ABIT Home Theatre AU10: Dolby 5.1 za hubičku

  5:00aktualizováno  5:00
Od proslulé firmy ABIT pochází zvuková karta pro nenáročné hráče a fanoušky DVD videa za neuvěřitelnou cenu, s dekodérem Dolby Digital a analogovým 5.1 výstupem.

Ve hrách se to hemží prostorovým zvukem, DVD filmy ve stereu také nejsou to pravé ořechové. Jak si pořídit surround, aby to moc nestálo? Odpovědí je karta AU10 od firmy ABIT, jež proslula především jako výrobce vysoce kvalitních motherboardů.

Zvuková karta Abit AU10Co si přineseme

Po rozbalení krabice narazíme na malou PCI kartu AU10, založenou na čipu ForteMedia 801, kodeku AC'97 a certifikovanou pro Dolby 5.1. Podporuje samplovací frekvence 32, 44.1 a 48 kHz, FM syntézu a standardy EAX a A3D pro definování šíření zvuku v 3D prostoru. Na čelním (či spíše zadním?) panelu najdeme konektory pro mikrofonní vstup, Line In a Out, miniDIN pro 5.1 výstup a MIDI/Gameport, na kartu samotnou pak lze připojit zvukový signál až ze čtyř dalších zařízení,jakými jsou např. CD-ROM, výstup z HW DVD-dekodéru, modem apod. Na kartě je také připraven digitální S/PDIF I/O. Dále na nás čeká tištěný manuál a CD s ovladači pro DOS, Windows 98/NT/2000 a několika bundlovanými aplikacemi, mezi nimiž dominuje softwarový player WinDVD 2000 v2.2 s Dolby Digital/DTS dekodérem. Trochu nevěřícně jsem koukal na velmi komfortní dálkové ovládání k WinDVD, není to žádný trapas velikosti kreditní karty jako u Creative Dxr3 Infra, ale poctivý ovladač, jaký máte třeba u videa. K němu přísluší samozřejmě i přijímač s PS/2 konektorem, jenž je samozřejmě průchozí, takže nezůstanete bez myši či klávesnice. Nedílnou součástí je ještě speciální miniDIN-to-3xjack adaptér pro připojení surround aparatury.

Instalace

Yamaha XG PlayerJejí průběh není třeba nijak zvlášť komentovat, drivery se chovaly slušně a netropily neplechu. Notorické hráče starých her potěší hardwarová emulace starého SoundBlasteru, která se projeví přítomností zařízení AU10 Legacy Audio a AU10 Legacy Joystick. Po restartu se v trayi Windows objeví nová ikona spouštějící ovládací panel karty, kde lze nastavit počet reproduktorů, zvukové efekty (Reverb, Echo...), prostředí (Room, Hall, Garage...) a pochopitelně ovládat vstupy/výstupy karty. O nezbytném WinDVD 2000 2.2 jsem se již zmínil, druhou bonusovou aplikací od firmy InterVideo je WinRIP, přehrávač zvukových souborů, audio CD grabber a MP3 enkodér. Z firemního CD si dále můžete nainstalovat softwarový wavetable syntezátor Yamaha XG a drivery QSound 3D, emulující prostorový zvuk na obyčejných stereo repráčcích. Opravdu jsem se nestačil divit, odkud se hluk přilétávající helikoptéry bere - zadní bedýnky mlčely, ale přesto se zvuk pohyboval po místnosti. Impresivní!

Praxe

WinRIP 2.0Každý, kdo se těšil, že ze zvukovky v této cenové hladině dostane digitální výstup, bude zklamán. Leccos již napovídá přibalená redukce, z konektoru miniDIN "leze" pouze analogový signál. Nutností je tedy surround sestava s analogovými vstupy. WinDVD pracuje výborně a dálkové ovládání, to je těžká pohoda. Zvuk je poměrně kvalitní, ale je na něm znát cena karty. AU10 nedostane z předmětu Reprodukce vyšších frekvencí nejlepší známku, jsou znatelně zastřené; v tomto směru ji hravě překoná i legendární AWE32. Netýká se to jen DVD playbacku, ale také přehrávání MP3 souborů a dalšího audia. Hráče karta pravděpodobně uspokojí, samply jsou většinou na nižších frekvencích i bitovém rozlišení a během hraní nebylo patrné žádné zkreslení.

HodnoceníOvladač Abit  AU-10

AU10 je na světě již víc než rok a za tu dobu se již vyskytlo mnoho kvalitnějších (a také dražších) zvukovek. Pokud ale patříte mezi nenáročné diváky či hráče, tento bundle vám za svou cenu poskytne přiměřený výkon a neocenitelný komfort při sledování DVD videa.

Kvalita zvuku a funkce: 25 bodů ze 50.

Podpora prostorových standardů EAX a A3D pouze v základních verzích je dnes již velké minus. Nové verze přinášejí kvalitnější zvuk, jenž vám stávající čip FM801 neposkytne. Příjemná je emulace SoundBlasteru na úrovni hardware.


Vybavení: 20 bodů ze 20.Box od Abit AU-10

Jednoduchá instalace, maličko zmatečný control panel, ale karta slouží v rámci svých možností dobře. Dálkový ovladač k WinDVD je lahůdka!
Spolu s kartou dostanete slušnou dávku kvalitního software, za plné verze WinRIP a WinDVD se tvrdě platí a jen jejich cena daleko přesahuje cenu celého balíku!

Cena: 25 bodů ze 30.

Cena za 5.1 surround zvukovku je více než příjemná, pokud se spokojíte s analogovým výstupem a zvukem nepřesahujícím průměr, berte všemi deseti. 

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz