Krátké zprávy

SUPERMĚSÍC. Tzv. superměsíc je jev, během kterého Měsíc prochází úplňkem a...

SUPERMĚSÍC. Tzv. superměsíc je jev, během kterého Měsíc prochází úplňkem a zároveň velice blízko Země, takže se jeví výrazně větší než obvykle. V pondělí 14. listopadu byl ovšem nejjasnější za téměř 70 let. | foto: AP

Na „modrý rudý superměsíc jednou za 150 let“ se netěšte, v ČR nic neuvidíte

  • 9
Po sociálních sítích i v některých českých médiích koluje zpráva o neobvyklém přírodním úkazu. V Česku ale uvidíme jen „obyčejný úplněk“.

Americká média žijí „lunární trifektou“, tedy kombinací Měsíce modrého, rudého a navíc velikého (tzv. superměsíce). K vidění bude v USA 31. ledna. Také některá česká média na tuto podívanou lákají své čtenáře. Brněnští astronomové ale mírní očekávání.

„Pro obyvatele České republiky nebude druhý lednový úplněk ani super, ani modrý (jen podle nové a mylné definice), ani červený,“ říkáPavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno.

Na blogu hvězdárny podrobně vysvětluje i všechny tři pojmy:

  • superměsíc nebo superúplněk označuje situaci, kdy je Měsíc od Země vzdálený méně než 360 tisíc kilometrů. Tato situace nastane pro USA, ale v Česku už se vzdálenost přehoupne přes onu požadovanou hranici. Ne,  že byste si toho okem všimli, ale zkrátka to nebude „super“ podle příslušné definice.
  • modrý měsíc kupodivu neoznačuje barvu Měsíce, ale pouze označení pro „druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci“ (v angličtině se říká „once in a blue moon“, což znamená „jednou za dlouhou dobu“, v Česku říkáme „jednou za uherský rok“). Navíc jde o novou „definici“, podle té původní šlo o roční období, ve kterém nastanou čtyři úplňky místo tří, což je situace asi o polovinu vzácnější. Takže měsíc nebude modrý.
  • rudý úplněk pak označuje situaci po úplném zatmění Měsíce, kdy se měsíční disk schová za zemský stín, ale mírně jej osvětluje červená část spektra slunečního světla. Ale v Česku zatmění Měsíce letos v lednu také neuvidíme.

Krvavý superměsíc, zatmění Měsíce 28.9.2015

Z americké trojice tak zbyl skutečně jen ten „modrý měsíc“, což je označení, které nemá nic společného s barvou. Takže český úplněk bude úplně obyčejný. Ale alespoň jsme o tom napsali článek a mohli jsme si tak zopakovat některé astronomické pojmy, se kterými se jinak setkáváme jednou za uherský rok.