Důležitou činností poslance, podle které můžeme posoudit jeho názory, je hlasování o návrzích nebo zákonech. Tato hlasování jsou pečlivě dokumentována a prohlédnout si je můžete na stránkách poslanecké sněmovny. Ale trvalo by neúměrně dlouho, než byste projeli všechny poslance a všechna hlasování.
Zjistěte on-line, kdo hlasuje jako vyDíky parlamentní kalkulačce na KohoVolit.eu si spočítáte, která strana nebo politik se vám názorově nejvíce blíží. Vyplňte, jaký je váš názor na referendum, radar, Lisabonskou smlouvu, Janotův balíček, poplatky u lékaře, kouření v restauracích nebo biopaliva, a za pár minut už získáte přehledný seznam politiků, kteří s vámi nejvíce souhlasí. A také těch, kteří jsou váš pravý názorový opak. |
Hlasovat můžete o vybraných dvou desítkách zákonů, které reprezentují důležité a často kontroverzní problémy. "Hlasování v parlamentu je hodně, evidujeme jich přes osm tisíc, pokusili jsme se vybrat ta nejvýznamnější," říká Michal Škop, který projekt KohoVolit.eu v roce 2006 založil. "Průběžně sledujeme, jaká hlasování byla důležitá, a ta do kalkulačky dodáváme."
Pokud se chcete ve volbách rozhodnout podle skutečných faktů, nyní máte tu možnost. |
Často jsou prý lidé překvapeni, že strana, kterou volili, vůbec nehlasuje tak, jak by hlasovali oni. Kalkulačka tak může sloužit i k nachytání politiků a poukázání na předvolební sliby, které nesplnili. Kromě toho měří KohoVolit.cz třeba i docházku a aktivitu poslanců.
Jak vyplnit volební kalkulačku
Na stránce KohoVolit.eu zvolte parlamentní kalkulačku. Čeká vás nyní poslanecké období v pěti minutách - zkrátka u každého vybraného hlasování zvolíte, jak byste hlasovali vy: pro, proti, nebo se zdržíte.
Otázky, kde nevíte, jak hlasovat, můžete klidně přeskočit. Pokud chcete získat zvláště přesně výsledky, můžete vyplnit i sérii doplňujících hlasování.
A to je celé. Po odeslání vašich hlasování získáte celkové vyhodnocení. Jako první vidíte, jak se s vámi shodují jednotlivé strany (jde o průměr shody poslanců této strany).
Na naše náhodné hlasování (pro každý návrh) vyšla nejvyšší shoda s ODS a nejnižší s komunisty. Při reálném vyplnění kalkulačky jsou obvykle strany na ose mnohem dále od sebe.
Jak číst výsledky+100 % - poslanec se s vámi shodl ve všech případech, dokonalá shoda +50 % - poslanec hlasoval ve třech případech že čtyř stejně, jako vy 0 % - poslanec hlasoval v polovině případů stejně, jako vy -50 % - poslanec hlasoval ve třech případech že čtyř jinak, než vy - 100 % - poslanec nikdy nehlasoval stejně, jako vy |
Pro někoho bude zajímavé zjistit, která strana (poslanecký klub) se nejvíce blíží jeho mínění. Jiní se budou spíše starat o konkrétní politiky, třeba proto, aby zjistili, koho na volebním lístku zakroužkovat a dát mu preferenční hlas.
Ti pak uvítají, že je server kohovolit.eu provázány s dalším projektem, nasipolitici.cz, ten se snaží poskytovat vyčerpávající a nezaujaté informace o všech kandidátech i poslancích.
Nové strany nejsou zahrnuty
Protože se jedná o analýzu hlasování v parlamentu, je logické, že zde nemůžeme najít údaje o nových politických stranách (výjimkou je TOP09, neboť někteří její představitelé již ve Sněmovně působí). Michal Škop si tento nedostatek uvědomuje a slibuje, že začátkem května představí i názorovou kalkulačku: dotazník, který se týká třiceti důležitých otázek, rozeslal všem kandidujícím stranám, a voliči si tak budou moci zjistit názorovou kompatibilitu do budoucna.
"Oba postupy mají svoje výhody a nevýhody. Pro voliče je důležitá budoucnost, ale skutečně přesně můžeme analyzovat jen již proběhlá hlasování," míní Škop. "Proto budeme mít obě: inventuru i sliby."
Sesterský projekt NašiPolitici.cz jde cestou monitoringu tisku a dalších veřejných údajů a shromažďuje informace o politicích i kandidátech. Před volbami například umožňuje voličům vyzkoušet si, komu by dali preferenční hlas, a komu dávají preferenční hlas ostatní voliči. Nenajdeme zde všechny strany, ale pouze ty, které měly v preferencích letos v březnu nad tři procenta hlasů. "Existuje mnoho projektů, které pracují s životopisy politiků," připouští Jiří Fiala z NasiPolitici.cz. "My ale pracujeme jinak. Strukturované životopisy doplňujeme údaji z médií, obchodního rejstříku a dalších zdrojů." Upozorňuje také na Etický kodex politika, který mohou kandidáti podepsat a zavázat se tak například k tomu, že se budou vyhýbat střetu zájmů nebo nebudou obstruovat jednání sněmovny.
Dejte na činy, ne na sliby
Volební kalkulačka na KohoVolit.eu vychází z reálných hlasování a přináší do nepřehledné politiky nezvyklou přesnost. Mnozí budou překvapení, že jejich oblíbená strana nehlasuje vždy tak, jak by se čekalo. A zatímco na stránkách Poslanecké sněmovny údaje o hlasování snadno zapadnou, tady je lze dobře srovnávat v souvislostech.
V hlasovací kalkulačce si může každý volič ověřit, zda se politik, pro kterého hlasoval, chová tak, jak by čekal. Místo mediálních afér, chameleonské výřečnosti a předvolebních slibů tu rozhodují skutečné akce a objektivní čísla. "Jsme matfyzáci," směje se Škop. "Čísla, to umíme."
Nemyslí si ale, že by podobná kalkulačka měla lidem přímo nakázat, jak volit. Jde spíš o doplnění dalšího pohledu, případně ověření názoru na daného politika. "Díky vám jsem se dorozhodl, jak volit," zní prý jeden z typických ohlasů. Kdyby se lidé rozhodli napůl podle naší parlamentní kalkulačky a napůl podle dojmů, které získají odjinud, tak prý jeho projekt splnil svůj účel. "Je to rada založená na přesných a ověřitelných faktech."
Nezávislý projekt nadšenců
Projekt KohoVolit.eu byl založen v roce 2006 a kromě Česka se zaměřuje i na Slovensko nebo volby do Evropského parlamentu. KohoVolit.eu není dotován ani vládou, ani EU, je to "nadšená práce dvou až tří profesionálů se zapáleným srdcem amatérů". Protože jde v podstatě o statistickou analýzu, lze výstupy považovat za objektivní. Pouze výběrem hlasování, která jsou označena jako důležitá a jsou do kalkulačky zahrnuta, může dojít k ovlivnění ze stran správců. "Ano, to je slabší místo, ale děláme všechno, abychom objektivitu zachovali," říká Škop.
Upozorňuje v této souvislosti na nový pokus: bude možné, aby organizace i jednotlivci v jejich systému vytvořili vlastní kalkulačku. Vznikly tak "barevné kalkulačky", kde mohou i jiné organizace vybrat ta hlasování, která považují za důležitá. Jsou tu třeba zelený předvolební test nebo genderový předvolební test, které se cíleně zaměřují na zákony zabývající se ekologickou, respektive genderovou problematikou.
"Snažíme se do politického rozhodování dostat nějaká skutečná fakta," uzavírá Škop. "Když se někdo chce rozhodnout podle skutečného hlasování, chceme, aby tu možnost měl. Pokud se chce rozhodnout podle něčeho jiného, jeho věc."