Za 12 let server Technet.cz publikoval více než 22 tisíc článků. Některé z nich byly aktuální jen pár dní, jindy jde o recenze dávno překonaných zařízení. Ale část našich článků tvoří analýzy, reportáže, rozbory a rozsáhlé popisy vědeckých i technických fenoménů. Tyto články ani po letech neztrácejí hodnotu, nicméně i ony jsou každodenním přívalem novinek odsunuty hluboko do archivů. A do nich jsme se teď ponořili.
První díl našeho bezmála archeologického seriálu věnujeme článkům, které mají hloubku. Ať už v geografickém, fyzikálním, nebo v přeneseném smyslu slova. Odpíchli jsme se přitom od nedávného článku o prvním výletu na mořské dno.
1. Byli jsme půl kilometru pod zemí. Uranový důl na vlastní oči
Kdykoli nám někdo řekne, že při svých reportážích nejdeme do hloubky, odkážeme jej na tento článek. Honza Kužník a Vašek Nývlt pořídili pod zemí řadu zajímavých fotek, ovšem tato je jejich nejoblíbenější. Ano, přesně tak to tam vypadalo. Ještě že s sebou měli i dostatek svítilen a na ostatních fotografiích už z jejich zážitku něco mají i čtenáři. Poprvé reportáž vyšla v říjnu 2007.
2. Pekelný červ více než kilometr pod zemí? Vědecký bulvár
Často jsme nešťastní z toho, jak nesmyslné články v novinách vycházejí o vědeckém bádání, vědcích nebo o někom, kdo si na vědce hraje. Matoušova trpělivost občas přeteče a výsledkem je článek s titulkem "Vědecký bulvár, jak má být." První svého druhu napsal v červnu 2011 o pátrání po životě hluboko pod zemí. "Jsou vědecké historky, které je škoda nenapsat, i když nejsou zásadní," říká Matouš Lázňovský. "I když to není ta nejdůležitější zpráva z vědeckého hlediska, dobrý příběh má svoji hodnotu."
3. Rozhovor s "otcem internetu" Vintonem Cerfem o budoucnosti
Když přijel Vinton Cerf, spoluvynálezce protokolu TCP/IP a neoficiální "otec internetu" do Prahy, na rozhovor s ním poslali tehdy ještě externího redaktora Pavla Kasíka. I po šesti letech a desítkách dalších rozhovorů Pavel na toto interview velmi rád vzpomíná. Při čtení nejspíš pochopíte proč. Doktor Cerf, ač unavený po řadě přednášek, se "hluboce" rozpovídal a vyhrazenou hodinu na rozhovor jsme přetáhli, aniž jsme si toho všimli.
4. Sledujeme stavbu nového metra
Rosťa nás vždycky překvapí tím, jak propracované reportáže nám pošle. Vlaky všeho druhu jej baví možná ze všeho nejvíce a na jeho článcích o stavbě nové části "áčkového" metra je to znát. Seriál má čtyři díly a desítky fotografií. A věřte, že kdybychom Rosťu nekrotili, tak by tam těch fotografií bylo násobně více.
5. Jak na hloubku ostrosti?
Jen ti nejstarší, nejvěrnější fanoušci Technetu si budou pamatovat Honzův seriál o fotografování z roku 2004. V celkem sedmidílném seriálu popsal Honza základní funkce a pravidla fotografování. V šestém dílu se věnoval hloubce ostrosti. Na tomto seriálu je vidět nejen to, jak staré články vypadají v porovnání s těmi novými, ale také to, jak dopadají některé naše seriály. Osmý díl o cloně a expozici už světlo internetu nespatřil.
Proč vytahujeme archivní články?
Nic není staršího, než včerejší noviny, řekl Karel Čapek, když popisoval život novináře. A od čapkovské éry se noviny jistě nestaly rozvážnějšími, či nadčasovějšími, spíše naopak. Pro čtenáře to může znamenat vyšší pestrost obsahu, novináři mají o to zajímavější práci. Ale čas od času vznikne článek, u kterého si přejeme, aby nezapadl. Článek, který je nadčasový, nebo naopak výborně vypovídá o své době.
V on-line archivu se sice články uchovávají navěky a není problém je dohledat, jenže to byste museli vědět, co hledat. A když ani sami novináři si po roce nepamatují, o čem všem psali, jak by si to mohli pamatovat čtenáři?
A tak vznikla naše nová rubrika Šuplík. Pravidelně, nebo možná nepravidelně, to ještě uvidíme podle vašich ohlasů, tu budeme publikovat výběry zajímavých článků, které magazín Technet.cz vydal v posledních více než deseti letech. Sami jsme zvědaví, co všechno díky Šuplíku vyhrabeme.