Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

  16:55aktualizováno  16:55
Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří uživatelé po jeho nainstalování hlásili problémy v kombinaci s novými čipy Intel. Mnohem větším problémem však bylo mazání uživatelských dat. To vedlo k odsunutí vydání nové verze.

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci Windows 10 October 2018 Update (verze 1809). | foto: Microsoft

Microsoft vydává na jaře a na podzim velké updaty systému Windows 10, které vedle oprav přinášejí i nové funkce. Ten aktuální se jmenuje Windows 10 October 2018 Update (verze 1809) a vedle několika změn přináší i řadu problémů. Je zajímavé, že se neobjevily při testování od milionů členů skupiny Insider, která má pracovní verze Windows již v předstihu.

První stížnosti se začaly objevovat vzápětí po vydání nového updatu v úterý minulého týdne. I když je novinka zatím k dipozici pouze pro zájemce, kteří si ji sami stáhnou a automatický upgrade se plánoval na později, problémy hlásí mnoho uživatelů. Nejdříve se hovořilo o problémech novinky s novými čipy Intel a následně dokonce o mazání souborů při instalaci.

Degradace baterie a problém se soubory

Problémy s čipy Intel způsobovaly, že systém zablokoval ovladač Intel Display Audio u procesorů s jádrem Skylake a novějšími. U této šesté generace čipů z řady Core pak tento problém způsoboval nadměrné využití procesorových prostředků a tím pádem to mohlo vést podle serveru TechRadar mimo jiné ke snížení životnosti baterie notebooku.

Microsoft v případě, že se objevila při instalaci chybová hláška o problémech s tímto ovladačem, doporučuje instalaci zrušit a nepotvrzovat informaci o problémech pomocí tlačítka v okně s chybovým hlášením.

Mnohem závažnější je však jiný problém, který při instalaci prostě smaže uživatelské soubory a ty již nejdou obnovit. A právě to byla poslední kapka, která vedla k tomu, že Microsoft zablokoval stahování nové verze a posunul zahájení automatické aktualizace na později.

Problémy na všech frontách

Co se konkrétně stalo? Záhy po vydání nové verze se na několika diskuzních fórech, včetně podpory Microsoftu, začaly množit stížnosti na to, že při instalaci dochází ke smazání uživatelských souborů ze složky Dokumenty, které nelze obnovit. Týkalo se všech souborů, které neměly nastavenou synchronizaci s cloudovou službou OneDrive. Instalace přitom mohla proběhnout bez problémů, ale teprve po vypnutí počítače uživatelem a pozdějším přihlášení byla data smazána.

Někteří uživatelé si také stěžovali, že jim nový systém odstranil antivirový program nebo zablokoval hardware. Jiní zase mají problém s připojením prohlížeče Edge a dalšími aplikacemi z obchodu Microsoftu k internetu.

Po zablokování přístupu k novému updatu Microsoft nabízí postiženým uživatelům, že jim s obnovou dat pomůže.

06.října 2018 v 18:33, příspěvek archivován: 08.října 2018 v 15:47

#WindowsInsiders If you've run into the "missing files after update" issue for 1809/October 2018 Fall update, please call our support line. They have the tools to get you back to a good state. This build is no longer available to download manually: https://t.co/Ce9WVILknp https://t.co/fvisQi1c8g

Microsoft tak doporučuje obrátit se na podporu, která by měla uživateli poradit, jak najít řešení. Problémy zatím vyšetřuje a nezveřejnil o nich žádné bližší podrobnosti.

Autor:

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Zemřel slavný matematik Michael Atiyah. Ukázal, jak propojit disciplíny

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Ve věku 89 let zemřel profesor Michael Atiyah, jeden z nejslavnějších matematiků 20. století. Zasloužil se o rozvoj...

Sonda zvládla průlet kolem nejvzdálenějšího zkoumaného vesmírného objektu

Snímek objektu 2014 MU69 (Ultima Thule), který nafotila sonda New Horizons 31....

Vesmírný poutník New Horizons podle zpráv agentury NASA zvládl průlet kolem asteroidu Ultima Thule. Dorazily i...

Tesla „srazila“ ze silnice reklamního robota. Asi v rámci kampaně

Snímek z videa zachycující údajnou srážku robota s automobilem Tesla

Podivné okolnosti nehody automobilu společnosti Tesla, která se stala v americkém Las Vegas, vyvolávají otázku, zda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz