Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

  16:55aktualizováno  16:55
Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří uživatelé po jeho nainstalování hlásili problémy v kombinaci s novými čipy Intel. Mnohem větším problémem však bylo mazání uživatelských dat. To vedlo k odsunutí vydání nové verze.

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci Windows 10 October 2018 Update (verze 1809). | foto: Microsoft

Microsoft vydává na jaře a na podzim velké updaty systému Windows 10, které vedle oprav přinášejí i nové funkce. Ten aktuální se jmenuje Windows 10 October 2018 Update (verze 1809) a vedle několika změn přináší i řadu problémů. Je zajímavé, že se neobjevily při testování od milionů členů skupiny Insider, která má pracovní verze Windows již v předstihu.

První stížnosti se začaly objevovat vzápětí po vydání nového updatu v úterý minulého týdne. I když je novinka zatím k dipozici pouze pro zájemce, kteří si ji sami stáhnou a automatický upgrade se plánoval na později, problémy hlásí mnoho uživatelů. Nejdříve se hovořilo o problémech novinky s novými čipy Intel a následně dokonce o mazání souborů při instalaci.

Degradace baterie a problém se soubory

Problémy s čipy Intel způsobovaly, že systém zablokoval ovladač Intel Display Audio u procesorů s jádrem Skylake a novějšími. U této šesté generace čipů z řady Core pak tento problém způsoboval nadměrné využití procesorových prostředků a tím pádem to mohlo vést podle serveru TechRadar mimo jiné ke snížení životnosti baterie notebooku.

Microsoft v případě, že se objevila při instalaci chybová hláška o problémech s tímto ovladačem, doporučuje instalaci zrušit a nepotvrzovat informaci o problémech pomocí tlačítka v okně s chybovým hlášením.

Mnohem závažnější je však jiný problém, který při instalaci prostě smaže uživatelské soubory a ty již nejdou obnovit. A právě to byla poslední kapka, která vedla k tomu, že Microsoft zablokoval stahování nové verze a posunul zahájení automatické aktualizace na později.

Problémy na všech frontách

Co se konkrétně stalo? Záhy po vydání nové verze se na několika diskuzních fórech, včetně podpory Microsoftu, začaly množit stížnosti na to, že při instalaci dochází ke smazání uživatelských souborů ze složky Dokumenty, které nelze obnovit. Týkalo se všech souborů, které neměly nastavenou synchronizaci s cloudovou službou OneDrive. Instalace přitom mohla proběhnout bez problémů, ale teprve po vypnutí počítače uživatelem a pozdějším přihlášení byla data smazána.

Někteří uživatelé si také stěžovali, že jim nový systém odstranil antivirový program nebo zablokoval hardware. Jiní zase mají problém s připojením prohlížeče Edge a dalšími aplikacemi z obchodu Microsoftu k internetu.

Po zablokování přístupu k novému updatu Microsoft nabízí postiženým uživatelům, že jim s obnovou dat pomůže.

06.října 2018 v 18:33, příspěvek archivován: 08.října 2018 v 15:47

#WindowsInsiders If you've run into the "missing files after update" issue for 1809/October 2018 Fall update, please call our support line. They have the tools to get you back to a good state. This build is no longer available to download manually: https://t.co/Ce9WVILknp https://t.co/fvisQi1c8g

Microsoft tak doporučuje obrátit se na podporu, která by měla uživateli poradit, jak najít řešení. Problémy zatím vyšetřuje a nezveřejnil o nich žádné bližší podrobnosti.

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Čína má první fotografii vozítka na odvrácené straně Měsíce

Snímek čínského lunárního vozítka Nefritový králík 2, které sjíždí z lodi...

Ve čtvrtek přistála čínská loď na odvrácené straně Měsíce, nyní přišel první snímek, který ukazuje, jak z jejích útrob...

První letošní „padání hvězd“ zařídily Kvadrantidy. V noci na pátek vrcholily

Simulační grafika k maximu roje Kvadrantidy 2019

V noci ze čtvrtka na pátek vrcholil meteorický roj Kvadrantidy. Mnohde podívanou zkazila zamračená obloha.

Vědec pojmenoval nové druhy brouků podle draků ze Hry o trůny

Trojice brouků pojmenovaných podle draků ze hry o trůny. Zleva: Gymnetis...

Po dracích z oblíbeného fantasy seriálu stanice HBO Hra o trůny pojmenoval americký entomolog tři nové druhy brouků....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz