Vezměte třeba fotografii Vladimíra Putina, herce Keeanu Reevese či Patricka Stewarta (jako kapitána Picarda ze Star Treku) či další z dlouhé řady snímků známých osobností, doplňte k tomu vlastní text (pokud možno vtipný) a buďte vítáni ve světě svébytného internetového žánru: memu.
Tento tak trochu komiksový humor, založený na variacích omezeného počtu fotografií a v podstatě neomezeného počtu postřehů či hlášek, si našel mezi internetovými uživateli velkou skupinu pravidelných oddaných tvůrců i konzumentů (o fenoménu více v našem starším článku). Ale protože jde o humor často poměrně syrový a někdy vysloveně nevkusný, řada „děl“ se mnoha lidem nemusí líbit. Zájmu státních institucí ovšem až do letošního roku unikal.
Změnilo se to až v Ruské federaci, jejíž federální úřad pro „dohled nad internetem“ (Roskomnadzor) varoval uživatele, že by si při vytváření podobných vtípků měli dávat pozor. Byť není přesně jasné, na co.
Krasavec a juxtapozice
Varování je důsledkem soudního rozhodnutí v případu žaloby na jeden poměrně rozšířený internetový mem ruského původu. Žalobcem byla osoba, která je na memu zobrazena, a to ruský popový zpěvák Valerij Sjutkin. On sám se stylizuje do role otřelým klišé označované za „miláčka a znalce žen“.
Internet se baví a vy nevíte čím?Jak memy fungují, jak a kde vznikají vysvětlujeme v našem starším článku. |
Žalobu Sjutkin podal, protože jeho obličej se dostal na vulgární internetový mem označovaný ruskou zkratkou BBPE (psáno latinkou, ne azbukou). Jde o první písmena výrazu, který v umírněném překladu znamená zhruba „Bij bábu po kebuli“ (ve skutečnosti je originál „Бей бабу по ебалу“ notně vulgárnější).
Mem vznikl na základě textu ruské kapely Nambavan z roku 2005 k písni nazvané „Skvělá diskotéka“. Název je do značné míry zavádějící, základem textu je výše zmíněná fráze BBPE. Zkratka se začala na internetu a v diskusích časem používat jako urážlivý výraz, ať už přímo ve sporech mezi diskutujícími nebo jako výraz opovržení vůči nevhodnému chování, samozřejmě především v případě žen. Mem je tedy vystaven na protikladu: Sjutkin se veřejně chová k ženám jen slušně, a tak vulgární výraz ve spojení s ním šokuje o to více.
Tato juxtapozice se stala populární, a tak se začala objevovat s různým grafickým doprovodem. Největší oblibu si získala do roku 2008 dohledatelná podoba, na které slova doprovází podobizna zpěváka Valerije Sutkina v barvách volebního plakátu Baracka Obamy z jeho volební kampaně ve stejném roce. Jen slova „Yes, we can“ byla nahrazena zkratkou BBPE. Objevovaly se ale i jiné varianty, společné jim je, že využívají Sjutkinova obličeje.
Sjutkin se rozhodl – prý především na popud své matky – proti používání své podoby protestovat, protože ho spojuje s násilím proti ženám. Proto spojil své síly s úřadem Roskomnadzor (Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií), který dohlíží na dodržování ruské legislativy v elektronických médiích a na internetu obecně.
Falešné účty celebrit jsou v Česku běžnéSvůj parodický účet má např. na Twitteru třeba prezident Zeman či kardinál Vlk. Podmínky Twitteru umožňují parodické účty, je jim dokonce věnována vlastní sekce pravidel. (více o falešných účtech) |
V roce 2014 se tak k moskevskému soudu dostala žádost namířená proti ruské encyklopedii Lurkmore, kde sice mem nevznikl, ale která se zabývá popisem především internetových jevů, jako jsou memy, různé subkultury atp. Je to tedy místo, kde se o memu BBPE můžete dozvědět nejvíce. Roskomnadzor žádal o schválení nařízení, které by majitele encyklopedie donutila odstranit stránku, která tento mem popisuje. Loni v prosinci soud ještě nerozhodl. Při dalším slyšení v dubnu už se ovšem soud nechal slyšet, že využití Sjutkinovy tváře v memu narušuje zpěvákova práva zaručená ruským zákonem o ochraně osobnosti.
Služba Roskomnadzor po tomto soudním stání oznámila, že využívání tváře známé osobnosti v memech, které nesouvisí přímo s jejím životem, je protizákonné. A zároveň varovala, že je nezákonné vytvářet na sociálních sítích falešné účty veřejných osobností a samozřejmě je i používat. Takové chování podle něj může poškodit pověst veřejně známých osobností. Roskomnadzor bude po provozovatelích příslušných internetových stránek žádat, aby podobný obsah stáhli, a v případě, že tak neučiní, obrátí se na soud. V prohlášení se nepíše nic o tom, zda bude úřad vystupovat jen na žádost třetí strany či na základě vlastní iniciativy.
Co to znamená?
Informace úřad zveřejnil na „ruském facebooku“, sociální síti Vkontakte, a doprovodil je memem, který využívá tváře amerického herce Lawrence Fishburna známého ze série Matrix. Je typický citátem z filmu: „Co kdybych ti řekl, že…“ k relativizaci nějakého všeobecně známé postoje, skutečnosti či chování. Příkladem může být použití v poměrně vážném memu „Co kdybych ti řekl, že 300 nejbohatších lidí na světě vlastní více než celá polovina lidstva“ nebo v přízemnějších variantách typu: „Co kdybych ti řekl, že se můžeš najíst bez toho, abys fotku jídla nahrával na Instagram“ atp.
Ruský úřad evidentně nepovažuje memy se slavnými osobnostmi jako takové za úplně zakázané, jinak by ho sotva použil. Ale něco evidentně zakázané je – ale co, to není jasné. Na to si stěžuje i Dmitry Homak, zakladatel encyklopedie Lurkmore . Na otázku serveru RuNet Echo odpověděl, že zatím od ruských úřadů nedostal žádné oficiální stanovisko a Roskomnadzor se s ním odmítá bavit či jinak s ním komunikovat.
Homak je tedy v situaci, kdy neví, co přesně nemůže, ale ví, že za něco může být potrestán. V podstatě má před sebou tři možnosti: a) zakázat přístup na stránku Lukrmore o memu BBPE, b) snažit se nějak prolomit ledy a pokusit se o obranu u soudu či v nějakém úředním řízení, c) nedělat nic a čekat, co se stane. V minulosti už Lurkmore několikrát zvolil variantu a) a obsah, který úřadům vadil, odstranil, takže to je asi nejpravděpodobnější i tentokrát.
Co se bude dít na zbytku ruského internetu? Odstranění všech exemplářů a variant memu BBPE z internetu je samozřejmě sisyfovský úkol. Ale nejasná situace a s ní související hrozba by mohla vést k vytvoření autocenzurního reflexu a preventivnímu odstraňování obsahu. K zamyšlení velmi pravděpodobně přiměje i uživatele, kteří používali i jiné memy než BBPE. Jejich populárním hrdinou je například Vladimír Putin, především jeho slavné fotografie „nahoře bez“. Může být současné nařízení využito i proti těmto memům nebo ne? To dnes nikdo neví. A nezdá se, že by šlo o náhodnou nejistotu.