Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Rusku zakázali internetové vtípky se slavnými lidmi. Nebo možná ne

  19:05
Úřad, který dohlíží na ruský internet, varoval uživatele, aby nezneužívali snímků slavných osobností ke vtipným montážím. Nespecifikoval, co je přesně zakázáno, ale za porušení hrozí žalobami a soudem. Na začátku byl zřejmě mem o populárním ruském zpěvákovi.
Mem BBPE využívající podoby ruského zpěváka Valerije Sjutkina

Mem BBPE využívající podoby ruského zpěváka Valerije Sjutkina | foto: (volné dílo)

Vezměte třeba fotografii Vladimíra Putina, herce Keeanu Reevese či Patricka Stewarta (jako kapitána Picarda ze Star Treku) či další z dlouhé řady snímků známých osobností, doplňte k tomu vlastní text (pokud možno vtipný) a buďte vítáni ve světě svébytného internetového žánru: memu.

Oblíbený mem s kapitánem Pickardem ze Star Treku

Tento tak trochu komiksový humor, založený na variacích omezeného počtu fotografií a v podstatě neomezeného počtu postřehů či hlášek, si našel mezi internetovými uživateli velkou skupinu pravidelných oddaných tvůrců i konzumentů (o fenoménu více v našem starším článku). Ale protože jde o humor často poměrně syrový a někdy vysloveně nevkusný, řada „děl“ se mnoha lidem nemusí líbit. Zájmu státních institucí ovšem až do letošního roku unikal.

Změnilo se to až v Ruské federaci, jejíž federální úřad pro „dohled nad internetem“ (Roskomnadzor) varoval uživatele, že by si při vytváření podobných vtípků měli dávat pozor. Byť není přesně jasné, na co.

Krasavec a juxtapozice

Varování je důsledkem soudního rozhodnutí v případu žaloby na jeden poměrně rozšířený internetový mem ruského původu. Žalobcem byla osoba, která je na memu zobrazena, a to ruský popový zpěvák Valerij Sjutkin. On sám se stylizuje do role otřelým klišé označované za „miláčka a znalce žen“.

Internet se baví a vy nevíte čím?

Jak memy fungují, jak a kde vznikají vysvětlujeme v našem starším článku.  

Královna při sledování olympijských her se neubránila výrazu, který se dočkal stovky různých "bublin"

Žalobu Sjutkin podal, protože jeho obličej se dostal na vulgární internetový mem označovaný ruskou zkratkou BBPE (psáno latinkou, ne azbukou). Jde o první písmena výrazu, který v umírněném překladu znamená zhruba „Bij bábu po kebuli“ (ve skutečnosti je originál „Бей бабу по ебалу“ notně vulgárnější).

Mem vznikl na základě textu ruské kapely Nambavan z roku 2005 k písni nazvané „Skvělá diskotéka“. Název je do značné míry zavádějící, základem textu je výše zmíněná fráze BBPE. Zkratka se začala na internetu a v diskusích časem používat jako urážlivý výraz, ať už přímo ve sporech mezi diskutujícími nebo jako výraz opovržení vůči nevhodnému chování, samozřejmě především v případě žen. Mem je tedy vystaven na protikladu: Sjutkin se veřejně chová k ženám jen slušně, a tak vulgární výraz ve spojení s ním šokuje o to více.

Tato juxtapozice se stala populární, a tak se začala objevovat s různým grafickým doprovodem. Největší oblibu si získala do roku 2008 dohledatelná podoba, na které slova doprovází podobizna zpěváka Valerije Sutkina v barvách volebního plakátu Baracka Obamy z jeho volební kampaně ve stejném roce. Jen slova „Yes, we can“ byla nahrazena zkratkou BBPE. Objevovaly se ale i jiné varianty, společné jim je, že využívají Sjutkinova obličeje.

Sjutkin se rozhodl – prý především na popud své matky – proti používání své podoby protestovat, protože ho spojuje s násilím proti ženám. Proto spojil své síly s úřadem Roskomnadzor (Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií), který dohlíží na dodržování ruské legislativy v elektronických médiích a na internetu obecně.

Falešné účty celebrit jsou v Česku běžné

Svůj parodický účet má např. na Twitteru třeba prezident Zeman či kardinál Vlk. Podmínky Twitteru umožňují parodické účty, je jim dokonce věnována vlastní sekce pravidel.

(více o falešných účtech)

V roce 2014 se tak k moskevskému soudu dostala žádost namířená proti ruské encyklopedii Lurkmore, kde sice mem nevznikl, ale která se zabývá popisem především internetových jevů, jako jsou memy, různé subkultury atp. Je to tedy místo, kde se o memu BBPE můžete dozvědět nejvíce. Roskomnadzor žádal o schválení nařízení, které by majitele encyklopedie donutila odstranit stránku, která tento mem popisuje. Loni v prosinci soud ještě nerozhodl. Při dalším slyšení v dubnu už se ovšem soud nechal slyšet, že využití Sjutkinovy tváře v memu narušuje zpěvákova práva zaručená ruským zákonem o ochraně osobnosti.

Služba Roskomnadzor po tomto soudním stání oznámila, že využívání tváře známé osobnosti v memech, které nesouvisí přímo s jejím životem, je protizákonné. A zároveň varovala, že je nezákonné vytvářet na sociálních sítích falešné účty veřejných osobností a samozřejmě je i používat. Takové chování podle něj může poškodit pověst veřejně známých osobností. Roskomnadzor bude po provozovatelích příslušných internetových stránek žádat, aby podobný obsah stáhli, a v případě, že tak neučiní, obrátí se na soud. V prohlášení se nepíše nic o tom, zda bude úřad vystupovat jen na žádost třetí strany či na základě vlastní iniciativy.

Co to znamená?

Federální služba pro dozor ve sféře spojů, informačních technologií a masové komunikace Ruské federace zveřejnila na síti VK.com „vyjasnění“ svého přístupu například k memům, které využívají fotografii osobnosti bez vazby k dané osobě.

Informace úřad zveřejnil na „ruském facebooku“, sociální síti Vkontakte, a doprovodil je memem, který využívá tváře amerického herce Lawrence Fishburna známého ze série Matrix. Je typický citátem z filmu: „Co kdybych ti řekl, že…“ k relativizaci nějakého všeobecně známé postoje, skutečnosti či chování. Příkladem může být použití v poměrně vážném memu „Co kdybych ti řekl, že 300 nejbohatších lidí na světě vlastní více než celá polovina lidstva“ nebo v přízemnějších variantách typu: „Co kdybych ti řekl, že se můžeš najíst bez toho, abys fotku jídla nahrával na Instagram“ atp.

Ruský úřad evidentně nepovažuje memy se slavnými osobnostmi jako takové za úplně zakázané, jinak by ho sotva použil. Ale něco evidentně zakázané je – ale co, to není jasné. Na to si stěžuje i Dmitry Homak, zakladatel encyklopedie Lurkmore . Na otázku serveru RuNet Echo odpověděl, že zatím od ruských úřadů nedostal žádné oficiální stanovisko a Roskomnadzor se s ním odmítá bavit či jinak s ním komunikovat.

Rozklikněte si pro sedm dalších populárních memů v hlavní roli s Vladimírem Putinem.

Homak je tedy v situaci, kdy neví, co přesně nemůže, ale ví, že za něco může být potrestán. V podstatě má před sebou tři možnosti: a) zakázat přístup na stránku Lukrmore o memu BBPE, b) snažit se nějak prolomit ledy a pokusit se o obranu u soudu či v nějakém úředním řízení, c) nedělat nic a čekat, co se stane. V minulosti už Lurkmore několikrát zvolil variantu a) a obsah, který úřadům vadil, odstranil, takže to je asi nejpravděpodobnější i tentokrát.

Co se bude dít na zbytku ruského internetu? Odstranění všech exemplářů a variant memu BBPE z internetu je samozřejmě sisyfovský úkol. Ale nejasná situace a s ní související hrozba by mohla vést k vytvoření autocenzurního reflexu a preventivnímu odstraňování obsahu. K zamyšlení velmi pravděpodobně přiměje i uživatele, kteří používali i jiné memy než BBPE. Jejich populárním hrdinou je například Vladimír Putin, především jeho slavné fotografie „nahoře bez“. Může být současné nařízení využito i proti těmto memům nebo ne? To dnes nikdo neví. A nezdá se, že by šlo o náhodnou nejistotu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Má stejný panel, ale jiný obraz. Kvalitu televizoru stále víc určují algoritmy

Premium

Londýn (Od zpravodaje Technet.cz) Dva televizory s totožným zobrazovacím panelem, jeden však s výkonnějším procesorem, na kterém běží algoritmy vytrénovaných AI modelů. A úplně jiný výsledný obraz. Novinka společnosti Philips jasně...

9. října 2024

Nobelovu cenu získal objev odhalující tajemství specializace buněk

Premium

Lidské tělo tvoří 40 bilionů buněk. Všechny mají stejnou dědičnou informaci, a přesto u nich lze rozlišit na čtyři stovky různých typů. Victor Ambros a Gary Ruvkun dostali Nobelovu cenu za fyziologii...

11. října 2024

Letí tam, odkud ostatní prchají. Podívejte se, jak se létá do hurikánu

Pokud se bojíte létání, toto by nejspíš nebyla práce pro vás. Posádky zvané Lovci hurikánů totiž létají ve speciálně vybavených letounech přímo do bouří, aby je pomohly zmapovat a předpovědět jejich...

10. října 2024  17:38

V šestnácti ohromil NASA. Čech chce laserem opravovat nefunkční družice

Premium

O kosmonautiku a vesmír se začal zajímat díky Star Wars. Dá se říct, že mu filmy ukázaly životní cestu. Nadšení přivedlo Simona Klingu až k mezinárodní soutěži Conrad Challenge, kterou se svým týmem...

10. října 2024

Trnitá byla cesta za uznáním vědkyně, která pomohla léčit cukrovku a obezitu

V týdnu udílení Nobelových cen si připomeňme jeden příběh. Všichni říkali, že to nejde, ale Svetlana Mojsovová to dokázala. Její zásluhou se dnes úspěšně léčí miliony lidí z cukrovky a obezity....

10. října 2024

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...