Windows nejsou tak nebezpečné, jak si myslíte, tvrdí Microsoft a pootevírá okna

aktualizováno 
Velké ústupky musí dělat Microsoft ve snaze přesvědčit vlády zhruba 60 států o tom, že programy společnosti jsou bezpečné a vhodnější než stále více se prosazující open-source. Podaří se přivézt ztracené ovečky zpět?

Už i samotnému Microsoftu došlo, proč stále více státních institucí přechází na open-source alternativy. Proto již podepsal několik dohod (a další na podpis čekají) s mnoha státy o zpřístupnění zdrojového kódu OS Windows a dalších programů.

Firma nepříliš pružně zareagovala na situaci, kdy státní organizace, ale i školy začaly stále častěji volit raději Linux a programy, které jsou jednak levnější a u kterých je druhak jistota, že si je každý bude moci přizpůsobit k obrazu svému. V neposlední řadě se jedná o bezpečnost, a v té produkty redmondské společnosti trochu pokulhávají.
Microsoft se nyní snaží získat ztracené ovečky zpět, a tak jim nabízí nahlédnutí pod kuchařovu pokličku a je ochoten učinit věc dříve nevídanou - zpřístupnit část zdrojových kódů programů.

Vlády a řada institucí včetně NATO mají dostat k dispozici "zdrojáky" operačních systémů Windows 2000, XP, aplikací Windows Server 2003 či dokonce "složení" následující verze Windows - Longhorn. Zveřejněny budou také jinak utajované informace týkající se bezpečnosti. Organizacím Microsoft umožní dokonce vlastní testování kódů, což bylo dříve nepředstavitelné.

Akce s názvem Government Security Program (GSP) si klade za cíl přesvědčit na 60 vlád o tom, že programy Microsoftu jsou do úřadů bezpečnější než něco, co je zdarma. 
Nejdůležitějším potenciálním zákazníkem společnosti je Čína. Ta má asi největší obavy z možného zneužití programů pro špionážní účely. Podaří-li se její zástupce přesvědčit o výhodnosti využívání produktů Microsoftu, dalo by se očekávat oslabování pozic open-source programů. Ty si však již vydobyly pověst svou spolehlivostí a především cenou - je rozdíl zaplatit desetinu toho, co požaduje druhá strana.

Je otázkou, nakolik bude ozdravný program Microsoftu účinný. Tam, kde státní instituce již na Linux přešly, jsou s ním povětšinou spokojeny a o návratu asi uvažuje jen málokdo. Boj o zákazníka bude tedy v následujících letech více než zajímavý.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

YouTube ztíží použití tlačítka dislike, aby se nezneužívalo

YouTube

YouTube vyzkouší, jak omezit vliv uživatelů, kteří se vyžívají v klikání na tlačítko s palcem dolů.

Exkluzivní síť pro 2,3 miliardy. 15 let Facebooku očima Zuckerberga

Facebook slaví desáté narozeniny. Podívejte se s námi na to nejdůležitější z...

Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově univerzitě. Dříve exkluzivní síť se...

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Najdete na iDNES.cz