K tomuto závěru došla skotská palírna Ardbeg, která v roce 2011 vyslala vzorek své whisky do vesmíru, na Mezinárodní vesmírnou stanici. Cílem bylo zjistit, nakolik bude vzniklý destilát chuťově odlišný od kontrolních vzorků na Zemi, zrajících během stejného časového období.
Skotská whisky obvykle zraje v dubových sudech, to však samozřejmě na ISS nebylo úplně možné. Vzorky destilátu byly tedy schraňovány ve speciálních tubičkách MixStix a v lednu 2012 došlo k jejich promíchání s odřezky ze sudů, v jakési provizorní simulace běžného zrání. Ta trvala až do září 2014, kdy došlo k návratu vzorků z ISS a nastal čas na prozkoumání toho, jak pobyt ve stavu beztíže ovlivnil chuťový profil whisky.
Výsledky překvapily. Ředitel destilace Bill Lumsden řekl, že sice změnu chuti očekával, ale míra rozdílů ho překvapila. Zatímco „pozemská“ whisky se i po zrání v tubičkách chuťově blížila té běžně prodávané, ta „vesmírná“ prý chutnala úplně jinak. Nezní přitom nijak zlvášť lákavě - Lumsdenův popis obsahuje výrazy jako „uzená ryba“ co se týče vůně nebo „peppermint“ u chuti. Změny v chuti se kromě provizorního zrání připisují absenci gravitace, která zřejmě znemožnila plnou extrakci chutí a vůní ze sudových odřezků.
Firma prý chce nová zjištění zakomponovat do nové whisky, jak konkrétně to chce udělat, zatím není jasné.