Acer na stůl i cesty
Hned po nové roce k nám našel cestu "kámoš na cesty" alias TravelMate z dílen Aceru, tentokrát zástupce řady 52x. Soudě podle ceny získané z internetu zástupce střední třídy - cca okolo 95 tisíc bez daně. Co nabídne Acer jako zástupce optimálního "středního proudu"?
Vzhledem nenápadný
Krabicí Vás neohromí, spíše naopak - oproti neskladným bednám konkurence potěší svými relativně rozumnými rozměry. Uvnitř naleznete notebook a příslušenství - adaptér, síťový kabel, útlou příručku pro nedočkavé, licence a plnohodnotný manuál. A samozřejmě notebook.
Drží se zpět. Jakoby se Acer nechtěl pouštět do přílišného risku, drží se osvědčené černé s minimem rušivých prvků: tmavá čerň víka je přerušována jen rovněž velmi tmavě fialovým lichoběžníkem mezi panty displeje, který má především podtrhnout logo Acer. Mimo něj ještě dvě diody: napájení a stav spánku či aktivity.
Zbytek je podstatně zajímavější: vlevo na čele zřejmě napevno zabudovaná disketová mechanika, vedle pozice s pevným diskem - proti zvídavým zásahům pojištěný šroubkem a pravou část opěrky rukou pro sebe zabral akumulátor, vysunutelný zprava - poměrně malý ve srovnání s celkovou velikostí notebooku (podle dokumentace přesto slibující až 4 hodiny provozu - díky heuristické správě energie, která monitoruje uživatele a přizpůsobuje se jeho stylu práce). Zprava zbylo místo ještě na konektor napájení a velkou přednost pro miláčky pohyblivého videa - 522TXV obsahuje DVD přehrávač.
Vpravo mne nejvíce potěšil analogový ovladač hlasitosti - na rohu opěrky snadno k nalezení, kolečko se stupnicí 0 - 10 jako na walkmanu: někdy předčí prostá mechanika veškerou elektroniku. Tři audio konektory (mic,line in,-out), infra port, tlačítko zapnutí/probuzení a dva PCMCIA sloty s Kensington úchytkou pro zámek doplňují celek. Vzadu se kromě klasiky (sériové, paralel, VGA, dok, 2xUSB, 1xPS/2) Acer prezentuje jako příslušník vysoce komunikativní elity: zdířka pro modem i síť nechávají všechny možnosti připojení otevřené.
Otevíráme
Víko je velké - a taktéž i displej v něm skrytý: 14,1 palce se etablovalo jako vhodný kompromis mezi rozlišením a velikostí, váhou a spotřebou - pokud si jej můžete dovolit, tak jest. Víko si však displej nezabírá zcela pro sebe - po stranách nechává jen minimum místa volného i tloušťka odpovídá "slim" trendům, ale přesto zbylo místo na reproduktor těsně nad záhybem víka a prostor mezi panty využily reproduktory - a mezi ně položené stavové diody klávesnice, přístupu na disk a známé napájení se spánkem z víka. Možná se právě zde dal ušetřit cca centimetr z šířky víka (a rozměrů notebooku) - displej zabírá menší prostor a reproduktory by bylo možno stejně dobře možno integrovat do základny.
Start!
Klávesnice a touchpad se testují za provozu, tak na co čekat! Chvíle hledání toho pravého tlačítka - ááá tady, podržet a už nabíhá logo Acer skrývající před mým pohledem detaily bootování. Ale specifikace a pohled do BIOSu poodhalují detaily: Pentium III 600 MHz, 64 MB RAM. BIOS v podání Aceru se změnil jen málo od dob Texas Instruments - jako by mé Extense z roku 1997 jako z oka vypadl. Na pohodlnosti a srozumitelnosti tedy také žádné změny - srovnatelné s libovolným z ostatních BIOSů.
Po naběhnutí Windows (98 SE - poměrně svižné) však Acer odhalí jednu pohodlnou utilitu, která Vám ušetří návštěvy přeci jen negrafického prostředí BIOS: Notebook Manager umožňuje nastavit většinu vlastností BIOS přímo z Windows aplikace. Tím zajímavé utility z dílny Acer nekončí - Ali EasySong je přehrávač simulující Vaši HiFi soupravu na displeji notebooku, s malým detailem, umí přehrávat nejen CD, WAV a MIDI, ale najde se zde i formát MP3. TimeMachine Vám zkusí vrátit čas - nebo alespoň funkční konfiguraci z minulého týdne, před tím než jste si Windows nabourali demohrou z CDéčka od souseda. Sice ne z dílny Aceru, ale přesto přiložené: plnohodnotný DVD přehrávač DVD Express a antivir Trend PC Cilin 7. PC Doctor - téměř sebeilustrační název - diagnostická sada pro lokalizaci hardwarových problémů, SleepManager kontroluje regulérní průběh hibernace a poslední bonbónek: elektronický manuál k TM52x, žel v angličtině.
Práce na Aceru
Že Vám trvá dlouho najít ve Start Menu Word? Nebo zdržuje FrontPage? Přiřaďte svým oblíbeným aplikacím jednu ze čtyř horkých kláves - vpravo pod displejem, dostatečně velké a snadno přístupné. Standardně jsou předkonfigurovány pouze dvě z nich (IE5 a Outlook), přenastavit lze všechny čtyři.
Klávesnice pod nimi již zajímavějších překvapení neskýtá: zprvu trochu měkčí na dotek, neprohýbá se, solidně stabilní, tichá. Více pozornosti by si bývalo zasloužilo rozložení: pochvalu si zaslouží velký Enter, Shift i BackSpace, na jejich úkor však jsou Home a End dostupné pouze přes Fn kombinaci. Klávesa Ctrl je na správném místě - v levém dolním rohu a Fn vedle ní, ne naopak. Horní řada kláves je zmenšená, to však neubírá na snadnosti nalezení patřičné klávesy - F1 až F8 v kombinaci s Fn slouží pro rychlou aktivaci typicky notebookových funkcí: usnutí, hibernaci, přepnutí displeje, (de)aktivaci touchpadu, ztlumení reproduktorů.
Editace textu a surfování snadnější
Ať práce či hledání informací - obojí urychlí doplněk touchpadu: mimo obvyklé obdélníkové plošky Acer s dvojicí tlačítek disponuje kolébkovým přepínačem, který dobře nahrazuje PageUp a PageDn - prostě je podržíte a prohlížíte si dokument až k požadovanému místu. Nechybí však ani standardní Synaptics ovladač pro touchpad, se kterým lze ještě o něco snížit pocit absence milého hlodavce - scrollování, minimalizace, maximalizace okna, atp. jedním poklepem.