Webujeme: kde sledovat video na internetu?

aktualizováno 
Na internetu už dávno nenajdete jenom text a obrázky. Díky rychlejšímu připojení mohou nyní lidé po celém světě sledovat a sdílet krátká i delší videa. Zakuste na vlastní oči, co to znamená klipová kultura. A naučíte se také videa stáhnout na svůj počítač.
Na internetu je více videí, než kolik kdy zvládnete zhlédnout

Na internetu je více videí, než kolik kdy zvládnete zhlédnout | foto: Profimedia.cz

Podívejte se, jak americký komik Judson Laipply zatančí během šesti minut desítkou různých stylu, od country až po robotí tanec. Video už na serveru YouTube.com vidělo 80 miliónů lidí a další z celého světa přibývají každým dnem.

Ne každé video je takto masově oblíbené. To ani není potřeba. Na YouTube.com, televizi nové generace, naleznete miliony kraťounkých i delších videoklipů, které si můžete přehrát přímo že svého internetového prohlížeče. Pokud existuje videozáznam dané události nebo s daným tématem, je velká šance, že jej naleznete právě na YouTube, kam svými i cizími videi přispívají lidé z celého světa. V klipové kultuře, která podle některých odborníků nadchází, jste to právě vy, kdo rozhodne, na co se podíváte a kdy. Jen za letošní leden zhlédlo 79 milionů lidí celkem 3 miliardy klipů.

Seriál pro internetové začátečníky vydáváme ve spolupráci s MF DNES, tištěná podoba seriálu vychází každé úterý v příloze Hi-tech. Všechny díly seriálu najdete vždy na adrese www.technet.cz/webujeme.

Jak hledat videa na YouTube

Na stránce YouTube je vždy nahoře umístěno textové pole pro vyhledávání. Zadejte slovo nebo několik slov, která popisují, co hledáte. Například na vyhledání již zmíněného tanečníka napište evolution dance. Na YouTube ale nejsou jen anglická videa, ačkoli s anglickými slovy v dotazu obvykle získáte lepší výsledky. Zkuste zadat třeba Včelka Mája a uvidíte, že i tady je z čeho vybírat. Lze zde najít mnoho klipů jako vystřižených z pořadu typu Neváhej a toč (hledejte funny cats), stejně jako analýzu nejnovějšího vývoje na americké politické scéně či recenzi technických zařízení.

Oblíbený je také videoklip, kde Paul Potts zpívá Nessun Dorma. U každého videa máte navíc vpravo odkazy na související či podobné klipy, klipy od stejného autora, doplňující informace, pod článkem pak (často nesmyslné) komentáře k danému videu. Výhodou YouTube.com je také možnost sledovat konkrétní kanály či uživatele. A videoklipy můžete dokonce vkládat na svoje stránky, což umožňuje existenci videoblogů (např. takového).

YouTube

YouTube.com

Jak uložit videa z YouTube?

Pokud chcete mít video z YouTube na počítači i ve chvíli, kdy nejste připojení k internetu, máte hned několik možností. Každý z postupů se musí vyrovnat s těmito kroky:

  1. Zjistit URL videa
  2. Stáhnout FLV soubor, ve kterém YouTube a další služby videa šíří
  3. Tento soubor přehrát

Všechny tyto kroky zvládá stránka www.keepvid.com. Pro první dva kroky může sloužit také rozšíření do prohlížeče Firefox (VideoDownloader, DownloadHelper) a k přehrávání FLV videa přehrávač FLVPlayer. Pro konverzi FLV na jiné formáty můžete použít MediaCoder, FLV to AVI nebo FLV2AVI. Jak vidíte, stáhnout video z YouTube není zcela snadné, ale není to zdaleka tak těžké, jak se může zdát.

Televizní pořady na internetu

Server YouTube staví na uživatelsky generovaném obsahu, sám tedy videa nevytváří, pouze poskytuje prostor pro jejich nahrávání, vyhledávání a prohlížení. Jiným typem internetové televize je třeba iDNES.tv, která naopak svůj obsah vytváří podobně, jako redakce tradičních televizních stanic, ovšem ve spolupráci se zbytkem redakce iDNES.cz. Svou produkci nabízí zdarma ke zhlédnutí na www.idnes.tv. Najdete zde každodenní zpravodajství i reportáže z různých oblastí, vše je možno prohledávat. Další službou, která nabízí internetové video, je český stream.cz, který oba přístupy kombinuje, a setkat se zde můžete se všehochutí videí od uživatelů i placených tvůrců.

Ani tradiční televizní stanice nechtějí zůstat pozadu. Pokud jste nestihli včerejší zprávy, máte je k dispozici na stránkách televizní stanice, ať už je to Češka televize (www.ceskatelevize.cz), Nova (www.nova.cz) nebo Prima (www.primatv.cz). Kromě zpráv zde máte na výběr i z mnoha pořadu vlastní produkce, nenajdete zde naopak (kvůli autorským právům) filmy a sport. Velkou výhodou ve všech těchto případech je možnost vyhledávat klipy podle textu nebo data, a přehrávat je kdykoli a odkudkoli.

Proč mi videa nefungují?

Pro přehrávání videí potřebujete počítač s přiměřeně rychlým přístupem k internetu. Pokud se klipy zasekávají, pomůže někdy tlačítkem pauza přehrávání pozastavit a počkat, dokud se filmeček celý nenačte (což bývá indikováno buď 'teploměrem', nebo v procentech). Pak by měl jít klip normálně spustit.

Může se však stát, že videa nejdou přehrát vůbec. Někdy pomůže instalace nabízeného software (např. Adobe Flash Player), jindy je třeba provést pokročilejší zásah. Někdy jsou videa blokována úmyslně, například ve škole nebo v zaměstnání.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Čas rozporcovat Facebook, říká jeho spoluzakladatel. Je „neamerický“

Má Zuckerberg příliš velkou moc? Měl by se Facebook rozporcovat? (ilustrační...

Mark Zuckerberg by neměl mít tak neomezenou moc nad tím, jak komunikují miliardy lidí z celého světa. Myslí si to jeho...

Facebook chce konkurovat Alexe i Siri. Chystá vlastního asistenta

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook údajně pracuje na vývoji vlastního hlasového asistenta, který by se mohl objevit v jejích...

Google připravuje funkci automatického mazání záznamů o poloze a webech

(Ilustrační snímek)

Společnost Google se rozhodla vyslyšet stížnosti řady uživatelů a připravuje funkci, která umožní automaticky po určité...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz