WOT – vybavte svůj prohlížeč doplňkem a surfujte bezpečněji

aktualizováno 
Zdarma dostupný doplněk WOT pro Firefox a Internet Explorer 8 nabízí preventivní ochranu proti internetovým hrozbám a stará se o vaši bezpečnost při surfování, nakupování či používání internetového bankovnictví. Do systému hodnocení se přitom můžete zapojit i vy.

Wot (Web Of Trust) | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Bezpečnostní balíky typu Internet Security v sobě kombinují antivir, firewall, antispam, ale také technologii pomáhající uživatele chránit před škodlivým či jinak nebezpečným obsahem na internetu, respektive internetových stránkách.

Vizuálně upozorňují na bezpečné, nebezpečné či podezřelé stránky například pomocí barev na semaforu. Nepoužíváte-li takový balík bezpečnostních řešení, pak můžete sáhnout po jednorázovém řešení. Celkem nedávno se například objevilo zdarma dostupné řešení AVG LinkScanner a již několik let je k dispozici McAfee SiteAdvisor, také zdarma. My vám dnes představíme ještě další, jež se objevilo v roce 2006, s označením WOT (Web Of Trust).

WOT se představuje

WOT je zdarma dostupný doplněk pro internetové prohlížeče Firefox a Internet Explorer 8. Uživatelům nabízí v přehledné formě informaci o důvěryhodnosti ať už vyhledávaných (např. na Seznam, Google, Yahoo!, Bing, a dalších celkem 24) či rovnou zobrazených stránek. Tím se stará o vaši bezpečnost při surfování, nakupování či používání internetového bankovnictví. Dokáže tak varovat před stránkou obsahující nebezpečný kód či podvrženou stránkou, která sice vypadá jako vstupní do vašeho internetového bankovnictví, ale ve skutečnosti jde o podvrženou na jiné adrese a chce z vás získat jen vstupní jméno a heslo.

Barevně rozlišené symboly doplňku WOT (červená, žlutá, zelená v celkem pěti barvách) vám pomáhají vyhnout se on-line podvodům, krádežím identity, nespolehlivým virtuálním obchodům a bezpečnostním rizikům ještě před tím, než provedete osudové kliknutí. Počet uživatelů doplňku WOT dosahuje několika milionů a společně s daty z důvěryhodných zdrojů tito uživatelé mají šanci sami hodnotit další stránky. Celkem je již ohodnoceno téměř 24 milionů webových stránek.

Wot (Web Of Trust)

Stažení a instalace

Domovské stránky doplňku naleznete na této adrese. Ty jsou částečně v češtině. Stáhnout si ho můžete přímo zde pro Firefox – WOT Firefox (725 KB) a zde pro Internet Explorer (932 KB). V případě kliknutí přímo z Firefoxu dojde automaticky k začlenění doplňku a v IE proveďte klasickou instalaci (před tím ukončete všechna okna IE).

Wot (Web Of Trust)

Až přijmete licenční ujednání, zobrazí se dialogové okno pro základní nastavení. Podle potřeb si vyberte, zda chcete používat základní (ikonky se zobrazují pro všechny stránky), lehkou (ikonky se zobrazují jen u nebezpečných stránek) či rodičovskou verzi. Poslední jmenovaná slouží pro kontrolu dětí, aby na internetu nesurfovaly nejen na škodlivých stránkách, ale také těch s pro ně nebezpečným obsahem typu násilí, porno apod. Zcela dole lze vybrat i verzi pro barvoslepé. V tom případě se upozornění na weby nebudou zobrazovat přímo v barvách, ale ve tvarech – čím více je kolečko zavřené, tím více je stránka nebezpečná.

Wot (Web Of Trust)

V případě, že chcete pomáhat při hodnocení stránek, musíte se nyní stát registrovanými členy. Registrace je zdarma a stačí vyplnit uživatelské jméno, e-mail, heslo, rok narození, pohlaví a zemi.

Wot (Web Of Trust)

Karta Příručka

Po odeslání se zobrazí příručka v češtině, která vás seznámí s funkcí programu. Naučíte se hodnotit stránky krok za krokem. Vše se odehrává pomocí "šoupátka" a hodnotit je budete na základě čtyř komponent:

• důvěryhodnost
• spolehlivost poskytovatele
• ochrana osobních dat
• bezpečnost dětí

Wot (Web Of Trust)

Karta Hodnocení

Přepnete-li se na kartu Hodnocení, máte možnost vybrat zobrazované aspekty hodnocení. Jestliže vás například nezajímají informace o spolehlivosti poskytovatele stránek, jednoduše je vyškrtněte.

Wot (Web Of Trust)

Karta Varování

Jakmile se pokusíte vstoupit na nějakou nebezpečnou stránku, budete o tom nějakým způsobem informováni. Práh varování a způsob si můžete nastavit na kartě varování. Úroveň ochrany je tu od žádné až po vlastní. U vlastní si přitom můžete vybrat, zda chcete být při pokusu vstoupit na nebezpečnou stránku varováni, anebo tento pokus má být rovnou zablokován.

Wot (Web Of Trust)

Karta Vyhledávání

Na kartě Vyhledávání se nacházejí známé vyhledávače a populární stránky s vyhledáváním, na kterých se hodnocení WOT může nacházet. Vy již tak při vyhledávání máte možnost vidět nebezpečnost dané stránky - hned vedle záznamů v seznamu zobrazených výsledků. Zde si můžete vybrat, co má být zobrazováno.

Wot (Web Of Trust)

Karty Automaticky otevírané okno a Upřesnit

Na záložce Automaticky otevírané okno máte možnost nastavit, zda se bude při varování otevírat okno, na kartě Upřesnit nastavit chování aplikace (aktualizace, verze pro barvoslepé a další), ale také zadat internetové stránky, které mají být při zobrazování hodnocení ignorovány.

Wot (Web Of Trust)

Jak WOT informuje

Jak ve Firefoxu, tak i v IE naleznete WOT na liště vedle adresy. Zadáte-li nějakou, ikonka kruhu se zbarví podle důvěryhodnosti do určité barvy. Kliknete-li na ni, dozvíte se podrobnosti o každém ze čtyř ukazatelů. Vlevo se nachází hodnocení WOT a vpravo na stupnici máte možnost přidat své vlastní.

Wot (Web Of Trust)

V případě vyhledávání nějaké stránky třeba na Seznamu či Google se důvěryhodnost zobrazí na pravé straně záznamu a kliknutím na něj se objeví detaily. Dalším kniknutím máte možnost přidat své hodnocení včetně komentáře. Díky tomu pak máte možnost kdykoliv navštívit hodnocení konkrétní stránky a přečíst si na ni recenzi od lidí, kteří na ní surfují.

Wot (Web Of Trust)

Závěrem

Stránky jsou hodnoceny podle kritérií nejen profesionály, ale také samotnými uživateli, čímž se může dostat opravdu i na ty nejzapadlejší stránky. Neznamená to však, že již jedno nebo pouze několik málo kladných hodnocení může stránku dostat z nebezpečných mezi bezpečné. Zde se používá speciální algoritmus pro jejich posouzení, a tudíž ho nelze obelstít dvěma či třemi hodnoceními. Škoda jen, že pro lepší přehled není k dispozici informace o tom, kolik uživatelů již konkrétní stránku hodnotilo.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Nový doplněk do prohlížeče Chrome vám zkontroluje bezpečnost hesel

Google upozorní na kompromitované heslo v rozšíření, které vám v prohlížeči...

Google připravil nové rozšíření do svého prohlížeče Chrome. Novinka má prozradit, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

Některé stránky ruské televize RT zmizely z Facebooku. Síť je zablokovala

Jak zrušit účet na Facebooku?

Sociální síť Facebook v rámci své snahy o boj s dezinformacemi zablokovala několik stránek s napojením na Rusko. Mezi...

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

Najdete na iDNES.cz