Výzkumník: Že uvaření šálku čaje stojí stejně energie jako dva dotazy v Google, jsem neřekl

  15:10aktualizováno  14. ledna 8:00
Sedm gramů CO2 prý stojí podle studie amerického fyzika vyhledání jednoho hesla prostřednictvím služby Google. Množství CO2 vytvořené výrobou energie, kterou spotřebuje varná konvice při uvaření vody na jeden šálek čaje, je prý 14 gramů. O Google však prý podle výkumníka nepadlo ve výzkumu ani slovo.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyhledání dvou hesel internetovým vyhledávačem Google tak má údajně na svědomí produkci stejného množství oxidu uhličitého jako ohřátí vody v rychlovarné konvici. Tvrdí to ve své studii americký fyzik z Harvardovy univerzity Alex Wissner-Gross, kterého cituje zpravodajský server BBC.

Podle Wissnera-Grosse se při klasickém hledání na googlu na stolním počítači uvolní do vzduchu asi sedm gramů CO2. Tyto emise odvozuje expert z Harvardu z množství elektřiny spotřebované počítačovým terminálem a obřími datovými středisky provozovanými firmou Google po celém světě.

Wissner-Gross se domnívá, že vyhledání pouhých dvou hesel na googlu je tedy stejně škodlivé pro naše životní prostředí jako ohřátí vody na čaj v elektrické konvici, při němž se do atmosféry dostane kolem 14 gramů CO2.

Google s tvrzením amerického vědce nesouhlasí a prohlašuje, že exhalace při hledání jednoho hesla jsou jen 0,2 gramu CO2. Google navíc na svém blogu prohlašuje, že má energeticky nejefektivnější datové centrum.

"Americký vyhledávač Google je oceňován pro rychlé zobrazení výsledků hledaných údajů, což je však možné jen díky tomu, že využívá několika databank současně," poznamenal Wissner-Gross. "Ona kombinace zákazníků, sítí, serverů a domácích počítačů společně přispívá k vysoké spotřebě energie," dodal.

"Google ale není horší než ostatní špičkoví operátoři. Pokud chcete dodávat opravdu výborné, rychlé výsledky, pak musíte vynaložit nějakou energii navíc," připouští odborník, který v současné době pracuje na webové stránce co2stats.com, jež pomáhá společnostem identifikovat "energeticky nevýkonné" aspekty jejich internetových stránek.

Google v reakci na svém oficiálním blogu namítá, že čísla předkládaná Wissnerem-Grossem jsou "mnohokrát vyšší než ta skutečná". Podle firmy je při typickém hledání na googlu výsledek dodán za necelé 0,2 sekundy a servery jsou přitom využívány jen pár tisícin vteřiny. To se rovná 0,0003 kWh energie na jedno hledání, což odpovídá 0,2 gramu CO2, konstatují zástupci googlu.

"Podnikli jsme kroky ke snížení spotřeby energie v našich datových střediscích a snažíme se nacházet ekologické zdroje energie... V roce 2007 jsme se stali spoluzakladateli Iniciativy počítačových firem na ochranu klimatu, která si dala závazek snížit do roku 2010 množství energie spotřebované počítači na polovinu, a ročně tak zredukovat světové exhalace CO2 o 54 milionů tun. To je spousta rychlovarných konvic," podotkli zástupci firmy.

Americká společnost Gartner v nedávném výzkumu dospěla k závěru, že informační technologie v současné době způsobují dvě procenta globálních škodlivých emisí.

Pro srovnání uvádí server Techcrunch.com, že vytištění jedné knihy vyjde na 2 500 gramů oxidu uhličitého a po výrobě jednoho hamburgeru bude mít svět o 3 600 g CO2 více.

Aktualizováno: Alex Wissner-Gross uvedl pro TechNewsWorld, že ve své studii přímo o Google nemluvil, zmíněnou hodnotu si prý nějakým způsobem vypočítal sám časopis Time. Výzkumník prý ve studii obecně studoval dopad využívání internetu. Zde pak udává průměrnou hodnotu 20 miligramů CO2 za každou sekundu při návštěvě webové stránky

Odkazy (pouze Aj):
Times  - Dopady google search na životní prostředí
Blog google - Reakce na studii

Techcrunch - Srovnání produkce CO2 s dalšími produkty
TechNewsWorld - Vyjádření autora studie

Autoři: , ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Nenechte se napálit falešnou exekucí. Českem koluje další vlna e-mailů

Ilustrační snímek

Podvodníci zkoušejí nalákat důvěřivce na novou vlnu e-mailů, které vyhrožují falešnou exekucí. Vedle toho zkoušejí i...

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

Výpadek služeb Google v Česku

Viceprezident společnosti Google se omluvil za výpadek, který postihl služby Google Drive a YouTube v USA a v Evropě....

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

Najdete na iDNES.cz