Krátké zprávy

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Facebook bojuje proti nahotě jako pomstě tím, že oběť nahraje záběry sama

  • 51
Facebook pracuje na filtrech, které mají zabránit tomu, aby byly zveřejněny snímky a záběry erotiky či nahých těl, které někdo nahraje jako pomstu. Nově chce po potenciálních obětech, aby takové záběry nahrály dopředu, aby je pak systém dokázal lépe identifikovat.

Zveřejnění fotografií čí videí s choulostivým obsahem, kterými se chce například zhrzený partner pomstít, je jedním z negativních jevů, s nímž zejména sociální sítě neustále bojují. S praktikou, která se v angličtině nazývá revenge porn, bojuje i Facebook, který nyní přichází s novým nápadem, jak ji výrazně omezit.

Novinku Facebook testuje v Austrálii, kde se se domluvil na pilotním programu s tamní Úřadem komisaře pro elektronickou bezpečnost eSafety (Office of the eSafety Commissioner). Tato instituce se již dříve zabývala bojem proti virtuální šikaně, a patrně i proto nyní Facebook testuje nový nástroj nejdříve v Austrálii.

NÁVOD: Sociální sítě vám můžou udělat ze života peklo. Jak se bránit?

Sociální sítě si za posledních deset let získaly pevné místo v našich všedních dnech. Děti i dospělí sdílejí své postřehy, fotky, zájmy a názory. Podívali jsme se na nejčastější problémy, na které můžete na sociálních sítích narazit. Většině z nich se dá předcházet. Stačí vědět, jak na to.

Facebook navazuje na svou iniciativu z jara, kdy připravil sadu nástrojů, jež měly výrazně ztížit šíření citlivých záběrů, pokud na ně byla firma upozorněna. Mezi těmito nástroji byl i systém rozpoznávaní obrazu, který pomáhal blokovat šíření snímků a videí přes Facebook, Instagram nebo Messenger, s jejichž zveřejněním nesouhlasil uživatel na snímku zachycený.

V australském testu společnost udělala ještě další krok. Nabízí potenciálním obětem způsob, jak zabránit samotnému zveřejnění problematických snímků. Uživatel, který má pocit, že by k tomu mohlo dojít, může tomuto systému na rozpoznávání obrazu „ukázat“ záběry, které nechce, aby se dostaly na veřejnost a ten je následně bude blokovat. Stačí přitom, aby si problematický obsah uživatel přeposlal sám sobě přes Facebook Messenger.

Ještě před tím ale musí dát vědět zmíněné instituci, že chce tento systém preventivní obrany využít a vyplnit krátký formulář. Úřad žádost postoupí Facebooku a ten vyzve uživatele k popsané akci s Messengerem.

„Oni neukládají snímky, ukládají pouze odkaz a používají umělou inteligenci a další technologie pro porovnávání obrazu. Takže pokud se někdo pokusí nahrát stejný obrázek, který by měl stejnou digitální stopu nebo hodnotu hash, nebude možné jej nahrát,“ vysvětluje princip fungování komisařka eSafety Julie Inman Grantová ve vyjádření pro ABC.

Je pravděpodobné, že v případě úspěchu se tato technologie dostane i na další trhy.