Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

To se teda Technet zase vyznamenal, tolik nesmyslů v tak krátkém článku jsem tu ještě neviděl :-) Takže popořadě:

-z hlediska pozorování není přesný okamžik opozice nijak významný, planeta jde dobře vidět už mnoho týdnů a ještě mnoho týdnů vidět bude a bude přitom vypadat docela podobně (bude mít nepatrně menší průměr):-)

-do opozice se Sluncem se Saturn dostává KAŽDÝ ROK

-v případě zamračené oblohy opravdu netřeba zoufat, protože Saturn bude pozorovatelný podstatně déle než jen "zhruba měsíc"

-to zvětšení 25x není na planety nic moc... Ano, technicky vzato prstence uvidíte, ale celý Saturn bude spíš takové protáhlé kolečko. Lepší jít minimálně na dvojnásobek. Amatéři v našich podmínkách většinou vyuívají 150x a více, ale kolem 200x a více už to chce stabilní atmosféru

-Saturn NENÍ poslední planeta pozorovatelná okem, za vhodné konstelace je pozorovatelný ještě minimálně Uran

0 0
možnosti
JU

J42a91n 75U62l37r81y72c93h

8. 6. 2016 13:43

to bych docela rád věděl, jestli ty prstence někdo viděl, tj. s cca takovýmle dalekohledem - já jsem teda zkusil něco, co deklaruje 20-60x zvětšení (60 mm čočka), a neviděl jsem nic, dokonce (na rozdíl od Marsu) bylo trochu sporný, jestli vůbec vidím kolečko, a ne jen bod (Saturn jsem doufám identifikoval správně (bylo to v Praze a předek Štíra prostě nebyl dík přesvětlení vidět), nic jinýho na cca danym místě nebylo); a ano, jakoby to snad bylo maličko zploštělý (tj. trošičku snad širší zleva doprava)

(no ten Uran bude prakticky viditelněj jistě hůř než třeba mlhovina v Andromedě - a tu jsem teda neviděl nikdy ani venku, a že jsem to zkoušel víckrát a vím hodně přesně, kde je (ručičku Andromedy ještě vidím))

0 0
možnosti
Foto

I kdyby to bylo k videni kazdy den tak co??? Clovek si to vsechno pojmenoval a vysvetlil a dal tomu jmeno, ale co jako dal, proste nic dal nebude.;-D

0 3
možnosti
JP

J96a21n 79P20l66a38c24h88ý

3. 6. 2016 16:57

V tom videu je vidět grafika znázorňující jak vypadá opozice Saturnu se Sluncem.

Pokud Země obíhá kolem Slunce třicetkrát rychleji než Saturn, znamená to, že se z pohledu ze Země dostane Saturn do opozice se Sluncem za jeden rok a jednu třicetinu roku k tomu. Jak je potom možné, že si autor článku dovolí napsat:

"Do opozice se Sluncem se planeta dostane jen jednou za několik let."

Což pak tam v té hlavě není trocha logického myšlení? 8-o

3 1
možnosti
Foto

No nejspíš proto, že nejde pouze o opozici, ale taktéž o nejbližší místo na jeho oběžné dráze k Zemi, jak je psáno v článku. Ty dráhy jsou všelijak nakloněné a mírně elipsoidní, tudíž určitě ne každý rok je Saturn při opozici se sluncem zrovna v tom místě dráhy, kde je k Zemi nejblíž.

0 0
možnosti
JU

J15a68n 72U70l14r62y49c66h

3. 6. 2016 15:37

tohle zcela hlupácké video jste si fakt mohli odpustit - tohle už (s procpáváním reklamních spotů) přeháníte; statický obrázek by přinesl naprosto stejnou, ale mnohem přehlednějc podanou informaci:-P

2 0
možnosti