Krátké zprávy

Měření intenzity nově objeveného pole.

Měření intenzity nově objeveného pole. | foto: ESA

Nad Zemí není jen jedno magnetické pole, vědcům se podařilo změřit druhé

  • 2
Na konferenci o geovědě představili vědci důkaz existence druhého magnetického pole. To je svým působením zcela zanedbatelné, ale mohlo by pomoci při modelech globálního oteplování.

Pokud vám někdo bude tvrdit, že Země má pouze jedno geomagnetické pole, můžete ho nyní opravit. Evropská kosmická agentura zjistila, že naši planetu obklopuje ještě další podobné pole. Je třeba zmínit, že je výrazně menší a bez toho původního by nemohlo existovat. 

Před čím nás chrání magnetosféra?

Nově objevené pole vzniká díky proudění v oceánech. „Velikost nového pole je zhruba 20 000x nižší než toho, které známe,“ uvedl fyzik Nils Olsen, který objev představil na sjezdu Evropské unie geovědy. Na Zemi má tedy téměř nulový vliv. Z hlediska vědy je mnohem zajímavější, že funguje jako stopa pohybu oceánů, což může být přínosem při vytváření nových modelů globálního oteplování.

Slabounké pole vzniká kvůli rozpouštění iontů soli. Ty jsou působením Měsíce „protaženy“ geomagnetickým polem a při interakci vzniká malý elektrický náboj, který je příčinou druhotného pole. Navzdory jeho velmi malé intenzitě okolo dvou nanotesel se ho nyní vědcům podařilo změřit.

Geomagnetické pole jako ochrana planety

Velké geomagnetické pole, přesněji jím vytvářená magnetosféra, lidstvo chrání před slunečním větrem a pomáhá při navigaci usměrňováním střelky kompasu.

Jeho vznik si můžeme zjednodušeně představit tak, že Země se chová jako obří planetární dynamo. Ve vnějším jádře jsou přítomny těžké kovy (zejména železo, nikl) v polotekutém stavu. Tato hmota je kvůli rotaci a pohybu částic neustále v pohybu.

Na rozmezí s pevným pláštěm planety vzniká velké tření. Roztavené kovy fungují jako vodič a díky tomu se zřejmě indukuje elektrický proud, který obráceně vytváří magnetické pole. 

Vizualizace intenzity nového pole (video: ESA):