Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Wikipedie slaví 20 let. Podívejte se na 20 faktů, které vás možná překvapí

  6:06
Wikipedie je největším bezplatným světovým zdrojem informací téměř o všem. Dvacet let po svém založení má měsíčně více než 15 miliard zobrazení. A není se čemu divit, vždyť aktuálně na ní najdete více než 52 milionů článků ve 313 jazycích. Máme pro vás i zajímavější informace o této encyklopedii.

Wikipedie slaví 20 let od svého spuštění | foto: Wikipedia, Public Domain

Nejlepší je na této svobodné encyklopedii to, že pokud na ní něco nenajdete, můžete to sami přidat. A také editovat články může kdokoliv na internetu. Od roku 2001, kdy byla založena, už se tohoto úkolu zhostily miliony lidí. Proto své 20. výročí existence Wikipedie prezentuje jako oslavu lidství a lidského vědění.

1.Má 6 000 zobrazení za sekundu

Wikipedii si každou sekundu zobrazí 6 000 lidí. V návštěvnosti ji překonává vyhledávač Google i řada sociálních sítí a dalších serverů, ale i vzhledem k zaměření čistě na informace a ne na zábavu je to výborné číslo.

2.Druhým „největším“ jazykem na Wikipedii je cebuánština

Asi vás nepřekvapí, že nejvíce článků na Wikipedii existuje v angličtině (přes šest milionů), ale že angličtině šlape na paty zrovna cebuánština, to by asi nikdo netipl. Jazyková verze Wikipedie v cebuánštině, jednom z jazyků na Filipínách, obsahuje 5,5 milionu článků. Téměř 10 % všech článků na Wikipedii.

Velká část obsahu jsou roboticky tvořené články o různých taxonech, obcích a podobně. Nejvíce těchto článků má na svědomí bot švédského wikipedisty Sverkera Johanssona, který se nazývá Lsjbot.

3.Potýká se s vandalismem

Za vandalismus Wikipedie označuje obsah, který editoři považují za záměrně zavádějící nebo nesprávný. A většinou s ním zatočí opravdu rychle. Během dvou studií provedených IT magazínem PC Pro v roce 2007 vložili do Wikipedie redaktoři dvacet chyb, které byly na škále od velmi zřejmých až po téměř nerozpoznatelné.

Výsledky označili za „přesvědčivé“. Editoři Wikipedie opravili valnou většinu chyb během několika málo minut. Pravdou je, že pokud projde chyba bez povšimnutí první den, šance na její uvedení na pravou míru klesají.

4.Je největším webem mezi neziskovkami

Wikipedie jsou největší webové stránky řízené neziskovou organizací.

Lidé nevědí, jak na internetu argumentovat, varuje zakladatel Wikipedie

5.Rekordman Wikipedie napsal 35 tisíc článků

Je jím Američan Steven Pruitt a kromě oslnivého počtu vlastních článků má na kontě také více než tři miliony editací. V roce 2017 ho magazín Time zařadil mezi 25 nejdůležitějších influencerů na internetu.

6.Wikipedie má vlastní pomník

Wikipedia Monument se nachází v polské Słubici a navrhl ho arménský sochař Mihran Hakobyan, aby uctil přispěvatele Wikipedie.

Wikipedia Monument

Wikipedia Monument

7.Wikipedie ovlivňuje turismus

Podle italské studie může vylepšení stránky na Wikipedii zajistit malému městu ročně až o 100 tisíc liber větší příjem z turismu. Potenciálně se díky skvělému článku počet turistů, kteří zůstanou v městě přes noc, zvýší až o devět procent.

8.Wikipedie je genderově nevyvážená

Pouze dvacet procent ze všech editorů Wikipedie uvádí, že jsou ženy. Na anglické Wikipedii přísluší méně než osmnáct procent biografií ženám. Také mezi čtenáři Wikipedie jsou více zastoupení muži. Wikipedie odhaduje, že muži tvoří zhruba dvě třetiny jejích čtenářů. Pokud byste chtěli Wikipedii pomoci se snahou tento stereotyp zničit, můžete se pustit například do vytvoření článku o významné české osobnosti ženského pohlaví.

9.Černá díra Wikipedie je filozofie

Když v libovolném článku na Wikipedii kliknete na první odkaz a proces opakujete, téměř vždy skončíte na článku o filozofii. V únoru roku 2016 to platilo pro 97 procent všech článků na Wikipedii.

10.Přispěvatelé si tu udělují virtuální vyznamenání

Když se chtějí členové komunity Wikipedie navzájem pochválit za práci na encyklopedii, mohou si udělit virtuální vyznamenání. Udělit vyznamenání může kterýkoliv wikipedista kterémukoliv wikipedistovi, splní-li uvedené podmínky, stačí k tomu provést záznam do seznamu vyznamenaných.

Čeští wikipedisté si udělují mezi desítkami dalších například Narcisův řád (pro uživatele, kteří kvalitně a vytrvale rozšiřují vlastní uživatelskou stránku).

11.Schraňuje nejbizarnější názvy smazaných článků

Editoři Wikipedie mají smysl pro humor. To dokazuje mimo jiné stránka Smazané články s podivnými titulky. Mezi naše oblíbené patří například „Role klaunů v moderní společnosti“, „Nakupování čokolády“ nebo „Vysoká škola Drakologická“.

12.Na chod Wikipedie loni přispělo sedm milionů lidí

Wikipedie je nekomerční stránka, kterou spravuje nezisková organizace Wikimedia Foundation. V minulém roce podpořilo Wikipedii finančním darem téměř sedm milionů lidí.

13.Wikipedie uchovává viditelnou historii úprav

Každý příspěvek na Wikipedii má transparentní historii úprav, takže se můžete podívat, jak přesně vznikal a jak byl upravován.

14.Po Wikipedii je pojmenována planetka

Jde o planetku 274301 Wikipedia, která byla nalezena pracovníky Andrušivské hvězdárny v srpnu 2008 a v lednu 2013 byla na návrh majitele této hvězdárny pojmenována podle internetové encyklopedie.

15.Spoluzakladatel Wikipedie spustil vlastní sociální síť

V roce 2019 jeden ze dvou zakladatelů Wikipedie Jimmy Wales spustil vlastní sociální síť WT.Social, která by měla být nezávislou a alternativou Facebooku a podobných platforem, navíc bez reklam.

16.V mnoha zemích je zakázaná nebo cenzurovaná

Existují země, jejichž vůdcům se neomezený a svobodný přístup občanů k informacím ani trochu nelíbí. Cenzura Wikipedie probíhala, nebo probíhá například v Číně, Venezuele, Turecku, Iránu, Rusku, Saúdské Arábii, Sýrii a dalších státech.

17.Wikipedie má jasná pravidla, kterých si nemusíte všímat

Paradox? Možná, ale funguje. Kvůli komunitní podstatě Wikipedie musí mít stránka jasně daná pravidla. Ta jsou poměrně vyčerpávající, a tak existuje na Wikipedii jedna stránka, která uživatelům klade na srdce následující: „Pokud vám pravidla brání ve zvyšování nebo udržování kvality Wikipedie, nevšímejte si jich.“

18.Česká Wikipedie vznikla díky esperantu

Jak nám prozradil v rozhovoru před deseti lety spoluzakladatel české verze Wikipedie, úplné začátky české Wikipedie jsou spojeny s komunitou esperantistů. Jeden z uživatelů anglické Wikipedie, také esperantista, české esperantisty seznámil s tímto projektem.

19.Astronaut nahrál svůj hlas kvůli článku na Wikipedii

V roce 2017 nahrál astronaut Paolo Nespoli svůj hlas ve vesmíru, aby ho Wikipedie mohla použít v článku o něm. Šlo o první obsah z vesmíru, který byl vytvořen speciálně pro Wikipedii.

20.Nikdo neví, jaký byl první článek na Wikipedii

Některé z nejstarších článků se dají najít na stránce Nejstarší články na Wikipedii, ale ten úplně nejstarší se s jistotou určit nedá. Wikipedie ve svých začátcích používala software UseModWiki, který neuchovával historická data spolehlivě a často je co pár týdnů mazal.

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Nadějná data. Stále přibývá dokladů toho, že vakcíny brání šíření viru

Nadějné výsledky z posledních dní naznačují, že minimálně některé vakcíny proti viru SARS-CoV-2 výrazně zpomalují jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sahá se do rezerv. Kolik volných lůžek zbývá na českých JIPkách?

Údaje z českých nemocnic ukazují, že problém s nedostatkem lůžek intenzivní péče je nejhorší za celou dobu pandemie....

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Trump končí jako youtuber zatím jen na týden. Porušil pravidla Googlu

Končící prezident Spojených států Donald Trump přišel dočasně o možnost používat další kanál, kterým mohl napřímo...

Prsa, covid, muslimové. „Nejvyšší soud“ Facebooku vydal nečekané verdikty

Nezávislá dozorčí komise, která má působit jako „odvolací soud“ pro obsahové otázky na Facebooku, vydala první...

OBRAZEM: Úžasná místa v Česku můžete navštívit koronaviru navzdory

Prozkoumejte Česko, běžně nedostupná místa i nyní zavřené památky, prostřednictvím virtuálních prohlídek a speciálních...

Twitter obral Bidena o sledující, stěžuje si jeho administrativa

Změna na postu amerického prezidenta byla při přechodu mandátu z Obamy na Trumpa doprovázena i přesunem účtů na...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...