Veletrh MakerFaire, který nyní probíhá v New Yorku, se stal akcí, kde společnost Prusa Research českého podnikatele Josefa Průši poprvé ukázala veřejnosti novou tiskárnu Original Prusa SL1. Zároveň zde firma ohlásila výrobu vlastního materiálu pro 3D tiskárnu v podobě tiskových strun Prusament.
Nová tiskárna je označována jako SLA, protože tiskne z tekuté pryskyřice. Dosavadní nabídka firmy se soustředila na modely FDM/FFF, které pomocí trysky vytlačovaly roztavený termoplast. Kvůli nové technologii se výrobce tiskáren spojil s českou firmu Futur3D, která již několik let pracuje na tisku z pryskyřice.
„SLA funguje tak, že do nádržky nalijete tekutou pryskyřici (často se používá přejatý název „resin“) a pomocí LCD displeje a zdroje světla ji vytvrzujete do tenoučkých vrstev. Dá se takto dosáhnout i naprosto neuvěřitelné výšky vrstvy 0,01 mm. Pro běžné uživatele je však mnohem vhodnější pohybovat se o trochu výše, kolem 0,025–0,1 mm,“ vysvětluje technologii tohoto 3D tisku Josef Průša. Nová tiskárna dokáže pokrýt tiskovou plochou velikosti 120 × 28 × 150 mm
I nová tiskárna je pod licencí opensource, takže bude její návrh veřejný.
První poptávky chce firma uspokojit v prosinci tohoto roku. Cena začíná na
32 990 Kč za verzi dodávanou zákazníkům jako stavebnice. Sestavená tiskárna stojí 39 990 Kč.
Vlastní materiál i stroj na finalizaci
Vedle nové tiskárny firma ukázala i mycí a vytvrzovací stanici, která vytištěné lepkavé modely omyje isopropylalkoholem a následně vytvrdí.
Pro klasické 3D tiskárny pak Prusa Research začal vyrábět i vlastní „náplně“, čili termoplastové struny. Firma slibuje kvalitní výrobu, která se soustředí na dodržení deklarovaného průměru tohoto filamentu, barevnou stálost a na mechanické vlastnosti.