Laboratoř Tiangong-1 poslali Číňané na oběžnou dráhu v roce 2011. Vážila přes 8,6 tuny a jejím úkolem bylo ověření technologií pro čínský výzkumný program.
Jenže v roce 2016 se stanice vymkla kontrole. „Na základě našich výpočtů a analýzy většina částí vesmírné laboratoře při pádu shoří,“ prohlásila tehdy představitelka čínského vesmírného programu Wu Pching.
A právě letos - nejspíše v březnu - by laboratoř měla shořet v atmosféře. Podle některých odhadů však zřejmě neshoří celá a větší úlomky mohou zasáhnout zemský povrch.
Zatím není jasné, kam přesně těleso dopadne. Podle sledování americké Sledovací vesmírné sítě by měla stanice dopadnout na Zem někde mezi 43. rovnoběžkami:
Z mapy je patrné, že pravděpodobnost zásahu pevniny je celkem malá - většinu ohrožené plochy tvoří oceány. Šance na to, že dojde k zasažení budovy či dokonce člověka, se podle odborníků pohybují kolem 1:10 000.
Paradoxně jsou vesmírné trosky větším problémem, dokud jsou ještě na oběžné dráze - tam totiž mohou ohrozit aktivní družice. Každá další kolize navíc dramaticky zvyšuje počet trosek, které je nutné sledovat a vyhýbat se jim (více v našem článku o vesmírném smetí na oběžné dráze).