Krátké zprávy

V tibetských velehorách se začnou stavět tisíce spalovacích kotlů.

V tibetských velehorách se začnou stavět tisíce spalovacích kotlů. | foto: archiv Jana Trávníčka

Poručíme nebesům. Čína chce vyvolat rekordní déšť nad Tibetem

  • 61
Pokusy o umělé vyvolání dešťů se s úspěchem využívají už dlouho. Čína nyní hodlá spustit největší podobný projekt. Chce zvýšit závlahu na Tibetské náhorní plošině.

Tibet není jen sporným územím a symbolem čínské nejednoty, ale i jednou z největších zásobáren sladké vody v Asii. Z masivních ledovců a podzemních vod proudí několik asijských veletoků jako Ganga nebo Brahmaputra. Čína nyní hodlá zásoby vody podpořit častějšími dešti.

Na tibetské plošině plánuje vystavět desetitisíce kotlů. Spalováním tuhých paliv chce dostat do ovzduší jodid stříbrný, sloučeninu, která se strukturou podobá vodnímu ledu. Ta posléze v atmosféře urychlí kondenzaci a vyvolá déšť nebo sníh.

Je využití jodidu stříbrného bezpečné?

Dosavadní měření ukazují, že koncentrace stříbra se při použití metody pohybují v řádu stokrát nižším než jsou dané limity.

Například povolená hodnota koncentrace stříbra v dešťové vodě je 50 mikrogramů na litr. A i v místech, kde se intenzivně upravuje počasí pomocí jodidu stříbrného, se množství tohoto prvku ve vodě pohybuje okolo 0,1 mikrogramu na litr.

Využít chtějí úřady i tamní výškopis, kotle proto staví na strmých kopcích. Sezónní větry vanoucí z údolí po svahu vzhůru poté částicím pomohou do výšky několika kilometrů. „Na hřebenech už stojí stovky kotlů a první výsledky vypadají velmi slibně,“ uvedl pro čínský server SCMP jeden z výzkumníků.

Proč do projektu Čína pumpuje peníze?

Navzdory velkým zásobám je tibetská plošina jednou z nejsušších asijských oblastí. V některých částech spadne méně než deset centimetrů srážek ročně (v Česku je to kolem 70). Na řekách z oblasti Tibetu je však závislá téměř polovina lidské populace.

Metoda umělého vyvolání deště není nic nového. Čína ji, podobně jako Spojené arabské Emiráty nebo USA, používá mnoho let. Žádný projekt však nebyl spuštěn v podobném měřítku. Číňané chtějí zvýšit závlahu na rozloze 1,6 milionu kilometrů čtverečních. Pro představu je to zhruba plocha Španělska, Francie a Ukrajiny dohromady.

Od projektu si výzkumníci slibují navýšení srážek o deset miliard kubických metrů za rok, což představuje dle SCMP sedm procent spotřeby vody v Číně. Zda tohoto čísla dosáhnou, budou monitorovat pozemní stanice i tři desítky satelitů.