Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

60 GB mobilní kapacity za deset tisíc

  9:09
Toužíte po větším disku? Nejste ochotni platit desítky tisíc distributorovi za nový disk? Podívejte se s námi na alternativní možnosti, které jsou přinejmenším stejně atraktivní - za příplatek kolem deseti tisíc můžete mít ve Vašem notebooku luxusních 60 GB kapacity, které by měly chvíli vydržet. A za méně menší kapacitu, ale stále zajímavou - i 20 či 30 GB může být pro mnoho z nás přijatelnou variantou.

Každý člověk potřebuje prostor. Chci větší disk!

Nedávno mi volal známý a položil decentní, nic zlého nezamýšlející otázku: "Poraď mi, potřebuju do notebooku větší disk, kde bych ho měl koupit. Nebo dá se vůbec rozšířit? Nějak jednoduše?" A čekal na odpověď shůry.

Po prvotním překvapení jsem se probudil - a s jistotou profesionála ho začal navigovat. "V pohodě, co máš za notebook? Acer? Hmm, tak to by mělo jít, to bys mohl zvládnout i sám. Teďka se prodávají disky běžně od 15 giga výš, cenově nejlíp vychází tak ta dvacítka, ale záleží na Tobě, co tam chceš. Není problém třicítka. A ten starej můžeš prodat. Co tam máš teď?"

"Třicítku." Při odpovědi ztuhnul úsměv na rtech - a jistota byla ta tam, jeho jako ostříleného stolního uživatele ani nenapadlo, že by běžné kapacity mohly končit tak "nízko". A právem, konec konců, u stolních PC není problém 120 giga, zpravidla instalovatelných samotným uživatelem. Proč tedy ne alespoň třetina nebo polovina v notebooku? Náklady zde nehrály prim, spíše prostá potřeba dostatečné kapacity pro pracovní databázi a jeho filmy.

Sice tento příklad není typický pro většinu uživatelů, ale přesto nebo právě proto - většinou v noteboocích nemáme ani oněch 30 GB. Velký disk v notebooku je něco, po čem touží většina mobilních pracujících. Když už máte notebook, proč nelze mít skutečně všechny informace s sebou? A notebookové disky mají v tomto klíčovém aspektu existence svůj strop daleko blíž nežli ty stolní.

Toshiba se 60 GB za cca 9.500 KčToshiba uvádí 60 GB pevný disk

Ale nic není ztraceno, v nezávislých distributorských sítích se objevil nový pevný notebookový disk, který je běžně k dostání jako samostatná komponenta. Disk Toshiby by mohl přiblížit i ty nejvyšší kapacity na dosah nás, běžných uživatelů, s daty přetíkajícími okraje ploten disků. Za cenu kolem devíti tisíc bez DPH lze získat nejmodernější dva a půl palcový disk s kapacitou "úžasných" 60 GB - a dostatečnými otáčkami, aby se nepřehříval, ale ani nepřekvapil přílišně rychlou přístupovou dobou: 4200 otáček za minutu je běžný standard, tomu odpovídá průměrná přístupová doba 12,5 ms.

Toshiba sice již uvedla inovovaný model, právě v minulých dnech, ale ten zatím není k dostání - pro srovnání jeho parametry: 5400 otáček namísto 4200, 16MB vyrovnávací paměť (!) oproti 2 MB, o cca 10 procent vyšší spotřeba. To nás sice čeká a nemine, nicméně tento v ČR zatím nedostanete. Co však dostanete, jsou levnější varianty téhož disku, s nižšími kapacitami - takže rozšíření může stát i podstatně méně a pro vlastníky notebooků s disky od 1 do 10 GB stále dávat smysl (u starších by mohla být výměna velmi komplikovaná - z důvodů kompatibility). Orientační ceny bez DPH: 20 GB cca 3500 - 4000 Kč, 40 GB okolo 5500 Kč, 40 GB s vyššími otáčkami o 500 více.

Individuální instalace u každého notebooku

Neptej se nás na konkrétní postup výměny disku u toho kterého modelu - snadná, jednoduchá rada je, pokud nevidíte na dně notebooku obdélníkový otvor s plochou cca krabičky na cigarety nebo někde z boku snadno vysunutelnou zásuvku s diskem, jištěnou zpravidla jedním nebo dvěma šroubky, není radno se do vnitřností notebooku pouštět - a ani pak ne: uživatelsky (a kutilsky) nejpřátelštější značky popisují výměnu pevného disku přímo v manuálu, podobně jako rozšíření operační paměti, ale takto vstřícných návodů je po málu.

Těm šťastnějším stačí jen povolit šroubky, vyjmout původní disk a vložit nový - spustit notebook, aktualizovat nastavení parametrů disku - a začít instalovat software. Ostatním vřele doporučujeme konzultace s jejich prodejcem nebo ještě lépe místním autorizovaným servisem té které značky. V každém případě lze samostatnou instalaci disku doporučit jen podmíněně, po důkladné konzultaci s manuálem - nepříjemných překvapení se může naskytnout více než dost: deska by měla podporovat disky větší 32 GB, disk by měl mít správnou výšku (velmi pravděpodobně bude příliš malý pro věštšinu subnotebooků), je nutno předem odzálohovat data na síť či CD, protože nelze připojit oba disky současně (notebooky nemají kabely se dvěma konektory) - a ještě jednou, ideálně se před tím poradit se servisem nebo odborníkem přes danou značku.

Přenechte instalaci odborníkovi za přijatelnou úplatu

Těm méně odvážným se vyplatí domluvit si výměnu v servisu, kde Vám mohou za příplatek (a při ochotě personálu) i překopírovat data na nový disk, a přesto Vás inovace vyjde zpravidla levněji nežli si nechat koupit a nainstalovat tento disk přes oficiální kanály a původní distributorské firmy - místo těchto odhadovaných cca 10 až 12 tisíc (drahý servisní technik započítán) by Vás mohl takový disk běžně přijít i na více než dvacet tisíc. Což už je rozdíl, který stojí za zamyšlení.

Zatím jsme tento disk objevili pouze v distribučních kanálech, ale pro schopné prodejce by neměl být problém tento disk za přijatelnou cenu dodat. Předběžná cena se pohybuje okolo 9500 až 10 tisíc Kč bez DPH, což je sice podstatně více nežli za stolní disk srovnatelné kapacity, ale zdaleka ne tolik v kategorii mobilních disků. Jen pak vzniká otázka, kam s ním. S Vaším starým diskem.

Kam s ním? Veterán na vejminek? Pryč s ním!

Buď bazar nebo strategické rezervy - disky jsou notoricky nespolehlivá zařízení, a tak nemusí být od věci, mít jeden rezervní pro strýčka Příhodu, ale vzhledem ke stále klesajícím cenám a jak fyzickému zastarávání citlivých součástek, tak morálnímu opotřebení bude podstatně výhodnější, prodat jej, pokud se Vám podaří správně zadat vhodný inzerát. Notebookové disky jsou snad vždy malé, a zájemců o trochu větší disk za dobrou cenu může být dostatek - a alespoň částečně se pokryjí náklady na nový disk.

Data Storage Physical:
Per drive, formatted 60.0116GB
Data Heads 4
Number of Disks 2
Logical Configuration:
Heads 16
Cylinders 16,383
User Sectors/Track at zone 0 63
Logical Blocks (LBA) 117,210,240
Rotational Speed: 4,200rpm
Data Transfer Rate:
Max transfer rate to host 100MB/sec
Seek Time:
Track-to-track 2ms
Average 12ms
Maximum 22ms
Average Latency: 7.14ms
Interface:

ATA-2/3/4/5

Buffer: 2,048KB
Nominal Power Requirements:
Logic +5V(±5%)
Start 4.7watts
Seeking 2.6watts
Reading/Writing 2.3watts
Idle 0.9watts
Standby 0.25watts
Sleep 0.1watts
Physical & Environmental Specs
Dimensions:
Height 0.37" (9.5mm)
Width 2.75" (69.85mm)
Depth 3.94" (100mm)
Weight: 3.457 oz (98g)
Ambient Temperature:
Operating 41° - 131°F (5 to 55°C)
Non-Operating -4° - 140°F (-20 to 60°C)
Shipping -40° - 158°F (-40 to 70°C)
Vibration and Shock:
Operating Vibration 9.8 m/s2 (1.0G), 5 - 500 Hz
Operating Shock 200g
Non-Operating Shock 800g
Reliability Characteristics
MTTF (Power on hours): 300,000
Preventive Maintenance: None
Error Rates:
Non-recoverable 1 in 1013 bits
Seek 1 in 106 seeks
Product Life: 5 years or 20,000 power ON hours
  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Velký propad prodejů počítačů a elektroniky. Veletrh ukazuje smutek výrobců

Na letošním veletrhu IFA se hned na začátku ukázalo, že nenajdete snad jediný segment, který by v celosvětovém hledisku...

Proč filmové Blu-ray stále stojí za investici do zážitku

Koupit si film na Blu-ray, nebo si filmový obsah raději předplatit a konzumovat ho kdykoliv online prostřednictvím...

Počítačové mýty: Pravda, lži a co skutečně platí

Technologie ovlivňují naše životy a někdy jsou na nich dokonce závislé. Přitom jim ne zcela vždy rozumíme. A proto o...

Apple možná v úterý představí vedle telefonu a hodinek i nová sluchátka

V úterý večer ukáže společnost Apple řadu nových produktů. Hlavní hvězdou má být nová generace telefonů iPhone, ale...

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...