Čtrnáct lidí, převážně vysokoškolských studentů, údajně nezákonně šířilo filmy prostřednictvím internetu. Autorská práva prý porušovali tím, že filmy, hudbu i počítačové programy ukládali na servery, k nimž měli přístup další lidé.
Údajně způsobili škodu zhruba čtyři miliony korun. Policie je obvinila z porušování autorských práv, hrozí jim až dva roky vězení, pokuta až pět milionů korun a zabavení počítačů. ČTK o tom informovala ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová. Odkud studenti byli, neuvedla, případ má ale na starost severomoravská policie.
Čtrnáct lidí z Ostravy, převážně vysokoškolských studentů, nezákonně šířilo filmy prostřednictvím internetu.
Autorská práva porušovali tím, že filmy, hudbu i počítačové programy ukládali na internetové servery, k nimž měli přístup další lidé.
Severomoravští policisté je obvinili z porušování autorských práv, všichni pachatelé se k on-line pirátství přiznali, řekl ČTK Radovan Krygel z ostravské kriminální policie.
Za trestnou činností stáli dva vysokoškolští studenti z Ostravy-Svinova, kteří umožňovali dalším osobám přístup k regionální internetové síti, kde zřídili dvě datová úložiště. K těmto serverům měli přístup pouze lidé, již přispěli na nákup zařízení. Za odměnu pak mohli volně stahovat filmy, hudbu či software, který na server uložili jiní lidé, uvedla ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.
"Tímto způsobem porušili práva ke 247 filmovým dílům a stovkám epizod televizních seriálů. Jen během 70 dní v průběhu léta 2006 byla tato díla stažena více než patnáctsetkrát. Mezi neoprávněně užitými filmy bylo i značné množství tehdy předpremiérových titulů, jako například Účastníci zájezdu, Rafťáci nebo Šifra mistra Leonarda," dodala ředitelka.
Ostravští kriminalisté dostali informaci o pirátských internetových stránkách v loňském roce. "Museli jsme provést domovní prohlídky, při kterých jsme zajistili množství počítačových harddisků. Nejnáročnější bylo analyzování komunikace mezi pachateli. Jednalo se o tisíce stránek dokumentů," uvedl Krygel. Podle Prchalové způsobili pachatelé společnostem zastoupeným unií škodu zhruba čtyři miliony korun. Poškození budou po pachatelích požadovat půlmilionovou náhradu škody. Obviněným dále hrozí až dva roky vězení, pokuta až pět milionů korun a zabavení počítačů. "Na 14 obviněných se nyní postupně podávají žaloby. Jestliže ale dojde k narovnání mezi oběma stranami, lze předpokládat, že by mohlo být trestní stíhání podmíněně zastaveno," dodal kriminalista.
Nezákonné šíření filmů a hudby na internetu začíná převažovat nad klasickou výrobou a distribucí pirátských nosičů. "Přístup k on-line pirátství se mění. Dříve se poškození s pachateli domluvili, dnes toto smírné řešení nahrazují trestní oznámení a vymáhání způsobených škod," dodala Prchalová.
Internetové pirátství vyšetřovala v prosinci také severočeská policie. Při bleskové razii prohledali policisté domácnosti na Chomutovsku a zabavili 14 domácích počítačů, kde objevili nelegální programy a filmy stažené z internetu. Za porušení autorských práv hrozí počítačovým pirátům až pět let za mřížemi.
Jednou z nejrozsáhlejších akcí proti počítačovým pirátům v Česku byl policejní zátah před pěti lety ve strojírenské firmě PRAGA Louny. Razie odhalila velké množství nelegálně nainstalovaných programů za statisíce korun. Obžalobě z porušování autorského práva čelili zaměstnanec managementu a dva provozní pracovníci firmy, kterým hrozilo až pět let vězení. Lounský soud letos v květnu trestní řízení zastavil. V České republice bylo loni nelegálně nainstalováno 39 procent počítačových programů, což způsobilo ztráty za 147 milionů dolarů (přes tři miliardy korun). Míra softwarového pirátství ale loni v tuzemsku opět meziročně klesla, a to o jeden procentní bod. Česká republika se díky tomu přiblížila k průměru v EU, který u nelegálního užívání programů činí 36 procent. Ještě v roce 1994 přitom podíl nelegálního software činil v Česku 66 procent.