Stránka ruské Wikipedie o kouření marihuany, která jí vynesla zápis na černé

Stránka ruské Wikipedie o kouření marihuany, která jí vynesla zápis na černé listině Roskomnadzoru. | foto: Wikipedia, Technet.cz

Obavy se potvrdily: Putinův režim označil Wikipedii za škodlivou

  • 82
Ruští cenzoři zaútočili na Wikipedii. Pravděpodobně kvůli článku o marihuaně zařadili server na seznam zakázaných webů. Ten existuje od loňského roku díky zákonu, který má potírat stránky s takzvaným nevhodným obsahem. Kritici však upozorňují, že slouží spíše k politické cenzuře.

Ruské úřady zařadily populární internetovou encyklopedii Wikipedia na seznam zakázaných webů. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Dozorová organizace Roskomnadzor svůj ortel vynesla už 26. března, ale rozhodnutí se dostalo na veřejnost až dnes. Přístup ruských uživatelů na Wikipedii zatím zablokován nebyl. Správci Wikipedie však už na svých stránkách napsali, že službu budou muset vypnout, dokud "nedojde k nápravě".

Cenzura Wikipedie ve světě

Wikipedia je cenzurována v Číně. Chybí v ní politické články a pokud se některý uživatel pokusí na takový obsah podívat, zablokuje se mu celá stránka na hodinu. Podobně je cenzurována v Íránu. Chybí články o protirežimních demonstracích, sexu a samozřejmě není přístupná Wikipedia v angličtině a hebrejštině.

Důvody svého rozhodnutí ruské úřady neoznámily. Podle serveru Newsru.com a Rozhlasové stanice Echo Moskvy cenzorům vadí článek o kouření marihuany, který se objevil v ruskojazyčné verzi Wikipedie. Odstraněn zatím z webu nebyl, a Wikipedia tak měla být už 29. března zablokována. Ani to se nestalo. Dá se tedy spekulovat, že ruské úřady chtějí předejít skandálu, který by zablokováním encyklopedie vypukl.

Příkaz zařadit Wikipedii na seznam zakázaných webů prý vydal Federální úřad pro kontrolu narkotik.

Důvody zákazu potvrzují i samotní tvůrci ruské Wikipedie. Ti na svém Twitteru uvedli: "Tak se to nakonec stalo: zapsali nás na černou listinu za článek o kouření marihuany." Wikipedia byla trnem v Putinově oku už delší dobu.

Podle zákona o zákazu škodlivých webů, který v Rusku vstoupil v platnost loni v listopadu, mají správci internetové sítě povinnost zablokovat veškeré webové stránky, které obsahují škodlivé informace. Za škodlivé cenzoři označují stránky s informacemi o narkotikách, servery s návody k sebevraždám a stránky s dětskou pornografií. Od začátku panovaly obavy, že zákon je účelový a bude režimem zneužíván k zakazování politicky, nebo jinak nepohodlných webů. Jako jedna z prvních se na černé listině ocitla humoristická encyklopedie lurkomore.ru (více v tomto článku).

Kritici Kremlu také opakovaně varují, že ani neexistuje přesná definice "nevhodného" obsahu. Putinova opozice otevřeně vládu kritizuje, že chce internetovou cenzurou omezit legální politickou soutěž. Na protest proti zavedení zákona do praxe se ruská Wikipedia v červenci 2012 vypnula.

Provozovatel serveru je podle zákona povinen zablokovat přístup na nevhodné stránky, pokud jejich škodlivý obsah nezmizí do tří dnů po úředním varování. Takovým procesem už letos prošlo několik populárních ruských webů, které se z velké části cenzurním rozhodnutím podřídily. Přístup na jejich stránky byl pak obnoven.

,