Pohled na oblohu skrze internetový prohlížeč.

Pohled na oblohu skrze internetový prohlížeč. | foto: Google

Webujeme: časté dotazy internetových začátečníků

  • 6
Jak stáhnout pořad z rádia k sobě na počítač a poslechnout si jej kdykoli? Jak vyhledávat překlady cizích slov? Kde hledat mapy světa, Evropy? Kde hledat informace pro astronomy-amatéry?

V dnešním díle trochu zvolníme a podíváme se na to, co vás zajímá. Od čtenářů nám chodí desítky dopisů a jsme za ně rádi, ukazují nám, že seriál pomohl mnoha lidem překonat počáteční obtíže při poznávání světa internetu a začít do něj pronikat. Mnoha čtenářům jsme odpověděli přímo e-mailem, ale ne vždy je to možné. Proto čas od času přineseme takovýto článek, kde se budeme odpovědím věnovat.

Časté klávesové zkratky pro prohlížeč

Existuje v internetovém prohlížeči klávesa pro vrácení se o stránku zpět?

V podstatě v každém internetovém prohlížeči (Internet Explorer, Firefox, Opera) by měla bez problémů fungovat klávesová zkratka Alt + šipka vlevo (Zpět) a Alt + šipka vpravo (vpřed). Často zastupuje povel Zpět také klávesa Backspace (podlouhlá klávesa nad "velkým Enterem", často označená pouze šipkou vlevo).

Jak vyhledávat uvnitř internetové stránky?

Málo lidí využívá klávesovou zkratku Ctrl + F, která slouží k prohledávání právě zobrazené stránky. Řekněme, že jste na stránce obsahující životopisy mnoha skladatelů a hledáte svého oblíbeného Dvořáka. Podržíte klávesu Ctrl, stisknete klávesu F. Objeví se okénko, do kterého napíšete "Dvořák" (bez uvozovek) a stisknete Enter. Objeví se vám první výskyt slova Dvořák. Pomocí klávesy F3 pak můžete přeskakovat na další výskyty. Zvláště u dlouhých stránek vám tato funkce ušetří celé minuty.

Stáhněte si pořady z rádia

Je možné přes internet stahovat pořady z rádia a později si je pustit?

Ano, u některých rádií je to možné. Například Český rozhlas umožňuje poslech mnoha vybraných pořadů on-line a dokonce i jejich stažení na pevný disk pro pozdější přehrávání. Na úvodní stránce klikněte na odkaz "Rádio na přání“ (nebo jděte rovnou na adresu www.rozhlas.cz/radionaprani/portal). Vpravo jsou jednotlivé stanice, ze kterých můžete stahovat pořady.

Pořad můžete buď přehrát, nebo stáhnout ve formátu MP3. Pro stažení na disk klikněte pravým tlačítkem na DOWNLOAD, zvolte "Uložit cíl jako“ (nebo podobnou volbu v závislosti na vašem prohlížeči) a vyberte, kam chcete pořad uložit, třeba na Plochu. Pořady mívají i několik desítek megabajtů, tak buďte trpěliví. V pořadech můžete vyhledávat podle mnoha kritérií: datum, popisek, název pořadu, stanice, téma…

Slovníky

Ze slovníkových služeb můžeme doporučit:

Zdroje informací

Kde najdu mapy světa, mapy cizích zemí a informace o těchto zemích?

O mapách na internetu jsme již v našem seriálu psali. Z českých jsme jmenovali mapy.idnes.cz a mapy.cz. Ze zahraničních lze doporučit zejména mapy.google.cz, neboť jde o celosvětové mapy s českou lokalizací. Můžete zde vyhledávat místa po celém světě. Jen nezapomeňte zadávat adresu včetně státu, například Praha, Czech Republic, nebo Václavské náměstí, Praha. Jinak byste mohli najít něco docela jiného, než hledáte.

Hodně informací o cizích zemích naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, konkrétně na adrese www.mzv.cz/wwwo/mzv/encyklop.asp pod jménem Encyklopedie států světa. Dalším podobným projektem, ale už v angličtině, je CIA Factbook, průvodce zeměmi světa pro americké státníky, který je volně k dispozici.

Dále jsou zde různé cestovatelské servery a samozřejmě internetové encyklopedie.

Kde hledat na internetu zdroje informací?

To je velice obecná otázka. Internet byl vytvořen právě jako síť propojující zdroje informací. Čtenář naštěstí dále v dopisu specifikuje, že se mu jedná o informace encyklopedického rázu. V takovém případě nesmíme opomenout úspěšný projekt jménem Wikipedia.org. Na adrese www.wikipedia.org naleznete největší on-line encyklopedii v mnoha různých jazycích. Nejrozsáhlejší je angličtina s téměř dvěma a půl miliony hesel, ale i mnohem menší česká encyklopedie Wikipedia už je relativně použitelná.

Pozor ovšem – encyklopedie Wikipedia je tvořena samotnými uživateli a kdokoli může změnit informace v ní obsažené. V celkovém pohledu to funguje velice živě a efektivně, ovšem nelze se na data stoprocentně spoléhat. Jako zdroj odkazů pro další bádání ale bývá encyklopedie Wikipedia nenahraditelná. Nejjednodušeji se na konkrétní wikipedické heslo obvykle dostanete tak, že do vyhledávače napíšete konkrétní slovo doplněné názvem encyklopedie (Dvořák wikipedia) a nejspíše už první odkaz vás dostane na požadované heslo v této internetové encyklopedii. V levém sloupci je u každého článku odkaz na jeho verze v ostatních jazycích, nejde ovšem o překlady, ale o samostatné články.

Kde najdu hvězdné mapy a další informace o astronomii?

Z českých portálů můžeme doporučit www.astronomie.cz, www.hvezdarna.cz nebo www.astro.cz. Pro prohlížení internetové oblohy pak nezbývá než znovu odkázat na Google Mapy, tentokrát ale Google Sky: www.google.com/sky. Najdete zde obrovské množství objektů, které můžete procházet z různých pohledů, přibližovat a oddalovat pohledy, posouvat, vyhledávat atd. Nejen amatérští astronomové budou uneseni.