V jednom z minulých dílů jsme se věnovali posílání e-mailů, a naučili jsme se mimo jiné přiložit k e-mailu soubor a odeslat jej jako přílohu. Jenže velikost přílohy je omezená, obvykle na nějakých 10 MB (u e-mailů na klikni.cz je to 20 MB). Navíc nezáleží jen na tom, jak velký je váš limit, ale tom, jak je limitovaná schránka příjemce. V neposlední řadě je neslušné a nepraktické posílat e-mailem velké soubory, neboť zabírají místo ve schránce a mohou tak bránit jejímu provozu. Chcete-li poslat větší soubor, je dobré se poohlédnout po řešení šitém na míru.
Seriál pro internetové začátečníky vydáváme ve spolupráci s MF DNES, tištěná podoba seriálu vychází každé úterý v příloze Hi-tech. Všechny díly seriálu najdete vždy na adrese www.technet.cz/webujeme. |
Internetové úschovny
Pomineme-li jasná řešení v případě, že se s příjemcem potkáte osobně (pak mu soubory můžete nahrát na USB flash disk nebo na CD/DVD), jsou internetové úschovny tím nejsnazším a nejpohodlnějším řešením. Vy na svém počítači nahrajete soubor(y) na disk internetové úschovny, ta jej uloží na určitou adresu a tu pak pošlete příjemci. Ten si soubor stáhne, až bude mít čas, a jeho schránka není zatížena zbytečnými daty. Nezapomeňte, že internetová úschovna obvykle po nějaké době soubor smaže, to je dobré si zjistit při ukládání souboru.
Nedávno byla www.uschovna.cz jedinou podobnou službou na českém internetu, a proto je dodnes hojně využívaná. Dnes už má přinejmenším tři zdatné konkurenty, a to eDisk.cz, uloz.to a leteckaposta.cz. Právě letecká pošta bude pro začátečníka nejpřívětivější.
Na adrese www.leteckaposta.cz najdeme jen to, co potřebujeme. Tlačítkem „Procházet“ otevřeme dialog, který slouží k výběru souborů na našem disku. Pokud chcete naráz poslat více než jeden soubor, můžete kliknout na odkaz „Další soubor“ – objeví se další políčko, do kterého opět tlačítkem procházet vložíme další soubor.
Až budete s vybíráním souborů hotovi, klikněte na tlačítko Poslat. Objeví se „teploměr“, který vás o průběhu nahrávání informuje. Rychlost nahrávání dat závisí zejména na rychlosti vašeho připojení k internetu.
Když se data nahrají, přejde prohlížeč na další stránku. Zde získáte odkaz na svůj soubor. Můžete si jej buď podle návodu zkopírovat do schránky, nebo odkaz rovnou poslat e-mailem. Zde by neměl být žádný problém – jednoduše vyplníte své jméno a svůj e-mail a pak i jméno a e-mail příjemce. Podobně jako u vkládání souborů, i zde můžete vložit více příjemců kliknutím na odkaz „Další příjemce“. Poté kliknutím na tlačítko „Odeslat upozornění“ potvrdíte odeslání e-mailů.
Příjemce jednoduše klikne na odkaz v e-mailu a otevře se mu stránka Letecké pošty. Pod větším množstvím reklam (díky kterým je služba zadarmo) najde soubor či soubory ke stažení. Alternativně můžete k vyzvednutí použít i samotné číslo uložené zásilky. Na www.leteckaposta.cz klikne příjemce na odkaz Přijmout soubor, zadá číslo zásilky a objeví se mu stejná stránka jako po kliknutí na odkaz v mailu.
Zahraniční servery
Letecká pošta umožňuje posílat soubory až do velikosti 161 MB. Pokud chcete poslat větší soubor, můžete využít zahraničních služeb. Megaupload.com nabízí kapacitu až 500 MB. Služba je sice zdarma, nicméně na stránkách nabízí i možnosti pro platící zákazníky, což může být při jejím používání trochu matoucí. Jinak funguje podobně, jako leteckaposta.cz, u políčka „Select file to send“ vložíte soubor, do políčka „Recipient’s e-mail“ vložíte adresu příjemce, do „Your e-mail“ svoji adresu. Zaškrtnete políčku u „I accept the terms“, čímž odsouhlasíte podmínky a můžete tlačítkem „Send“ odeslat soubor.
(Podle upozornění některých uživatelů můžete být při používání megaupload.com vyzvání k instalaci jakéhosi doplňku na svůj počítač. To rozhodně odmítnete, webové služby by na váš počítač nic instalovat neměly.)
Další známé služby na sdílení souborů jsou www.yousendit.com nebo www.zUpload.com. Další seznam najdete třeba na mashable.com.
Bezpečnost a zákon Úschovny se nehodí pro citlivá data Při posílání souborů přes internet je dobré mít na paměti, že tím data dáváte k dispozici teoreticky komukoli. V praxi se sice jedná o relativně bezpečný způsob, nicméně doporučujeme neposílat citlivá či dokonce tajná data, pokud nejsou opravdu silně zašifrovaná. Dále nedoporučujeme plně spoléhat na on-line úschovny dat – jako každou internetovou službu, i je mohou postihnout výpadky. Data mějte vždy ještě někde zálohovaná. Zatímco prostým stahováním dat z internetu obvykle žádný zákon neporušujete, šířením obsahu, který je chráněn autorským zákonem, se můžete dopustit nelegálního jednání. Autorská díla (hudba, filmy, fotografie) můžete obvykle šířit pouze se svolením vlastníka práv. Každá ze služeb má navíc své vlastní podmínky, se kterými byste se měli seznámit, než ji začnete využívat. |