KVIK: Do prodeje jde zahnutá televize. Tablet od Googlu vyroste o palec

aktualizováno 
Zatím jen zákazníci v Jižní Koreji mají možnost koupit si jeden z prvních OLED televizorů se zahnutou obrazovkou. Nový tablet Nexus od Googlu bude mít úhlopříčkou 11 palců. Nejtenčí 500GB 2,5" pevný disk je tlustý jen pět milimetrů.

Prohnutý OLED od LG | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

V lednu na veletrhu CES firmy LG a Samsung ukázaly jako první OLED televizory se zakřivenou obrazovkou. Nyní se společnost LG rozhodla, že přístroj s označením 55EA9800 začne prodávat. Na konci dubna začala přijímat objednávky s tím, že dodávky začnou v červnu. Zájemci si budou muset připravit v přepočtu více než čtvrt milionu korun.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Pokud si na ni i přesto děláte zálusk, musíte si buď počkat, až se dostane do Česka, nebo se vypravit do Jižní Koreje. Kdy a zda vůbec se novinka dostane k nám, zatím není známo.

Televizor se zahnutou obrazovkou s úhlopříčkou 55 palců váží 17 kilogramů a chlubí se tloušťkou pouhých 4,8 milimetru. Zahnutá plocha má lépe vtáhnou do děje především při panoramatických záběrech.

Google a Samsung připravují 11palcový tablet

Nový Nexus se má objevit ještě tento měsíc, konkrétně na vývojářské konferenci Googlu s označením I/O. Ta se bude konat ve Spojených státech 15. května. Podle nepotvrzených informací, které zveřejnil server SamMobile, půjde překvapivě o 11palcový model. Podle toho také bude označen Nexus 11. Vyrobí jej Samsung.

Zobrazovač bude využívat technologii Super Plane-to-Line Switching (PLS) namísto systému in-plane switching (IPS). PLS přináší ještě lepší pozorovací úhly, vyšší jas a zároveň má nižší výrobní náklady než IPS. Dá se očekávat, že bude využívat displej s rozlišením alespoň 2 560 × 1 600 zobrazovacích bodů, kterým se může pochlubit již současný Nexus 10, také od Samsungu.

Stroj má pohánět čip od Samsungu s označením Exynos 5 Octa s osmi výpočetními jádry. Zcela nový procesor byl představen v lednu a je postaven na platformě ARM big.LITTLE.

V další výbavě se má objevit osmimegapixelový fotoaparát vzadu a na přední straně dvoumegapixelový snímač pro videokonference. Vedle interní paměti bude možné využít i microSD slot. Dá se očekávat, že Nexus 11 bude vlajkovou lodí, na které Google představí operační systém Android 4.3, nebo Android 5.0 Key Lime Pie.

Disk tenký jako dvě desetikoruny

Běžný 2,5" pevný disk má tloušťku 9,5 mm, což je v době supertenkých notebooků a tabletů jasné omezení. Firma Western Digital (WD) nyní začala prodávat 2,5" disky s tloušťkou pouhých 5 mm. Mohou tak být i v tenkých tabletech, či jiné přenosné elektronice.

Disk má kompletně přepracované šasi, díky čemuž podle výrobce odolá přetížení až 400 G v činnosti a až 1000 G ve vypnutém stavu. Napomáhá tomu i uchycení hřídelky motorku na obou koncích (StableTrac) nebo zdvojené polohovací zařízení pro pohyb magnetických hlaviček (Dual Stage Actuator). První polohovací zařízení využívá elektromagnetického principu, druhé piezoelektického. To umožní snížit interní vibrace a stabilizovat plotny disku. Všechna tato vylepšení pak vedla k tomu, že bylo možné celý disk takto zploštit.

Nový 2,5
Nový 2,5

Disk je takzvaný SSHD, tedy hybridní disk kombinující mechanický disk s rotující plotnou a elektronickou SSD paměť. Pro zmenšení rozměrů má disk i nový konektor (kompatibilní se standardem SATA) a přepracovanou desku elektroniky. Celkově je disk o 36 procent lehčí.

500GB verze tenkého disku WD Blue bude stát 89 dolarů (zhruba 1 800 korun).

 

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Čas rozporcovat Facebook, říká jeho spoluzakladatel. Je „neamerický“

Má Zuckerberg příliš velkou moc? Měl by se Facebook rozporcovat? (ilustrační...

Mark Zuckerberg by neměl mít tak neomezenou moc nad tím, jak komunikují miliardy lidí z celého světa. Myslí si to jeho...

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

Výpadek služeb Google v Česku

Viceprezident společnosti Google se omluvil za výpadek, který postihl služby Google Drive a YouTube v USA a v Evropě....

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz