Krátké zprávy

Japonsko z ISS (v popředí Sojuz a Proress) focené 24mm objektivem

Japonsko z ISS (v popředí Sojuz a Proress) focené 24mm objektivem | foto: NASA/Scott Kelly

Za únikem vzduchu na ISS je údajně chyba muže s vrtačkou

  • 81
Podle anonymních zdrojů ruských médií již Roskosmos odhalil příčinu vzniku netěsnosti na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Nejmenovaný zaměstnanec údajně vyvrtal díru na špatné místě a než by chybu nahlásil, otvor pouze zalepil.

Na ISS nedávno přišli na pomalý únik vzduchu, který se podařilo vystopovat do ruské lodi Sojuz MS-09. Jde o jeden ze dvou Sojuzů připojených ke stanici. Tento kus byl ve vesmíru zhruba dva měsíce a byl připojený k modulu známému jako MIM-1 či „Úsvit“ (Рассвет), tedy na přízemní straně stanice.

Únik nebyl příliš nebezpečný. Senzory ho objevili ve chvíli, kdy posádka spala, ale velení letu ji nechalo dospat. Při ranní inspekci ve čtvrtek 30. srpna se pak zjistilo, že příčinou poklesu tlaku byla malá dírka o průměru zhruba dvou milimetrů, kterou se vzápětí podařilo utěsnit. 

Zprvu se objevily spekulace, že únik mohl vzniknout po nárazu mikrometeoritu. Ruská agentura Roskosmos po objevení otvoru zahájila vyšetřování, které příčinu mělo určit přesněji. 

Podle zdrojů ruských médií a zpravodajských agentur nalezení viníka bylo poměrně přímočaré. Agentura RIA Novosti cituje například dva různé nejmenované zdroje z kosmického průmyslu, podle kterých jde o selhání konkrétního a vyšetřovatelům už známého zaměstnance. 

Omylem vyvrtal malý otvor do stěny lodi na špatném místě a aby svou chybu zakryl, díru zalepil. Loď tak prošla kontrolou těsnosti, ale směs zhruba po dvou měsících pobytu na oběžné dráze vyschla a vydrolila se. Uvidíme, co nakonec bude obsahovat oficiální zpráva Roskosmosu. 

Oprava: Článek nepřesně uváděl, že pokles tlaku byl zaznamenán ještě před tím, než se posádka odebrala ve středu 29. srpna ke spánku. Ve skutečnosti byl objeven ve chvíli, kdy posádka již spala. Za nepřesnost se omlouváme.