Výzkumník: Že uvaření šálku čaje stojí stejně energie jako dva dotazy v Google, jsem neřekl

  15:10aktualizováno  14. ledna 8:00
Sedm gramů CO2 prý stojí podle studie amerického fyzika vyhledání jednoho hesla prostřednictvím služby Google. Množství CO2 vytvořené výrobou energie, kterou spotřebuje varná konvice při uvaření vody na jeden šálek čaje, je prý 14 gramů. O Google však prý podle výkumníka nepadlo ve výzkumu ani slovo.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyhledání dvou hesel internetovým vyhledávačem Google tak má údajně na svědomí produkci stejného množství oxidu uhličitého jako ohřátí vody v rychlovarné konvici. Tvrdí to ve své studii americký fyzik z Harvardovy univerzity Alex Wissner-Gross, kterého cituje zpravodajský server BBC.

Podle Wissnera-Grosse se při klasickém hledání na googlu na stolním počítači uvolní do vzduchu asi sedm gramů CO2. Tyto emise odvozuje expert z Harvardu z množství elektřiny spotřebované počítačovým terminálem a obřími datovými středisky provozovanými firmou Google po celém světě.

Wissner-Gross se domnívá, že vyhledání pouhých dvou hesel na googlu je tedy stejně škodlivé pro naše životní prostředí jako ohřátí vody na čaj v elektrické konvici, při němž se do atmosféry dostane kolem 14 gramů CO2.

Google s tvrzením amerického vědce nesouhlasí a prohlašuje, že exhalace při hledání jednoho hesla jsou jen 0,2 gramu CO2. Google navíc na svém blogu prohlašuje, že má energeticky nejefektivnější datové centrum.

"Americký vyhledávač Google je oceňován pro rychlé zobrazení výsledků hledaných údajů, což je však možné jen díky tomu, že využívá několika databank současně," poznamenal Wissner-Gross. "Ona kombinace zákazníků, sítí, serverů a domácích počítačů společně přispívá k vysoké spotřebě energie," dodal.

"Google ale není horší než ostatní špičkoví operátoři. Pokud chcete dodávat opravdu výborné, rychlé výsledky, pak musíte vynaložit nějakou energii navíc," připouští odborník, který v současné době pracuje na webové stránce co2stats.com, jež pomáhá společnostem identifikovat "energeticky nevýkonné" aspekty jejich internetových stránek.

Google v reakci na svém oficiálním blogu namítá, že čísla předkládaná Wissnerem-Grossem jsou "mnohokrát vyšší než ta skutečná". Podle firmy je při typickém hledání na googlu výsledek dodán za necelé 0,2 sekundy a servery jsou přitom využívány jen pár tisícin vteřiny. To se rovná 0,0003 kWh energie na jedno hledání, což odpovídá 0,2 gramu CO2, konstatují zástupci googlu.

"Podnikli jsme kroky ke snížení spotřeby energie v našich datových střediscích a snažíme se nacházet ekologické zdroje energie... V roce 2007 jsme se stali spoluzakladateli Iniciativy počítačových firem na ochranu klimatu, která si dala závazek snížit do roku 2010 množství energie spotřebované počítači na polovinu, a ročně tak zredukovat světové exhalace CO2 o 54 milionů tun. To je spousta rychlovarných konvic," podotkli zástupci firmy.

Americká společnost Gartner v nedávném výzkumu dospěla k závěru, že informační technologie v současné době způsobují dvě procenta globálních škodlivých emisí.

Pro srovnání uvádí server Techcrunch.com, že vytištění jedné knihy vyjde na 2 500 gramů oxidu uhličitého a po výrobě jednoho hamburgeru bude mít svět o 3 600 g CO2 více.

Aktualizováno: Alex Wissner-Gross uvedl pro TechNewsWorld, že ve své studii přímo o Google nemluvil, zmíněnou hodnotu si prý nějakým způsobem vypočítal sám časopis Time. Výzkumník prý ve studii obecně studoval dopad využívání internetu. Zde pak udává průměrnou hodnotu 20 miligramů CO2 za každou sekundu při návštěvě webové stránky

Odkazy (pouze Aj):
Times  - Dopady google search na životní prostředí
Blog google - Reakce na studii

Techcrunch - Srovnání produkce CO2 s dalšími produkty
TechNewsWorld - Vyjádření autora studie

Autoři: , ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

Facebook uvede „stabilní“ kryptoměnu. Má silné partnery a globální ambice

Facebook oznámil novou kryptoměnu Libra. Spolupracuje na ní s velkými firmami...

Společnost Facebook představila plány spustit novou kryptoměnu Libra v roce 2020. Je založena na principech uzavřeného...

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Najdete na iDNES.cz