Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

  16:55aktualizováno  16:55
Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří uživatelé po jeho nainstalování hlásili problémy v kombinaci s novými čipy Intel. Mnohem větším problémem však bylo mazání uživatelských dat. To vedlo k odsunutí vydání nové verze.

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci Windows 10 October 2018 Update (verze 1809). | foto: Microsoft

Microsoft vydává na jaře a na podzim velké updaty systému Windows 10, které vedle oprav přinášejí i nové funkce. Ten aktuální se jmenuje Windows 10 October 2018 Update (verze 1809) a vedle několika změn přináší i řadu problémů. Je zajímavé, že se neobjevily při testování od milionů členů skupiny Insider, která má pracovní verze Windows již v předstihu.

První stížnosti se začaly objevovat vzápětí po vydání nového updatu v úterý minulého týdne. I když je novinka zatím k dipozici pouze pro zájemce, kteří si ji sami stáhnou a automatický upgrade se plánoval na později, problémy hlásí mnoho uživatelů. Nejdříve se hovořilo o problémech novinky s novými čipy Intel a následně dokonce o mazání souborů při instalaci.

Degradace baterie a problém se soubory

Problémy s čipy Intel způsobovaly, že systém zablokoval ovladač Intel Display Audio u procesorů s jádrem Skylake a novějšími. U této šesté generace čipů z řady Core pak tento problém způsoboval nadměrné využití procesorových prostředků a tím pádem to mohlo vést podle serveru TechRadar mimo jiné ke snížení životnosti baterie notebooku.

Microsoft v případě, že se objevila při instalaci chybová hláška o problémech s tímto ovladačem, doporučuje instalaci zrušit a nepotvrzovat informaci o problémech pomocí tlačítka v okně s chybovým hlášením.

Mnohem závažnější je však jiný problém, který při instalaci prostě smaže uživatelské soubory a ty již nejdou obnovit. A právě to byla poslední kapka, která vedla k tomu, že Microsoft zablokoval stahování nové verze a posunul zahájení automatické aktualizace na později.

Problémy na všech frontách

Co se konkrétně stalo? Záhy po vydání nové verze se na několika diskuzních fórech, včetně podpory Microsoftu, začaly množit stížnosti na to, že při instalaci dochází ke smazání uživatelských souborů ze složky Dokumenty, které nelze obnovit. Týkalo se všech souborů, které neměly nastavenou synchronizaci s cloudovou službou OneDrive. Instalace přitom mohla proběhnout bez problémů, ale teprve po vypnutí počítače uživatelem a pozdějším přihlášení byla data smazána.

Někteří uživatelé si také stěžovali, že jim nový systém odstranil antivirový program nebo zablokoval hardware. Jiní zase mají problém s připojením prohlížeče Edge a dalšími aplikacemi z obchodu Microsoftu k internetu.

Po zablokování přístupu k novému updatu Microsoft nabízí postiženým uživatelům, že jim s obnovou dat pomůže.

06.října 2018 v 18:33, příspěvek archivován: 08.října 2018 v 15:47

#WindowsInsiders If you've run into the "missing files after update" issue for 1809/October 2018 Fall update, please call our support line. They have the tools to get you back to a good state. This build is no longer available to download manually: https://t.co/Ce9WVILknp https://t.co/fvisQi1c8g

Microsoft tak doporučuje obrátit se na podporu, která by měla uživateli poradit, jak najít řešení. Problémy zatím vyšetřuje a nezveřejnil o nich žádné bližší podrobnosti.

Autor:
 

Nejčtenější

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Firefox Send je nový systém na sdílení souborů se šifrováním

Mozilla připravuje službu na přeposílání souborů.

Organizace Mozilla, která je známá vývojem prohlížeče Firefox, nyní chystá další produkt. Je to systém na zabezpečené...

Web slaví 30 let. Ten současný potřebuje podle jeho tvůrce opravit

Tim Berners-Lee.v CERNu v době vytváření základu World Wide Webu.

Dnes si připomínáme první zveřejnění návrhu systému na správu informací, ke kterému došlo 12. března 1989. Později se z...

Intel staví nejrychlejší počítač světa pro vládu USA. Slíbil 1 exaflop

Superpočítač Aurora by měl mít výkon 1 exaflop/s (vizualizace)

Americké společnosti Intel a Cray pracují s americkou vládou a Argonne National Laboratory na stavbě superpočítače...

Najdete na iDNES.cz