Podle dostupných informací NASA zatím neví, co konkrétně změnu pracovního režimu teleskopu způsobilo. Nouzový režim je však náročný na spotřebu hydrazinu, paliva, které je pro provoz vesmírného zařízení nezbytné. Vzhledem k tomu, že teleskop oproti původnímu plánu již čtvrtým rokem přesluhuje, může být přílišná potřeba paliva fatální.
Řešení komplikuje především obrovská vzdálenost dalekohledu, aktuálně se nachází 121 milionů kilometrů od Země. Komunikační signály ji, tam a zpátky, urazí za 13 minut, což hledání problému a jeho případnou opravu značně ztěžuje.
Vesmírný dalekohled Kepler byl do vesmíru vyslán v březnu 2009 s posláním objevovat nové planety, zejména ty s parametry podobnými Zemi. Mise měla být ukončena v roce 2012, avšak kvůli skvělým výsledkům byla prodloužena až do roku 2016.
Velkou komplikací však byly postupné poruchy dvou ze čtyř momentových kol, což jsou v podstatě setrvačníky, umožňující přesné vyvážení a nasměrování dalekohledu. Vždy se podařilo problémy nějakým způsobem vyřešit, respektive jejich negativní vliv minimalizovat.
Aktualizace - Opravili jsme chybný výpočet délky letu signálu.