Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

  8:54aktualizováno  17:44
Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo nefungují některé funkce. Výpadek již trvá přes 20 hodin. Velká část uživatelů v ČR má již Facebook i ostatní služby plně funkční. Firma se k výpadku stále podrobněji nevyjádřila.

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli i provozovatelé výpadkem zasažených služeb. | foto: Technet.cz / imgflip.com Meme Generator

První problémy Zuckerbergova impéria začaly ve středu 13.3.2019 kolem čtvrté hodiny odpoledne a postihly všechny služby z rodiny Facebooku, tedy Facebook, Messenger, WhatsApp a Instagram, problémy hlásili i uživatelé virtuální reality Oculus Rift.

Problémy některým uživatelům přetrvávají i po pětadvaceti hodinách, jak ale informovala společnost Facebook na Twitteru, příčinu se podařilo identifikovat a vyřešit a systémy se nyní zotavují.

14.března 2019 v 17:24, příspěvek archivován: 14.března 2019 v 17:35

Yesterday, as a result of a server configuration change, many people had trouble accessing our apps and services. We've now resolved the issues and our systems are recovering. We’re very sorry for the inconvenience and appreciate everyone’s patience.

Na vině byla chybná úprava konfigurace serverů. Obnova plné funkčnosti všech postižených služeb by měla proběhnout v příštích hodinách. 

Největší výpadek v historii

Pro někoho bylo nedostupné již přihlášení do aplikace, pro jiné jen některé funkce - například u WhatsAppu bylo nejčastěji zmiňováno nefunkční odesílání obrázků. Kolem čtvrté hodiny odpolední 14.3.2019 se podle vývojářů třetích stran, se začaly věci „vracet k normálu“.

Podle všeho byly za vším technické problémy, spekulace o cíleném útoku na servery již včera zástupci Facebooku vyvrátili. Pro komunikaci přitom využívali konkurenční síť Twitter. Níže uvedený post však byl i po 20 hodinách posledním oficiálním prohlášením, které firma k výpadku poskytla. K tomu došlo až po více než 25 hodinách, viz. aktualizace v úvodu článku.

13.března 2019 v 20:03, příspěvek archivován: 14.března 2019 v 08:18

We're focused on working to resolve the issue as soon as possible, but can confirm that the issue is not related to a DDoS attack.

Ukvapenější byl tým Instagramu, který oznámil obnovení dostupnosti zhruba po dvanácti hodinách. To se však nakonec ukázalo jako předčasné.

14.března 2019 v 05:41, příspěvek archivován: 14.března 2019 v 08:20

VIDEO: Anddddd... we're back. https://t.co/5E8UdlcsPJ

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Anddddd... we're back. https://t.co/5E8UdlcsPJ

Všechny postižené služby měly ještě v průběhu čtvrtka (14.3.) podle aktuálních dat služby Downdetector i reakcí nespokojených stále problémy. 

Dostupnost Facebooku se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v Asii a...

Dostupnost Facebooku se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v Asii a Evropě.

Dostupnost Instagramu se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v...

Dostupnost Instagramu se výrazně zlepšuje, nejvíce problémů má aktuálně v Evropě, Indii a Japonsku.

Silně klesající počet hlášení v USA nebyl způsoben zlepšením dostupnosti služby, ale pozdní noční hodinou. Jakmile se Spojené státy probudily do nového dne, začal počet hlášení výpadků opět růst. 

Na výpadku Facebook zatím například prodělávají inzerenti. Služba jich má přes šest milionů. Nepřichází sice o peníze přímo, protože, ty si Facebook bere, až když je dosaženo dohodnutého cíle (počtu zobrazení, atd.), ale pokud reklamou cílili na nějakou časově přesně danou událost nebo omezenou nabídku, uživatelé se o ní nemuseli kvůli výpadku dozvědět.

Naopak, existují firmy, které na výpadku služeb Marka Zuckerberga vydělaly nebo to alespoň hlásí. Zakladatel komunikační služby Telegram, Pavel Durov oznámil, že během 24 hodin jim díky nefunkčnímu Messengeru přibyly tři miliony nových uživatelů.

Velká firma, velké problémy

Výpadek služeb dává naplno ochutnat problém, kdy je více konkurenčních služeb provozováno jednou firmou na nejspíše stejné infrastruktuře nebo stejném softwarovém prostředí. Uživatel tak aktuálně nemůže nahradit nefunkční komunikaci přes Messenger pomocí WhatsAppu nebo místo stávkujícího Facebooku přesměrovat publikum na Instagram. Takto v případě nouze nezbývá než pro komunikaci oprášit například konkurenční Skype, nebo se k publiku obracet pomocí Twitteru.

Pokračující výpadek Facebooku 14.3. v 10:43. Na mapě je dobře vidět, že...

Pokračující výpadek Facebooku 14.3. v 10:43. Na mapě je dobře vidět, že problémy přetrvávají i na východním pobřeží USA, i když je tam velmi brzy ráno.

Další komplikací je využívání facebookového přihlášení do jiných služeb - což je dnes zcela běžné. Nemožnost přihlásit se do Facebooku tak snadno přeroste do problémů s přihlášením do jiných služeb.

Hlíšených problémů na Downdetector.com přibývá, probouzí se totiž východní...

Aktualizace 12:30 - Hlášených problémů na Downdetector.com opět přibývá, probouzí se totiž východní pobřeží USA. V Evropě je nejvíce problémů hlášeno z Anglie a Francie.

Aktualizace 15:30 - Podle hlášených problémů na Downdetector.com ubývá problémů...

Aktualizace 15:30 - Podle hlášených problémů na Downdetector.com ubývá problémů v Evropě, naopak sílí v USA, zejména na východním pobřeží. Mnohem méně hlášení přichází z Asie a především dříve silně zasaženého Japonska, což může být i tím, že se tam blíží půlnoc a uživatelé to vzdali.

Nemalé budou i finanční ztráty, Facebook patří spolu s Googlem mezi největší reklamní platformy na světě.

Druhý největší výpadek

Zatím největší výpadek Facebooku nastal v roce 2010, kdy nefungoval dvě a půl hodiny. Tehdy šlo o selhání automatizovaného systému pro kontrolu konfiguračních hodnot (blog Facebooku, anglicky), který po nestandardní chybě spustil řetězovou reakci, pro jejíž ukončení bylo nutné odpojit systémové databáze (tedy vlastně vypnout celou službu) a následně vše uvést do funkčního stavu.

Aktualizováno: Doplnili jsme informace o aktuálním stavu.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Jde o sekundy. Bylo možné haváriím Boeingu 737-8 MAX zabránit?

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Je to jenom náhoda, nebo mají stroje Boeing 737-8 MAX skutečně nějaký vážný problém? Dvě tragické havárie nového typu...

Sovětský svaz se měl stát čtvrtým členem Osy a dobývat britské impérium

Jednání mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem

Sovětský svaz se krátce před válkou stal největším obchodním partnerem nacistického Německa a na čas i jeho válečným...

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Virální fotka na Facebooku klame už řadu let. Nezachycuje, co byste řekli

Fotografie planktonu pořízená Davidem Littschwagerem v roce 2006, která v...

Po sociálních sítích se šíří fotografie zachycující neuvěřitelné bohatství života v jediné kapce mořské vody....

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Další z rubriky

Facebook slibuje revoluci. Zuckerberg otočil, soukromí prý bude priorita

Mark Zuckerberg představil svou vizi budoucnosti Facebooku: šifrování, omezení...

Ne náměstí, ale obývák. Sociální síť Facebook by se podle šéfa Marka Zuckerberga měla brzy zásadně proměnit. Soukromá...

Česká Wikipedie plánuje „stávku“ na protest proti plánované směrnici EU

Otevřená encyklopedie bude na den zavřená. Wikipedia tak protestuje proti...

Ve čtvrtek 21. března bude česká verze populární encyklopedie Wikipedia zcela nedostupná. Česká Wikipedia se tak...

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní
PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní

Musím na chirurgický zákrok a já mám strach, že to ani jedna nezvládneme. Co když se jí něco stane a já si to pak budu vyčítat? Už teď pláču, když si představím, že jí budu muset dát do školky cizím lidem a 8 hodin nebudu vědět, co s ní je a jestli je v pořádku. Já to prostě nedokážu. Přemýšlím o psychologovi. Nemáte někdo radu?

Najdete na iDNES.cz