Dnešním dnem Microsoft celosvětově spouští "nové vizuální médium" pro webovou prezentaci fotek zcela novým způsobem. Máte-li nutkavou potřebu zachytit svoje okolí a rádi experimentujete, bude vás nová on-line služba z dílny Microsoft Research Labs zajímat. Microsoft Photosynth využívá digitální fotografie uživatelů k vytvoření trojrozměrného pohledu na věc (lokalitu, místo, krajinu, budovu...). Mezi záběry lze plynule přecházet, přibližovat detaily nebo kroužit ve 360stupňových panoramatech.
Jediné, co uživatel musí poskytnout, jsou digitální fotografie, o zbytek se postará aplikace Photosynth. Ta běží jako samostatná aplikace a jako plug-in pro prohlížeče Internet Explorer a Firefox. Ve stručném videu vysvětluje základní funkce programu Photosynth Petr Tichý z českého MS.
Co to je ten "synth"?
Zjednodušeně řečeno je synth trojrozměrný model vytvořený na základě fotek jedné lokality. Pokud například nafotíte padesát fotek svého pokoje z různých míst a úhlů, aplikace obrázky zanalyzuje a bude na nich hledat společné body. Na základě nich, na základě měnící se perspektivy a mimo jiné SIFT algoritmu a stereofotogrammetrie je možné rekonstruovat 3D model dané lokality (pro diváky později viditelný jako tzv. point cloud).
Tento trojrozměrný virtuální prostor pak slouží jako galerie pro vaše skutečné fotografie. Pomocí myši, navigačních ikonek, kurzorů nebo kolečka pak můžete mezi fotkami přepínat, přibližovat je, ve specifických případech pak i prohlížet objekty "kolem dokola".
Pohled na místa, kam se jinak nepodíváte
Microsoft dnešním dnem otevřel všem uživatelům možnost nahrávat vlastní fotografie (až do celkové kapacity 20 GB zdarma) a vytvářet vlastní synthy. Kromě toho ale spolupracuje s organizacemi zvučných jmen. Už dnes se například můžete podívat na Karlův most z pohledů, které vám dosud zůstávaly utajeny - víte třeba, jak vypadají sochy zezadu? V galerii Photosynth je také k prohlédnutí výstava fotografií Karlova mostu, při její tvorbě bylo použito jak fotografií z výstavy, tak skutečných fotografií od původního autora, čímž dostali diváci možnost přiblížit si snímky a prohlédnout si je skutečně do detailu.
V kooperaci s National Geographic připravuje zase Microsoft "atraktivní záběry z [mnoha] míst planety", Petr Tichý zmínil například nejvyšší a nejnižší místo v Česku. Martin Frouz, fotoeditor českého National Geographic, se v tiskové zprávě vyjádřil velice optimisticky: "Photosynth je příkladem nového způsobu uvažování (...) Každý si může prohlédnout zajímavá místa, ale zároveň vytvořit i prezentace vlastní. Udělat si svůj Photosynth můžete s jakýmkoliv digitálním přístrojem."
Jak vytvořit virtuální realitu v Microsoft Photosynth?
"Podívej na toho magora, kolik fotek ještě udělá?"
"Mamí, proč si ten pán fotí tu sochu tolikrát?"
"Čím vás ta růže tak zaujala?"
Pořízení stovky fotek určitého objektu se v Praze neobejde bez pozornosti. Cvakáním a vlezlostí musím předčit i všudypřítomné turisty. Je totiž potřeba pořídit dostatek záběrů z různých úhlů. Pokud možno obkroužit každý objekt po několika kružnicích o stálém poloměru. Říkám si, vlastně spíš doufám, že výsledek bude stát za to.
Pro přihlášení do Photosynth budete potřebovat Microsoft Live ID, které slouží i pro přístup k dalším službám (Hotmail, Live Spaces apod.). Dále musíte nainstalovat aplikaci, která umožní prohlížečům (zatím Firefox a Internet Explorer) prohlížen synthy a vytvářet synthy vlastní.
Microsoft Photosynth - www.photosynth.com
Po nainstalování a přihlášení už můžete nahrávat vlastní synthy. Jednoduše vyberete snímky (klidně s upravenými barvami a kontrastem, ale neořezané), které chcete vložit. Od dvaceti snímků až do několika stovek. Čím více snímků a čím vyšší velikost, tím déle bude trvat hledání "překryvů" a konstruování 3D scény.
Poněkud překvapivé je, že k počítání dochází na straně klienta a ne na straně serveru. Na druhou stranu se tím určitě šetří množství přenesených dat. Propočet ale rozhodně není rychlou záležitostí - naše "růže" trvala Photosynthu asi dvacet minut, a to měla necelých padesát fotek. Dvousetfotkovou prezentaci jsme z časových důvodů přerušili, což je naštěstí možné.
Nafocení a výběr fotek je spolu s popsáním synthu jediná věc, kterou dodáte vy. O zbytek se postará počítač. Po několika minutách už se můžete (spolu s celým světem) podívat na výsledek.
Program zatím není k dispozici v češtině, nicméně český tým doufá, že jejich tutoriály usnadní Čechům práci.
-
Podrobný návod na vytvoření synthu (česky)
Jak prohlížet synth?
Nutno říci, že prohlížení virtuální galerie fotek pomocí photosynthu není tak intuitivní jako třeba mapy v Google Earth nebo Street View. Odměnou jsou však bohatší možnosti a skutečně zajímavé efekty.
Kromě ovládání myší je k dispozici i klávesnice:
-
klikáním se pohybujete mezi fotkami (perspektivně vytvarované obdélníky značí další fotku)
-
kolečkem myši přibližujete nebo oddalujete
-
šipky doleva a doprava (na klávesnici) přepínají mezi fotkami
-
klávesa P přepíná různé druhy pohledů
-
klávesy L, ů, ú a čárka (na české klávesnici) slouží k navigaci po dané fotce
-
klávesy A, S, D, E, C a další pro volný pohyb v rámci scény
Vpravo nahoře je po ruce (kurzoru) menu s možností přepnout do zobrazení všech fotografií. Vidíte zde i fotografie, které se Photosynthu nepodařilo srovnat s ostatními.
Nenápadným tlačítkem v pravém dolním rohu můžete okno zvětšit na téměř celou obrazovku. Navigace je místy poněkud zmatečná, zvláště u menších sérií - přípomíná adventuru, ve které hledáte, kam máte kliknout, abyste se posunuli dále. Pro vyzkoušení skutečných možností doporučujeme podívat se po nějakých větších sadách fotografií. Naše dva pokusné synthy si můžete prohlédnout zde:
Budoucnost fotogalerií, nebo výstřel do tmy?
Zatím je třeba photosynth brát jako koncept, jehož realizace má před sebou ještě dlouhou cestu, než se může stát rozšířenějším způsobem vizuální prezentace. Už teď se ale rýsují zajímavé možnosti jeho využití. Makléři realitních společností budou moci snadno sestavit poutavou a vypovídající prezentaci nabízených prostor. Turisté i památkáři budou moci spolupracovat při vytváření podrobných galerií mapujících význačná místa, a to jak zevnitř, tak zvenčí. Galerie a obrazárny mohou návštěvníkům nabídnout ochutnávku nových výstav a archiv těch již uskutečněných. Podobné programy ostatně již nyní využívají kriminalisté - nafotografují místo činu pomocí speciálních nástrojů a pak je v počítači složí v přesnou virtuální kopii. Teď je podobná technologie k dispozici třeba i rodině s dětmi a "místem činu" může být dejme tomu ozdobený vánoční stromeček s dárky.
To ovšem předpokládá nemalé množství fotek a s tím související zdržování. Sám jsem si dnes vyzkoušel, že okolí se na maniaka cvakajícího čtyřicátou fotku té samé sochy z jiného úhlu dívá s pramalým pochopením.
Reálněji tak vypadá další uvažovaná možnost využití, jejíž nástin dnes vidíme třeba u Panoramia: uživatelské fotky jsou všechny kombinovány a z nich je sestavována jedna virtuální scéna. Vidíme zde zároveň fotky zimní i letní, noční i denní, s lidmi i bez lidí... Výhodou ale je, že uživatelé nemusí uploadovat stovky fotek, stačí, když jich několik málo poskytne stovka uživatelů. Microsoft by tak v některých místech mohl dosáhnout efektu ne nepodobného slavnému Street View od Google. Do budoucna lze rozhodně očekávat provázání s Live Maps, případně přímo integraci do nich. Pak může přijít na řadu využití GPS údajů, vždyť geotag bude mít čím dál více fotek.
Prozatím je Photosynth nesmírně zajímavou hračkou pro nadšence a fotoamatéry. Jde nepochybně o špičkovou technologii, jejíž využití je zatím spíše experimentální a kvalita výsledků je střídavá. Nezvyklý formát bude muset teprve dokázat, že jeho výjimečnost přináší fotografům, vystavovatelům a divákům nějakou přidanou hodnotu. Rozhodně ale photosynth vnáší na scénu svěží pohled na věc, který stojí za to alespoň vyzkoušet.
Odkazy:
-
Stránky vývoje Photosynth (anglicky)
-
Blog českého týmu Photosynth (česky, Microsoft, obsahuje videonávody v češtině)
-
Podrobný návod na vytvoření synthu (česky)
-
Photosynth (Wikipedia, anglicky)
-
NASA využívá Photosynth k tréninku (anglicky, video), NASA video (anglicky)
-
Výlet svatopeterskou bazilikou v Římě (anglicky, video)
-
Stověžatá Praha (vzdáleně podobný projekt, česky)