Server Technet.cz ve spolupráci s firmou Microsoft nabízí unikátní příležitost, jak se zapojit od vývoje aplikací pro nové uživatelské rozhraní Windows 8. Stačí mít nápad na aplikaci, která vám zatím v tomto systému chybí a kterou byste sami rádi používali.
Žebříček nejlepších českých aplikacíPro inspiraci se podívejte na nejlepší aplikace v daných kategoriích v českém Windows Storu. |
Autory třiceti nejnápaditějších, nejužitečnějších a nejvtipnějších nápadů oceníme tričkem se speciálním designem, který vzniká pouze pro tuto příležitost. Každému z výherců navíc Microsoft umožní zúčastnit se intenzivního semináře, kde se naučí, jak aplikace pro Windows 8 vytvářet. Programátoři Microsoftu pak budou zájemcům i nadále k dispozici radou i aktivní pomocí.
Jakou aplikaci hledáme?
Navržená aplikace by měla spadat do jedné z těchto tří kategorií:
1. Produktivita
2. Multimédia a obsah
3. Hra
Ke třetí kategorii asi netřeba nic dodávat, jde jen o to, jak uživatele zabavit. Nezapomeňte, že hra nemusí být jen akční, oblíbené jsou například i vědomostní kvízy. Mimochodem, herní aplikace pro Windows 8 je i kategorie, kde se se daří i českým firmám. S tou nejúspěšnější, Hexage, která dala světu hru Robotek, vám brzy přineseme rozhovor.
Jak na aplikace ve Windows 8Jak je jednoduché vytvořit aplikaci pro Windows 8 vám poradí speciální stránky na této adrese. |
Ale pojďme si zhruba vymezit rámec první kategorie Produktivita. Taková aplikace by vám měla ulehčit život a ušetřit čas a především pomoci s úkoly, které na vás klade běžný i profesionální život. Patří sem různé záznamníky, poznámkovače, webová úložiště, budíky a připomínkovače, třídiče atd.
Druhá kategorie s názvem Multimédia a obsah má poněkud jasnější vymezení. Nápad v této oblasti by měl přinést zajímavý přístup k jakémukoliv textovému, obrazovému, mluvenému, hranému, či jinému multimediálnímu obsahu.
Pokud si však myslíte, že máte nápad, který se do těchto kategorií nevměstná a neměl by zapadnout, určitě se neostýchejte s ním pochlubit.
Trocha pravidel
Váš nápad musí být originální, a tím pádem by dosud neměl být ve Windows Storu. Zároveň bychom nechtěli, aby suploval aplikaci, se kterou by měly přijít komerční firmy, jejichž obsah by takto měl být nabízen. Jako příklad může sloužit třeba Facebook, který zatím vlastní aplikaci pro nové rozhraní Windows 8 nemá. To ale neznamená, že by to nemohl být třeba agregátor informací ze sociálních sítí.
Nápad by neměl obsahovat jen několikaslovné obecné vyjádření, ale především popis funkčnosti aplikace. Čím podrobnější, tím lepší.
Nápady přijímáme do konce března 2013 na adrese soutez@technet.cz.
Tím, že nám nápad zašlete, souhlasíte, že dáváte společnosti MAFRA, a. s. a Microsoft s.r.o. právo zveřejnit jej v článku na Technet.cz a případně jej i realizovat.
Redakce si vyhrazuje právo vyřadit podezřelé, urážlivé nebo nezákonné materiály ze soutěže, a to bez jakéhokoliv upozornění.
Aplikace ve Windows 8 umí to, co jiné ne. Využijte toho!Windows 8 mají (mimo jiné) dvě zásadní novinky, které jiné stávající operační systémy nevyužívají vůbec, nebo nabízejí pouze částečně. První jsou takzvané živé dlaždice (live tiles). Ty na základní obrazovce uživateli ukazují například aktuálně příchozí e-maily, počasí, zprávy ze Skypu nebo třeba nejnovější články z populární čtečky Pulse. Dokonalé a přitom velmi jednoduché využití živé dlaždice ukazuje česká aplikace Svátky. Ihned po zapnutí Windows vidíte na čí svátek jste dnes zapomněli a kdo ho slaví zítra. Až budete přemýšlet o nové aplikaci pro Windows 8, určitě nezapomeňte na to, jak využít funkci živých dlaždic. Druhou a možná ještě zásadnější novinkou, se kterou přišel Microsoft ve Windows 8, je možnost rozdělit obrazovku na dvě části (split-screen). Hlavní okno například pro internetový prohlížeč a postranní užší pruh pro spuštěnou aplikaci. Ideální kombinace pak mohou vypadat třeba tak, že zatímco v postranním panelu sledujete například aktuální dění na Twitteru, v hlavním okně klidně surfujete po svých oblíbených stránkách. Dělení obrazovky ocení třeba i studenti. V hlavním okně si mohou dělat poznámky ve Wordu a v úzkém pruhu zatím běží audio a video celé přednášky. Stejně tak lze vést videohovor přes Skype a zároveň si zapisovat do poznámkového bloku nebo surfovat po webu. Kouzlo spočívá v tom, že většina aplikací pro Windows 8 (tedy těch, kde to dává smysl) se umí zmenšení do úzkého pruhu smysluplně přizpůsobit. Zatímco v celoobrazovkovém režimu je aplikace orientována na výšku, když ji zmenšíte do pruhu, listuje se v ní rolováním nahoru a dolů. Myslete na to, až budete vymýšlet svou aplikaci. |
Co používáme ve Windows 8 a co nám chybí
V redakci máme několik počítačů a jeden tablet, na kterých běží Windows 8, respektive Windows RT. Právě pro posledně jmenovaný systém je tvorba aplikací nejdůležitější. Nelze v něm totiž spouštět programy určené pro starší verze Windows ani desktopové aplikace pro Windows 8.
I vzhledem k našemu povolání patří mezi nejpoužívanější aplikace ty, které šíří zprávy. Výborná a zatím pouze pro Windows 8 je RSS čtečka News Bento. Dokonale využívá všech předností systému včetně dělené obrazovky a živých dlaždic (u této aplikace si jich totiž můžete nastavit více). Tato aplikace nejlépe nahrazuje chybějící Flipboard.
Napříč platformami je celosvětově oblíbená čtečka Pulse, která nedávno dorazila i do Windows Storu. Zde je nutno poznamenat, že její zpracování pro Windows není zdaleka tak dobré jako například pro iOS. Ve snaze napodobit systém dlaždic totiž tvůrci zapomněli na přehledné zobrazení zpráv podle jednotlivých webů na jedné obrazovce. Aplikace je navíc velmi pomalá.
Užitečná je i aplikace Filmon.tv, která na jednom místě nabízí stream celé řady světových zpravodajských, filmových a hudebních televizních stanic (BBC, Bloomberg, ZDF, RT, atd.), ale i audio a video podcastů. K těm hlavním je k dispozici i televizní program s možností nastavení nahrávání jednotlivých pořadů.
Pod Windows 8, i přes jejich relativně krátkou přítomnost na trhu, najdete i základní aplikace pro cloudové služby Box.net, Dropbox, Sugarsync a samozřejmě Skydrive. Zde je opět nutno podotknout, že vývojáři jednotlivých verzí ještě mají většinou hodně co vylepšovat.
Od minulého týdne už nechybí ani oficiální verze Twitteru. Co nám naopak citelně chybí jsou aplikace například pro Facebook a Google mapy. Za zásadní lze považovat i absenci alternativních internetových prohlížečů. Google sice pro nové rozhraní Windows uvolnil šikovnou a funkční aplikaci Google Search, která je pro tuzemské uživatele na vyhledávání přesnější než integrovaný Bing, ale Chrome stále chybí. Zároveň s tímto prohlížečem v redakci postrádáme i aplikaci Pocket (dříve Read it later). Windows store nabízí pouze nedokonalou náhražku s názvem Read Me Later.