Internetové neutralita je koncept, který zakazuje zvýhodňování a znevýhodňování internetového provozu na základě jeho typu nebo odesílatele a adresáta. Internetový operátor tedy - při platnosti principu internetové neutrality - nesmí určovat různá pravidla pro různé služby nebo různé typy dat.
V prosinci 2017 ovšem Federální komise pro komunikaci zrušila internetovou neutralitu se zdůvodněním, že jde o nepotřebnou regulaci. Analýza agentury Bloomberg ve spolupráci se dvěma týmy vědců z Northeastern University a University of Massachusetts nyní ukazuje, že firmy prakticky ihned po ukončení platnosti internetové neutrality začaly zákazníkům zpomalovat některá data.
Nejčastěji byla cílem umělého zpomalení (anglicky „throtling“, tedy „přiškrcení“) videoslužba YouTube patřící společnosti Google. Podobně postižena byl Netflix nabízející sledování filmů a seriálů online nebo podobná služba od firmy Amazon.
K detekci zpomalování využili vědci aplikaci Wehe, která měřila, jak se liší rychlost dat pro různé služby. Nejčastěji bylo „přiškrcení“ zjištěno u operátora Verizon, provoz uměle zpomaloval i AT&T, T-Mobile nebo Sprint.
Není to tak, že by k přiškrcování předtím nedocházelo. Nově mu však teoreticky nic nebrání. Operátoři ve svých vyjádřeních pro Bloomberg přesto uvedli, že se „plošného přiškrcování“ nedopouštějí: „Při správě provozu na naší síti aplikujeme nástroje pro správu sítě,“ uvedl mluvčí Verizonu. „To je něco značně jiného, než obecné přiškrcení.“