Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Vyzkoušejte Internet Explorer 9. Je rychlý a přehledný, na XP ale nepoběží

  1:00
Microsoft představil veřejnou betaverzi prohlížeče Internet Explorer 9. Jeho zjednodušené rozhraní, vysoká rychlost i vylepšující se podpora webových standardů mají šanci zastavit pokles podílu Exploreru na trhu s prohlížeči. Zklamáni ale zůstanou uživatelé Windows XP, nový prohlížeč je určen jen pro Windows 7 a Vista.

Microsoft Internet Explorer 9 Beta | foto: Technet.cz

Nelichotivou pověst internetových prohlížečů od Microsoftu by měl právě nový IE 9 výrazně zlepšit. Upraveným rozhraním se přibližuje konkurenci a přidává podporu nových webových technologií. První dojmy jsou veskrze pozitivní. Je lepší po všech stránkách, ale konkurenci zatím nedotáhl.

Především u netbooků a slabších počítačů by měla zajímavé výsledky přinést platforma Direct2D, kdy je vykreslování stránky přenecháno grafickému čipu a ulehčí tak procesoru. Také by mělo přinést hladší vykreslení znaků. Při běžném prohlížení jsme rozdíl nepozorovali, naopak na ukázkách od Microsoftu je hardwarová akcelerace velice dobře patrná a Internet Explorer 9 Beta zde konkurenci jasně převyšuje.

betaverzi IE9 lze stáhnout zde

Internet Explorer 9 beta je od 15. září ke stažení v 33 jazykových verzích včetně české. Instalační balík má 20 - 38 MB v závislosti na operačním systému.

Práci s bohatými webovými aplikacemi (Rich Internet Application) by mělo urychlit přepracované JavaScriptové jádro. Zatím je otázkou, zda bude ve finální verzi výkonem srovnatelné například s prohlížečem Google Chrome, nebo Opera. Jisté je, že bude rychlejší než v IE8. První testy betaverze ale ukazují, že Google Chrome a Opera se o svou pověst nejrychlejších prohlížečů zatím bát nemusejí.

IE9 se více než kdy dříve soustředí na korektní podporu standardů. Nabídnout by měl vylepšenou integraci HTML5, podporu objektového modelování DOM, skriptovací jazyk ECMA, vylepšenou podporu CSS formátování a vykreslování SVG grafiky.

Z uživatelského rozhraní stojí za zmínku vylepšený Download Manager, který dokáže rozpoznat potenciální bezpečnostní hrozbu stahovaného souboru, Add-on Performance Advisor, který indikuje chybnou práci doinstalovaného doplňku třetí strany a také hlubší funkční integraci do operačního systému.

IE9 Add-ons

Hned při prvním spuštění nás Explorer varoval, že některé doplňky zdržují jeho start, a poskytl nám i jasné vodítko v podobě časových údajů. Velmi pěkná a užitečná maličkost.

První dojmy z betaverze

Microsoft vývojářskou komunitu zásoboval tzv. Platform Preview již několik měsíců, takže pro nikoho nebylo překvapením, že se celková rychlost prohlížeče zvýšila, stejně jako vykreslování stránek. Dokonce natolik, že si toho pravděpodobně všimnou i uživatelé, kteří se na takové věci nesoustředí. Vyšší rychlost je patrná třeba při procházení více animovaných či jinak graficky náročných stránek, animací pomocí skriptů apod. Výrazně se vylepšila rychlost přepínání mezi panely. Vykreslování je nyní prakticky okamžité, zcela srovnatelné s konkurencí.

IE9 Tabs

Otevření prázdného panelu - inspirace ostatními prohlížeči je jasně patrná. Místo zmenšeniny stránky tu najdeme informaci, jak často daný web navštěvujeme. Je zde také možnost otevřít zavřené panely nebo se přepnout do InPrivate režimu.

IE9 dl manager

Upozornění jsou řešena malým rámečkem ve spodní části obrazovky. Nejsou tedy tak nápadná jako nahoře a neruší při načítání a čtení stránky. Pokud je spodní část okna mimo obrazovku, pak je mimo obrazovku i upozornění.

Každý si pak zcela určitě všimne nového uživatelského rozhraní. Ovládací prvky se (podobně, jako Firefox, Safari nebo Opera) inspirovaly minimalismem prohlížeče Google Chrome: jedno textové pole pro zadávání adres i dotazů na vyhledávače, tlačítka zpět a vpřed, zcela vpravo pak tlačítka Domů, Oblíbené a Nastavení.

IE9 Thumbnail

Jednoduchým přetažením ikony webu na hlavní panel ve Windows 7 získáte "miniaplikaci", která navíc může využívat různých speciálních funkcí k rychlé navigaci.

Poněkud překvapivé je umístění panelů (karet) napravo od panelu Adresa (pravděpodobně dostane nové jméno, když teď umožňuje i vyhledávání). Panelů se sem moc nevejde, a když jich otevřete deset a více, už se mezi nimi nedá pohodlně přepínat. Naštěstí lze prostor pro karty zvětšit na úkor adresního řádku. Zmizelo také tlačítko pro zobrazení náhledů všech otevřených panelů. Tato změna nám nepříjde šťastná.

Microsoft Internet Explorer 9 Beta

Microsoft dle očekávání vylepšil intergraci do systému Windows 7 a využívá možnosti "přišpendlit" stránku na hlavní panel. Vývojáři mohou do stránek zabudovat funkce, například přehrávání zvuku či videa, využívající tlačítek v náhledu na hlavním panelu. Praktické využití je samozřejmě možné, ale nejde o nic zásadního.

IE9 Acid 3 95/100

Test kyselinou dopadl téměř na výbornou, a vezmeme-li v potaz, jakých výsledků dosahovala původní verze (20/100), jde o pokrok téměř neuvěřitelný.

Jako při uvedení každé nové verze Internet Exploreru, i nyní se mohou za vlasy chytat webdesignéři. Některé stránky, které se v Internet Exploreru 8 zobrazovaly bez problémů, mohou v nové verzi dělat problémy. Dočasně to může vyřešit sám uživatel, a to aktivováním Kompatibilního zobrazení stisknutím ikony s roztrženou stránkou na adresním řádku. Je pak na webdesignérech, aby své weby upravili. Doufejme, že díky lepší podpoře webových standardů už to bude výrazně jednodušší, než v dobách velkých prohlížečových válek.

Shrnutí prvních dojmů

Pro: rychlejší, přehlednější, pěkně udělaná upozornění, lepší stahování, lepší nastavení, lepší správa záložek, multifunkční adresa, lepší podpora standardů, hardwarová akcelerace, přetahování panelů mimo okno prohlížeče, další drobná vylepšení

Proti: málo prostoru na panely, některé stránky se zobrazují "špatně", zmizely náhledy panelů, nefunguje pod Windows XP, nepříjemný bílý proužek nad a pod stránkou

Celkově jde o nadějnou betaverzi, a lze předpokládat, že uživatelé Internet Exploreru díky ní ztratí mnoho důvodů, proč přecházet k jiným prohlížečům. Na druhou stranu, kromě hardwarové akcelerace nenabídl nový Explorer mnoho důvodů uživatelům konkurenčních prohlížečů, aby se do jeho náruče vrátili. Velká, rychle rostoucí podpora webových standardů je každopádně dobrou zprávou pro všechny.

IE9 test driveIE9 Video Kaleidoscope

Demoverze toho, co nová verze Internet Exploreru dokáže, obsahují i vtipné odkazy...

  • Nejčtenější

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

Nejnebezpečnější známý ekosystém druhohor ukazuje peklo dinosauřího světa

Pokud pozdně křídové Velké vnitrozemské moře označují vědci za nejnebezpečnější vodstvo v dějinách (plné dravých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Letadla druhé světové války opět v akci. Zkuste se s nimi vypořádat

Po měsíci přichází další kvíz v rozpoznávání letadel podle siluet. A opět je ve dvou variantách obtížnosti, byť v obou...

Kosmická loď Orion dorazila k Měsíci, příště již poletí s lidmi

Po pěti dnech dosáhla kosmická loď Orion jednoho ze svých cílů, když se přiblížila na 130 kilometrů k Měsíci. Přirozené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Google má narozeniny. Kde vzal vyhledávač svůj podivný název?

Google oslavil už 24. výročí svého působení na trhu. Za skoro čtvrt století se stal nejen úspěšnou internetovou...

Chcete YouTube ve vysokém rozlišení? Zaplaťte. Uživatelé zuří

Server YouTube začal testovat novou funkci, která však pobouřila diváky. Je totiž možné, že v budoucnu bude nutné za 4K...

Počítače se stanou neviditelnými. Jak cloud computing změní budoucnost

Díky cloud computingu lze využívat výkonné technologie s minimálními investicemi. Je všude přítomný a škálovatelný....

Královská rodina zveřejnila zprávu o úmrtí nejdříve na Twitteru

Hned po informování úřadující britské premiérky se zprávu o úmrtí královny Alžběty II. dozvěděla i veřejnost, a to...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...