebookem Fujitsu Siemens LIFEBOOK B2562).

Na levé boční straně notebooku (bráno z pohledu zepředu) je konektor pro napájení, větrací otvory a snadno přístupná šachta pro 2,5" pevný disk. Na pravé straně jsou opět větrací otvory, tlačítko pro zapnutí/vypnutí či uspání notebooku, vstup pro externí mikrofon, výstup na sluchátka, slot PCMCIA pro jednu kartu typu II, dva porty USB V2.0 a ještě rozhraní FireWire, na které se připojuje dodávaná optická mechanika. Na zadní straně notebooku najdeme Kensington lock, velký konektor pro replikátor portů (který je nutno v případě potřeby přikoupit zvlášť), VGA výstup na externí monitor a konektory od 56K modemu a 10/100 Mbit LAN karty. V útrobách notebooku je pak ukryta 54 Mbitová WiFi karta Intel PRO/Wireless 2200BG (standard IEEE 802.11b/g) a rovněž bezdrátové komunikační rozhraní Bluetooth.





Celkové mechanické provedení a další vlastnosti notebooku

Až na dále podrobněji zmíněné uchycení displeje se všechny další mechanické prvky tváří relativně robustně a určitě bych se nebál jejich poškození na cestách. Kryty/záslepky všech portů jsou z masivní gumy s postranními úchyty pasujícími do bočních stran jednotlivých portů a rozhraní, takže pokud je dostatečně "zacvaknete", nevypadávají a měly by vydržet celou běžnou životnost notebooku. Gumové krytky jsou na své spodní straně napevno připevněné (vlisované) k šasi a pokud byste je chtěli odstranit, jednalo by se s největší pravděpodobností o odstranění definitivní.

Pokud vás zajímá, zda má TravelMate C112TCi interní větráček, pak odpověď zní nevím. Notebook jsem pochopitelně nemohl rozebrat, během týdenních testů v různých podmínkách (většinou při plné výkonu) se však žádný větráček z těla notebooku neozval a tudíž se domnívám, že v notebooku žádný není - díky nízkospotřebovému procesoru zřejmě není vůbec zapotřebí. Zahřívání spodní části notebooku je totiž minimální (svrchní pak pouze v místě pevného disku) a šasi rozhodně nijak zvlášť "netopí".

Displej

TravelMate C112TCi má stejně jako všechny stávající modely série TM C110 XGA TFT displej s typickým rozlišením 1024 x 768 bodů při úhlopříčce 10,4 palce. Displej můžete podobně jako u většiny ostatních Tablet PC "convertible" otočit o 180 stupňů a vnější stranou ho přiklopit ke klávesnici. Poté už přichází ke slovo takřka výhradně dotykový displej, přes který celý notebook ovládáte. Dotykový displej lze samozřejmě používat i u "rozloženého" notebooku a zcela tak obejít pro někoho možná nepohodlný touchpad. Displej u TravelMate C112TCi je o něco málo lesklejší než u klasických TFT displejů se stejnou úhlopříčkou a má také o něco menší jas. Nevím ale, zda má na něco takového vůbec smysl probírat, protože v kanceláři je to úplně jedno a na přímém slunečním světle neuvidíte téměř nic ani u 99 % notebooků s klasickým "nedotykovým" displejem.

Displej u TravelMate C112TCi má stejně jako všechna mobilní zařízení dle microsoftích specifikací Tablet PC aktivní elektromagnetický digitizér a nelze ho tedy ovládat prstem, nýbrž pouze speciálním perem dodávaným k notebooku.

Uchycení otočného displeje k šasi notebooku je poměrně zajímavé, má však některé nedostatky. Displej je totiž ve stavu "notebooku" s aktivní klávesnicí fixován postranními mechanickými plastovými úchyty (viz fotografie jednoho z úchytů), které mají vůli minimálně 0,5 mm. Protože je celý displej k tělu notebooku napevno připevněn vlastně jen středovým kloubem, trochu se při drobných otřesech notebooku v bočních úchytech "vrklá". Markantní je to hlavně při jízdě vlakem, autobusem či autem (pochopitelně jako spolujezdec!), při práci v kanceláři na pevné podložce je "třesení" displeje u rozloženého notebooku zanedbatelné. Je vcelku škoda, že vůle postranních úchytů vůči displeji není menší (nejlépe žádná), určitě by ale nebyl žádný problém ji nějak mechanicky upravit (možností je hned několik) - na to ale zřejmě měli myslet už samotní vývojáři Aceru.

Notebook ve "stavu" Tablet PC se díky své nízké hmotnosti dobře drží, čemuž napomáhají na několika místech pogumované bočnice displeje. Na displeji najdete i několik hardwarových tlačítek s prohlubní, díky které je možné tlačítka mačkat i hrotem dotykového pera. Tlačítka suplují důležité systémové klávesy jako je například Enter, Tab, některé navigační prvky a nepostradatelný přeřaďovač Fn. Funkci tlačítek si pochopitelně můžete detailně naprogramovat pomocí dodávaného softwaru.


Ovládací pero

Pera pro ovládání dotykového displeje dostanete s Acerem TravelMate C112TCi hned dvě. První z nich je standardně uloženo v pravé horní části displeje a máte ho tedy na cestách kdykoliv po ruce. Větší pero se pochopitelně výrazně pohodlněji drží a má na druhém konci odpružené zařízení simulující gumu, kterou lze využít například v různých grafických editorech a jiných specializovaných programech. Větší ovládací pero můžete uschovat v malé boční kapsičce koženkového krytu dodávaného společně s notebookem.

Pera jsou celoplastová a na obou najdete samostatné tlačítko zastupující funkci pravého tlačítka myši. Obě pera rovněž mají stejné výměnné silikonové hroty, které nejsou odpružené, což ale vzhledem k ovládání kurzoru přes EMR digitizér vůbec nevadí. Díky elektromagnetickému digitizéru (tuším že je to patent firmy Wacom) lze totiž kurzor myši ovládat i několik milimetrů nad plochou displeje, i tak se ale hroty per postupně opotřebují. Proto najdete v dodávce notebooku pět náhradních hrotů a kovový "prstýnek" na jejich snadnou výměnu. Pro úplnost musím ještě dodat, že EMR digitizér v displeji neumí na rozdíl od tabletů Wacom rozpoznávat intenzitu přítlaku ani úhel naklopení hrotu pera.

Ani jedno z per neobsahuje baterii a nevede k nim pochopitelně žádný přívodní kablík. Navíc by teoreticky mohla pro ovládání notebooku respektive jeho dotykového displeje fungovat i jiná zařízení od Wacomu (myslím tím hlavně jiné typy per, "sprejů" apod.), zaručit to ale nemohu.


Procesor, čipset, grafická karta a operační paměť

TravelMate C112TCi je nejnovější zástupce modelové řady TM C110 a obsahuje procesor Intel Pentium M ULV s taktem 1,1 GHz (FSB 400 MHz) a velmi nízkou spotřebou. Jedná se o procesor s jádrem Dothan a 2 MB L2 cache, která částečně přispívá k vyššímu výkonu notebooku ve srovnání s notebooky s předchozími verzemi Pentia M Banias s 1 MB L2 cache. Pentium M 733 ULV Dothan je produkován 90 nm výrobní technologií v provedení se 479-pinovou paticí H-PBGA.

Nominální pracovní frekvence procesoru je 1,1 GHz, což bohatě stačí pro všechny běžné kancelářské aplikace, přehrávání filmů, WYSIWYG HTML programy a též pro náročnější grafické editory typy Adobe Photoshop. Při provozu na baterie se takt procesoru v závislosti na nastavení řízení spotřeby sníží až na 600 MHz a výdrž notebooku se tím výrazně prodlouží. Výdrž na baterie pozitivně ovlivňuje zejména nízké napájení jádra procesoru (odtud varianta ULV), které se pohybuje v rozmezí 0,812V až 0,940V s typickým ztrátovým tepelným výkonem jen 5W respektive 3W při frekvenci 600 MHz - to vše si ale můžete přečíst v obecných technických specifikacích celé modelové řady Pentium M Dothan na stránkách společnosti Intel. Inteligentní řízení napájení procesoru (Enhanced Intel SpeedStep) nabízí i další pracovní frekvence, konkrétně se jedná o 800 MHz, 900 MHz a 1 GHz, jiné pracovní frekvence nejsou u tohoto typu procesoru možné (např. na rozdíl od zcela variabilních frekvencí procesorů AMD Mobile Athlon XP-M).

Inovovaná čipová sada Intel 855GME osazená v Acer TravelMate C112TCi je "standardní" část technologie Intel Centrino a její součástí je rovněž grafická karta Intel Extreme Graphics 2 využívající sdílenou operační paměť notebooku (až 64 MB). Paměť "na grafické kartě" si nemůžete u TM C112TCi napevno sami nastavit v BIOSu (respektive nic takového jsem tam nenašel), její využívání si řídí sám operační systém podle dostupné operační paměti, používaném rozlišení a samozřejmě i podle nároků jednotlivých aplikací.

Standardní operační paměť u modelu TravelMate C112TCi je 512 MB. Jedná se pochopitelně o paměť typu DDR SDRAM. Notebook má dva sloty na paměťové moduly soDIMM, do kterých můžete umístit maximálně 1 GB moduly a rozšířit operační paměť až na kapacitu 2 GB. Oba paměťové sloty jsou u TMC112TCi osazené 256 MB soDIMM moduly a rozšíření na případný 1 GB DDR SDRAM je tedy možné pouze jejich kompletní výměnou.

Stavové indikátory

Indikátory zobrazující stavy notebooky jsou dva. První a zároveň jednodušší z nich je na okraji vnější strany displeje a indikuje stavy hibernace/sleep módu, napájení a momentální stav bezdrátových komunikačních zařízení (WiFi karta a rozhraní Bluetooth). Vnitřní stavové indikátory jsou výrazně podrobnější a formou podsvícených symbolů zobrazují ještě stav pevného disku (nebo floppy drivu či optické mechaniky), funkce Num Lock, Caps Lock a dobíjení baterie.

Klávesnice a polohovací zařízení

TravelMate C112TCi je velmi malý notebook a jeho klávesnice je tedy oproti běžným desktopovým klávesnicím výrazně zredukovaná. Celý blok klávesnice je "ergonomicky" zakřiven (viz detail klávesnice) a psaní je subjektivně vzato o něco pohodlnější než u mininotebooků s geometricky pravoúhlým rozmístěním kláves. Zakulacení okrajů klávesnice s sebou ovšem nese některé specifické vlastnosti - všechny "rohové" klávesy jsou (z mého pohledu) dost malé, zvlášť patrné je to u pravé kurzorové klávesy a klávesy Ctrl, která je současně většinou jednou z nejpoužívanějších kláves u každého notebooku.

Napravo klávesy Ctrl je klávesa Fn, která slouží k ovládání mnoha důležitých systémových funkcí od regulování intenzity zvuku přes nastavení jasu podsvícení displeje až třeba po uspání notebooku. Klávesa Enter není klasický velký Enter u desktopových klávesnic a některých notebooků, což se ale naopak bude líbit levákům, kteří u mininotebooků TravelMate C110 Series mají k dispozici bohatě dimenzovanou pravou klávesu Shift. Osobně bych přivítal spíše opačné řešení, tj. velký Enter a malou klávesu pro pravý Shift - na všechno se ale dá časem zvyknout. Sympatické jsou naopak samostatné klávesy Page UpPage Down.

Klávesnice nemá české popisky, které si (pokud je potřebujete) buď musíte dokoupit ve formě samolepek nebo si je nechat v nějaké specializované firmě "dopálit" na klávesnici laserem, což ale s největší pravděpodobností povede ke ztrátě záruky.

Kurzorové klávesy lze s vhodným nastavením dodávaného softwaru suplovat i se směrovým joypadem umístěným pod klasickým polohovacím zařízením typu touchpad. Kolem touchpadu jsou dvě tlačítka, joypad většinou slouží ke scrollingu obsahu různých oken a dokumentů.

Nade klávesnicí je ještě pět samostatných tlačítek. První z nich zapíná či vypíná bezdrátové komunikace (střídavě WiFi/Bluetooth nebo kombinace obojího najednou). Zbývající čtyři programovatelná tlačítka slouží ke spouštění oblíbených nebo často používaných aplikací, přičemž dvěma z tlačítek je přiřazena funkce na aktivaci e-mailového klienta a webového prohlížeče.

Dokumentace a manuály

Součástí dodávky notebooku je samozřejmě i slušná řádka tištěných a elektronických manuálů. Mimo základní a podrobné uživatelské příručky dostanete ještě samostatné manuály týkající se roční mezinárodní záruky, modemu a dodávaných softwarových aplikací. Další samostatný manuál se týká operačního systému Windows XP Tablet PC Edition. Poslední "pytlík" na fotce není manuál, ale v odstavci u displeje zmíněný čistící hadřík.

Žádný z tištěných ani elektronických manuálů není v češtině, kompletní českou uživatelskou příručku pro celou modelovou řadu TravelMate C110 si můžete zdarma stáhnout z webových stránek společnosti Acer.

... pokračování příště.


Acer TravelMate C112TCi - technické parametry:

Předinstalovaný operační systém
Microsoft® Windows® XP Tablet PC Edition (v anglické verzi)

Procesor a systémová sběrnice
Mobilní technologie Intel® Centrino™
Procesor Mobile Intel® Pentium® M Ultra Low Voltage s 1024KB L2 Cache

Čipová sada
Intel® 855GM; 400 MHz systémová sběrnice
Bezdrátová síť: integrovaný čip Intel® PRO/Wireless 2200BG

Displej a grafika
10,4” XGA TFT barevný LCD displej (ovládání dotykovým perem), s rozlišením 1024x768, 16,7 milionů barev
Otočný LCD displej, který změní notebook na Tablet PC
Integrovaný grafický čip 3D VGA až 64 MB* s podporou technologie DVMT (*s minimální systémovou pamětí 256 MB)
Současný provoz LCD a CRT displeje
Podpora DualView™

Operační paměť
Standardní DDR-266 SDRAM, rozšiřitelná na max. 2048 MB* (2x soDIMM)
* závisí na dostupnosti 1024 MB modulů
512 KB Flash BIOS; podpora "shadow RAM"

Pevný disk
Pevný disk Ultra ATA/100 s ochranným protinárazovým systémem Disk Anti-Shock Protection

Optická a disketová mechanika
Externí USB disketová mechanika 3,5” 1,44 MB
Externí IEEE1394 DVD/CD-RW kombinovaná mechanika
Externí USB CD-ROM mechanika

Multimédia
Audio systém se dvěma reproduktory
Kompatibilní se SoundBlaster-Pro
Integrovaný mikrofon

Rozměry a hmotnosti
257(š) x 216 (h) x 25,4 (v) mm
Model s 10,4" LCD displejem 1,45 kg*
(*skutečná hmotnost se může lišit v závislosti na konfiguraci)

Komunikace
Softwarový 56K ITU V.92 data/fax modem (s mezinárodní homologací); podpora Wake-on-Ring
10/100 Mbps síťová karta; Wake-on-LAN
Wireless LAN: Integrovaný čip Intel® PRO/Wireless 2200BG pro bezdrátové připojení (802.11b/g)
Wireless PAN: Integrovaný Bluetooth™

Rozhraní
2x USB 2.0
1x IEEE 1394
1x RJ-11 pro modem
1x RJ-45 pro Ethernet
1x VGA
1x mikrofon
1x sluchátka
1x FIR (infračervený port)
1x CardBus slot typu II
1x 100-pinový port (Acer EasyPort) pro port replikátor
1x konektor DC pro AC adaptér

Napájení
Standard řízení spotřeby ACPI 2.0 s podporou úsporných režimů Standby a Hibernation
Třípolový 50 W AC adaptér
26 Wh Li-Ion baterie
3 hodiny (skutečná výdrž může být odlišná v závislosti na způsobu použití a konfiguraci);
1,5 hodiny při rychlonabíjení
2,5 hodiny při nabíjení za provozu

Klávesnice a ukazovací zařízení
Klávesnice Acer FineTouch s ergonomickým zakřivením 5°, 84/85/88 kláves, klávesy pro ovládání kurzoru ve tvaru obráceného "T", šířka kláves 18 mm, zdvih klávesy 2,5 mm (min.)
12 funkčních kláves; 4 kurzorové klávesy; dvě Windows® klávesy; samostatná tlačítka PgUp, PgDn, Home, End
Vestavěná číslicová klávesnice
Vestavěné polohovací zařízení s ergonomickými tlačítky a integrovanou čtyřsměrnou rolovací klávesou
5 spouštěcí klávesy mj. pro internetový prohlížeč, e-mail a dvě uživatelsky programovatelné klávesy
Dotykové pero (EMR)
Dotykové pero s "gumou" (EMR)

Provozní a konstrukční odolnost
Testováno v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí
Akustický test
Test na elektrostatický výboj
Test závěsu víka
Test pádem v zapnutém a vypnutém stavu
Testován tlak na vrchní víko a v oblasti opření dlaní
Test odolnosti při polití klávesnice
Testována konstrukční odolnost na otřesy a vibrace
Test MTBF (střední doba bezporuchového provozu)
Test klávesnice
Test rotačního kloubu LCD displeje
Test životnosti
Test odolnosti LCD dipleje proti poškrábání
Test vlnění LCD displeje
Test zámku displeje

Software
Hesla pro BIOS a administrátorská hesla
Acer Notebook Manager
Acer Launch Manager
Norton AntiVirus™
Adobe Acrobat® Reader™
Microsoft® Reader (ve vybraných jazycích)
FranklinCovey® TabletPlanner™
Alias SketchBook Pro™
Zinio Reader™
CyberLink® PowerDVD
NTI CD-Maker™

Volitelná výbava
Přídavné paměťové moduly
Volitelné EMR pero
Volitelné EMR pero s integrovaným tlačítkem delete
Náhradní AC adaptér
Náhradní Li-ion baterie
Disketová mechanika USB 3,5” 1,44 MB
Externí USB CD-ROM mechanika
Externí IEEE1394 kombinovaná DVD/CD-RW mechanika
Externí nabíječka
Acer EasyPort replikátor

Odpovídá standardům
Microsoft® Windows® XP
Mobile PC2001
ACPI 2.0
DMI 2.0
Intel® LANDesk® Client Manager 6.0

Záruka
1 rok carry-in mezinárodní záruka (ITW)*
* zákonná záruka spotřebitele tímto není dotčena

Luboš Němec   

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi je 1 příspěvek

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...