Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Vyzkoušejte Internet Explorer 9. Je rychlý a přehledný, na XP ale nepoběží

  1:00
Microsoft představil veřejnou betaverzi prohlížeče Internet Explorer 9. Jeho zjednodušené rozhraní, vysoká rychlost i vylepšující se podpora webových standardů mají šanci zastavit pokles podílu Exploreru na trhu s prohlížeči. Zklamáni ale zůstanou uživatelé Windows XP, nový prohlížeč je určen jen pro Windows 7 a Vista.

Microsoft Internet Explorer 9 Beta | foto: Technet.cz

Nelichotivou pověst internetových prohlížečů od Microsoftu by měl právě nový IE 9 výrazně zlepšit. Upraveným rozhraním se přibližuje konkurenci a přidává podporu nových webových technologií. První dojmy jsou veskrze pozitivní. Je lepší po všech stránkách, ale konkurenci zatím nedotáhl.

Především u netbooků a slabších počítačů by měla zajímavé výsledky přinést platforma Direct2D, kdy je vykreslování stránky přenecháno grafickému čipu a ulehčí tak procesoru. Také by mělo přinést hladší vykreslení znaků. Při běžném prohlížení jsme rozdíl nepozorovali, naopak na ukázkách od Microsoftu je hardwarová akcelerace velice dobře patrná a Internet Explorer 9 Beta zde konkurenci jasně převyšuje.

betaverzi IE9 lze stáhnout zde

Internet Explorer 9 beta je od 15. září ke stažení v 33 jazykových verzích včetně české. Instalační balík má 20 - 38 MB v závislosti na operačním systému.

Práci s bohatými webovými aplikacemi (Rich Internet Application) by mělo urychlit přepracované JavaScriptové jádro. Zatím je otázkou, zda bude ve finální verzi výkonem srovnatelné například s prohlížečem Google Chrome, nebo Opera. Jisté je, že bude rychlejší než v IE8. První testy betaverze ale ukazují, že Google Chrome a Opera se o svou pověst nejrychlejších prohlížečů zatím bát nemusejí.

IE9 se více než kdy dříve soustředí na korektní podporu standardů. Nabídnout by měl vylepšenou integraci HTML5, podporu objektového modelování DOM, skriptovací jazyk ECMA, vylepšenou podporu CSS formátování a vykreslování SVG grafiky.

Z uživatelského rozhraní stojí za zmínku vylepšený Download Manager, který dokáže rozpoznat potenciální bezpečnostní hrozbu stahovaného souboru, Add-on Performance Advisor, který indikuje chybnou práci doinstalovaného doplňku třetí strany a také hlubší funkční integraci do operačního systému.

IE9 Add-ons

Hned při prvním spuštění nás Explorer varoval, že některé doplňky zdržují jeho start, a poskytl nám i jasné vodítko v podobě časových údajů. Velmi pěkná a užitečná maličkost.

První dojmy z betaverze

Microsoft vývojářskou komunitu zásoboval tzv. Platform Preview již několik měsíců, takže pro nikoho nebylo překvapením, že se celková rychlost prohlížeče zvýšila, stejně jako vykreslování stránek. Dokonce natolik, že si toho pravděpodobně všimnou i uživatelé, kteří se na takové věci nesoustředí. Vyšší rychlost je patrná třeba při procházení více animovaných či jinak graficky náročných stránek, animací pomocí skriptů apod. Výrazně se vylepšila rychlost přepínání mezi panely. Vykreslování je nyní prakticky okamžité, zcela srovnatelné s konkurencí.

IE9 Tabs

Otevření prázdného panelu - inspirace ostatními prohlížeči je jasně patrná. Místo zmenšeniny stránky tu najdeme informaci, jak často daný web navštěvujeme. Je zde také možnost otevřít zavřené panely nebo se přepnout do InPrivate režimu.

IE9 dl manager

Upozornění jsou řešena malým rámečkem ve spodní části obrazovky. Nejsou tedy tak nápadná jako nahoře a neruší při načítání a čtení stránky. Pokud je spodní část okna mimo obrazovku, pak je mimo obrazovku i upozornění.

Každý si pak zcela určitě všimne nového uživatelského rozhraní. Ovládací prvky se (podobně, jako Firefox, Safari nebo Opera) inspirovaly minimalismem prohlížeče Google Chrome: jedno textové pole pro zadávání adres i dotazů na vyhledávače, tlačítka zpět a vpřed, zcela vpravo pak tlačítka Domů, Oblíbené a Nastavení.

IE9 Thumbnail

Jednoduchým přetažením ikony webu na hlavní panel ve Windows 7 získáte "miniaplikaci", která navíc může využívat různých speciálních funkcí k rychlé navigaci.

Poněkud překvapivé je umístění panelů (karet) napravo od panelu Adresa (pravděpodobně dostane nové jméno, když teď umožňuje i vyhledávání). Panelů se sem moc nevejde, a když jich otevřete deset a více, už se mezi nimi nedá pohodlně přepínat. Naštěstí lze prostor pro karty zvětšit na úkor adresního řádku. Zmizelo také tlačítko pro zobrazení náhledů všech otevřených panelů. Tato změna nám nepříjde šťastná.

Microsoft Internet Explorer 9 Beta

Microsoft dle očekávání vylepšil intergraci do systému Windows 7 a využívá možnosti "přišpendlit" stránku na hlavní panel. Vývojáři mohou do stránek zabudovat funkce, například přehrávání zvuku či videa, využívající tlačítek v náhledu na hlavním panelu. Praktické využití je samozřejmě možné, ale nejde o nic zásadního.

IE9 Acid 3 95/100

Test kyselinou dopadl téměř na výbornou, a vezmeme-li v potaz, jakých výsledků dosahovala původní verze (20/100), jde o pokrok téměř neuvěřitelný.

Jako při uvedení každé nové verze Internet Exploreru, i nyní se mohou za vlasy chytat webdesignéři. Některé stránky, které se v Internet Exploreru 8 zobrazovaly bez problémů, mohou v nové verzi dělat problémy. Dočasně to může vyřešit sám uživatel, a to aktivováním Kompatibilního zobrazení stisknutím ikony s roztrženou stránkou na adresním řádku. Je pak na webdesignérech, aby své weby upravili. Doufejme, že díky lepší podpoře webových standardů už to bude výrazně jednodušší, než v dobách velkých prohlížečových válek.

Shrnutí prvních dojmů

Pro: rychlejší, přehlednější, pěkně udělaná upozornění, lepší stahování, lepší nastavení, lepší správa záložek, multifunkční adresa, lepší podpora standardů, hardwarová akcelerace, přetahování panelů mimo okno prohlížeče, další drobná vylepšení

Proti: málo prostoru na panely, některé stránky se zobrazují "špatně", zmizely náhledy panelů, nefunguje pod Windows XP, nepříjemný bílý proužek nad a pod stránkou

Celkově jde o nadějnou betaverzi, a lze předpokládat, že uživatelé Internet Exploreru díky ní ztratí mnoho důvodů, proč přecházet k jiným prohlížečům. Na druhou stranu, kromě hardwarové akcelerace nenabídl nový Explorer mnoho důvodů uživatelům konkurenčních prohlížečů, aby se do jeho náruče vrátili. Velká, rychle rostoucí podpora webových standardů je každopádně dobrou zprávou pro všechny.

IE9 test driveIE9 Video Kaleidoscope

Demoverze toho, co nová verze Internet Exploreru dokáže, obsahují i vtipné odkazy...

  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

TikTok se bude v Británii a EU zpovídat ze shromažďování dat o dětech

Čínská sociální síť TikTok po problémech ve Spojených státech a dalších zemích musí čelit žalobě i v Evropské unii a...

Facebooková „rada moudrých“ může nově rozhodovat i o mazání příspěvků

Před necelým rokem zřídil Facebook speciální nezávislý poradní orgán, který se doposud zabýval obsahem, který smazali...

Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger měly výpadky. Twitter se směje

Nejpoužívanější sociální síť a také prakticky všechny ostatní služby společnosti Facebook měly v podvečer výpadky....

K přihlášení ke službám Googlu budete brzy potřebovat mobil nebo otisk

Google se chystá zavést dvoufaktorové přihlašování k účtům, které uživatel v rámci jeho služeb využívá. V dohledné době...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...