100 Mbitů v každém křesle, v každé kavárně

  0:01aktualizováno  0:01
Všudypřítomná vysokorychlostní síť. Bezdrátová komunikace, stejně běžná a samozřejmá jako dnešní mobilní telefony, je příštím cílem výrobců notebooků. Tomuto ideálu skutečné práce i zábavy bez hranic však stojí v cestě značné problémy. Jaký je reálný stav a blízká budoucnost bezdrátových sítí?

Představme si budoucnost, kde týmová komunikace, kreativní práce s daty, dokumenty, internetovými stránkami je stejně běžná jako SMS a mobilní telefonie dnes. S notebookem, u něhož nepoznáte, zda jste připojeni bezdrátově či kabelem, komunikujete stejně bez zábran. Tento koncept v sobě skrývá mnohé možnosti - a mnohá rizika. Intel i výrobci notebooků jsou si vědomi potenciálu a každý se tu snaží uplatnit právo prvního...

Bitevní pole: "Mobilní uživatel"

Ačkoliv Intel naznačil, že jeho nová platforma bude obsahovat bezdrátovou síť již v základním balení, zcela zřejmě se výrobci notebooků nechtějí spolehnout pouze na Intel. Právě bezdrátové sítě se stávají místem střetu zájmů. Nepříliš známá firma Atheros Communications si tak může gratulovat k perfektnímu úspěchu - její čipy budou pro následující období díky zakázkám od elity branže (IBM, HP, NECu, Toshiby) definovat notebooky nové generace. Dřívější dodavatel a zákazník, Atheros a Intel se tak dostali do konfliktu, který definuje budoucí směr vývoje notebooků.

S nástupem bezdrátových sítí se výrobci notebooků ohlížejí po vhodných adaptérech, které by mohly jejich notebooky přímo integrovat, bez PCMCIA karet trčících z notebooku ven. Masový nástup bezdrátových sítí v noteboocích je neoddiskutovatelný. Ve městech vznikají placené zóny s bezdrátovým pokrytím, eventuálně i zcela zdarma. Ani v Čechách nejsme pozadu, ať už je motivace především Telecomu jakákoliv, zatím je testovací provoz hot-spotů zdarma.

Notebooky.cz - Bezdrátové adaptéry začínají být stejně nezbytné jako síťové adaptéry před třemi lety. Notebooky již nemají být mimo kancelář osamoceným ostrovem. Díky bezdrátové konektivitě mají být těmi dalšími zařízeními, jež vdechnou nové možnosti skutečně mobilní práci a životu. Už dnes, v době, kdy dominuje především pevná síť, je základní směr jasný – bezdrátově (snadno a rychle) „na síti“, ať již firemní či na Internetu.

Další úspěch a la mobilní komunikace?

A také proč ne? Nástup mobilních telefonů před deseti lety zahájil revoluci v telekomunikačním průmyslu. Průlom! Tehdy se telefony přestěhovaly ze stolů do našich kapes.

Ačkoliv již delší dobu máme k dispozici datové přenosy a nyní i rychlejší GPRS, nízká rychlost, obtížnost instalace a vysoká cena zatím stály v cestě zopakování efektu mobility v případě stolních PC směrem k notebookům.

Notebooky se prodávají dobře, ale výrobci si právě od masového nástupu bezdrátových sítí slibují ten správný "velký třesk". A když si porovnáme úspěch GSM se stolní telefonií, není divu. Notebookům chybí při jejich mobilitě ještě stále skutečná alternativa ke stolním kabelům, pořád ještě není tak snadné, jít si prostě sednout jinam, než kam je zaveden síťový kabel...

Standardový galimatyáš

Příklad Atherosu, jeho dohoda s "velkými", značný zájem Intelu a jeho snaha prodat kompletní řešení demonstruje dění v branži nejlépe. Intel si je vědom možností skrývajících se v bezdrátových sítích.

A stejně tak výrobci notebooků, kteří nechtějí čekat na Intel Centrino nebo se jednoduše chtějí spolehnout na sekundárního dodavatele, který navíc nabízí technologie, které Intel slibuje, již nyní.

Ovšem na cestě za bezdrátovou nirvánou bude nutné překonat značné překážky. Především nekompatibilita jednotlivých standardů. V současných noteboocích jsou integrovány bezdrátové sítě standardu 802.11b, které operují v pásmu 2,4 GHz a s rychlostí 11 Mbit/s. Tento standard se ujal a je všeobecně rozšířený, nicméně poměrně pomalý - s nízkou efektivitou využití pásma je skutečná rychlost cca 7 Mbit/s, což se vyrovná kabelové sítí před pěti lety, ale nikoliv současným nárokům na rozumně rychlou komunikaci.

Pomoc je na cestě, nicméně oběť může být příliš velká – společnosti vyvíjející bezdrátové sítě se nedohodly na jednotném standardu a pásmu, a ze základního 802.11b se vyvinuly dvě navzájem odlišné odnože 802.11a a 802.11g, které jsou navzájem nekompatibilní, navíc i s různým stupněm kompatibility k rozšířenému 802.11b.

Nastupující standardy však matou nejen uživatele, ale i celou branži – výrobci notebooků se ocitli konfrontováni se třemi různými standardy, které „straší“ klienty, rozmělňují marketingové a reklamní rozpočty, nutí při nasazení vybírat pouze jedno ne zcela optimální ze tří řešení nebo za vyšší cenu podporovat tři různé „kvasi-standardy“.

802.11 ve variantách a, b, g

Rychle se ujímajícím "také" standardem je 802.11a - paradoxně v řadě před "b" variantou, nicméně je to novější konkurent, nástupce staršího standardu. Ačkoliv se tváří jako pokračovatel, vlastně se jedná o jiné pásmo, jiný kódovací mechanismus a jinou rychlost - maximálně až 54 Mbit/s při 64 úrovňové modulaci signálu a pásmo 5 GHz, které není všude licencováno. (Atheros nabízí i dvojnásobek propustnosti - teoretickou maximální rychlost až 108 Mbit/s, ale toto rozšíření není podporováno nikým krom Atherosu.)

Třetím do party je nejnovější standard 802.11g, který je provozován v pásmu "starých" 2,4 GHz (podobně jako mikrovlnné trouby a mikrovlnné spoje - t.j. v méně problémovém pásmu, nežli je 5GHz pásmo občas používané pro satelitní komunikaci a vojenské účely, především v Evropě), ovšem s maximální rychlostí též 54 Mbit/s jako konkurence ve vyšším pásmu. Předností 802.11g je kompatibilita se starou infrastrukturou - adaptér pracuje ve stejném pásmu, oproti 802.11a, jež potřebuje kompletní novou infrastrukturu.

Právě vinou nekompatibility standardů, či jejich pásem přicházejí na řadu výrobci adaptérů, kteří jsou schopni překonat tyto nedostatky - podobně jako u mobilních telefonů se objevují duální a triální čipové sady, které jsou schopny se vyrovnat se všemi třemi standardy a oběma pásmy.

Budoucnost v současných noteboocích

Atheros je málo známá společnost, jejíž význam však roste právě s významem bezdrátových sítí a úmysly Intelu ovládnout tuto oblast svojí Centrino sadou. Intel je zákazníkem Atherosu, ale na to se ani jeden příliš ohlížet nebude – Intel nabízí v Centrinu podporu bezdrátových sítí, zatím pravděpodobně pouze se standardy 802.11a/b.

Atheros však mezi tím vyhrál kontrakty s IBM, HP, Toshibou a NEC - ne zrovna malé sousto pro málo známou společnost. S výjimkou modelu NEC B5 i Čechách prodávané novinky ThinkPad R40 a Satellite Pro 6100 integrují bezdrátovou síť díky řešení, které kombinuje oba standardy bezdrátových sítí.

Hewlett Packard je náročnější zákazník

I u HP Atheros zabodoval, ovšem již s pokročilejším řešením. Pod obojí nestačí - tri mód Wireless LAN je cesta do budoucna. AR5001X čip je prvním, který je schopen překlenout několik pásem a nabídnout nejširší spektrum kompatibility se všemi současnými "standardy" na aktuálním trhu - 802.11 a/b/g. (Těžko říci, jak tento adaptér definovat, jedná se vlastně o adaptér, který se pohybuje ve dvou pásmech - 2,4 a 5 GHz, tj. slovníkem GSM dualband - a současně zahrnuje tři různé módy operací - tedy "trimod dualband" adaptér?)

Situace a la GSM? Těžko, spíše matení zákazníka

Neschopnost dohodnout se na jednom vysokorychlostním standardu však nepřipomíná situaci kolem GSM standardu, který byl jednotně prosazen a podporován v Evropě a za svůj úspěch vděčí též právě hranice překračující kompatibilitě a velikosti jednoho megatrhu s GSM telefony kompatibilními s libovolnou sítí.

Naopak, tři různé, mezi sebou na různé úrovni kompatibilní Wireless standardy zákazníka spíše odradí - technologie si sice najde cestu i zde, avšak integrace tří různých standardů je zcela jasně dražším řešením nežli jeden jediný vysokorychlostní standard se všeobecnou podporou. Rozhodnutí pro ten který standard především na straně podniků znamená ponořit se do džungle rozdílů a vsadit na jeden ze tří existujících kvasi-standardů: nejuniverzálnější, levné, ale pomalé 802.11b, ve vyšším pásmu operující 802.11a s kompletně odlišnou technologií a nutnou infrastrukturou, nebo na nové, zatím spíše ve fázi aplikovaného vývoje se nacházející 802.11g. Při koupi především podpůrných přístupových bodů se musí rozhodnout pro jeden ze tří standardů – přístupové body pak budou definovat, jakou rychlostí, v jakém pásmu a v jakém „standardu“ síť poběží.

Uživatelé to budou míti jednodušší. Díky Atherosu, Intelu a dalším společnostem můžeme čekat duální adaptéry, které budou schopny využívat jak 802.11b, tak rychlého 802.11a již v průběhu tohoto měsíce či čtvrtletí (dle výrobce) na našem trhu. Na triální adaptér, s podporou všech tří standardů, si však ještě počkáme. Datum uvedení pro notebooky HP s tímto adaptérem zatím nebylo jmenováno, podle informací z Atherosu jsou k dispozici teprve experimentální vzorky triálního čipu AR5001X.

Co bude dál?

S přijetím standardu 802.11g sice bylo umožněno efektivnější využívání "bezproblémového" pásma 2,4 GHz, nicméně pro zákazníky i společnosti se výrazně zkomplikovala celá situace na trhu bezdrátových sítí. S nutností podporovat maximum standardů se patřičně prodraží i investice do adaptérů.

Zatímco u obyčejných 802.11b adaptérů byla značná šance na pokles cen adaptérů do rozmezí poměrně přijatelných 800 až 1 500 Kč, s nutností integrace dvou dalších, značně rozdílných standardů se vývoj prodražuje. A nejen vývoj, vysvětlit přednosti (a negativa) jednotlivých variant stojí čas (a peníze) - a komplikuje snadné porozumění na straně zákazníka. Větší investice, nižší obrat, pomalejší rozvoj budou dle našeho názoru výsledkem neschopnosti branže dohodnout se na jednotném standardu.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Google má mluvící wifi, levný Chromebook, a nová sluchátka do uší

Google se v úterý pochlubil celou řadou nových nebo inovovaných produktů. Vedle již dříve uniklého nového a Pixelbooku...

Byl by to skoro dokonalý počítač, kdyby v zátěži neřval jako vysavač

Vyzkoušeli jsme Lenovo Yoga A940: Sednete k počítači, pod monitor odložíte telefon a on se okamžitě začne bezdrátově...

Google neudržel tajemství. Před uvedením se ví o jeho novém notebooku

Google v úterý představí novou várku hardwarových produktů. Jako v podobných případech u konkurence se mu však...

Intel uznává dočasný úspěch AMD, ale plánuje agresivní odvetu

AMD se v posledních letech zaslouženě dařilo v oblasti procesorů pro běžné počítače. Intel nyní připustil, že ztrácí...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz