Víte co „neinternetoví“ lidé očekávají od internetu?

aktualizováno 
Patrně vás nepřekvapí, že podle průzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny před koncem roku, se internet jeví především jako informační médium. Možná vás ale budou zajímat tématické okruhy a další funkce, které jsou internetu přisuzovány.
Již se stalo téměř tradicí, kdy vyhledávače vydávají seznamy nejhledanějších slov a témat, po kterých za uplynulá období jejich uživatelé na internetu pátrali. Po letošních vánocích byl zveřejněn průzkum mezi 2000 lidmi – obyvateli Spojených států.

Účastníci, kteří byli v rámci projetu „Pew Internet & American Life Project" dotazováni telefonem, odpovídali mimo jiné i na to, co od celosvětové počítačové sítě očekávají. Průzkum byl prováděn v září a říjnu a vyplynulo z něj několik zajímavých skutečností.

Například téměř 80 % internetových uživatelů očekává, že  na webu naleznou aktuální zpravodajství a to jak všeobecné tak specializované, zaměřené na obor, o který se uživatel zajímá. Přibližně shodný počet osob využívá internet k vyhledávání zdravotnických informací.

Čtyři pětiny internetových surfařů také očekává, že na internetu nalezne informace o státních úřadech a další zdroje související s fungováním státu, jako je například justice, zákony a další vládní záležitosti.

Shodný počet lidí také prohlásil, že se na internet obracejí v okamžiku, kdy se připravují na koupi nějakého produktu. Předpokládají totiž, že zde naleznou podrobnosti o požadované službě či výrobku a v neposlední řadě také srovnání s konkurenčními produkty.

Jak úspěšné je hledání informací?

Téměř 70 procent uživatelů tvrdí, že většinou naleznou na internetu to co hledali. Největší podíl na tom má zpravodajství a informace o produktech. Méně úspěšní pak prý jsou při hledání informací ze státní správy.

A co nato lidé bez internetu?

Z průzkumu vyplynulo, že 60 % z dotázaných lidí využívá internet pravidelně, dvě třetiny z tohoto počtu pak pracují s internetem již více než 3 roky.

Mezi lidmi, kteří internet využívají jen velmi zřídka či vůbec, průzkum zjistil, že 16 % těchto osob by se na web obrátilo v případě, že by chtěli zjistit vládní informace nebo zdravotní pomoc. Tito lidé se podle průzkumu dostávají na internet spíše zprostředkovaně, většinou v domácnosti, kde někdo již internet využívá.

Tvůrci projektu se nechali slyšet, že se podle očekávání pohled na celosvětovou počítačovou výrazně změnil. Ještě před pěti lety byl považován za speciální, těžko přístupnou a unikátní věc, určenou pro privilegované (tedy pro ty co se jej naučili ovládat a využívat). Nyní je prý již běžnou součástí lidského života, především u mladší generace.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Vyzkoušejte si v prohlížeči stínohru od Googlu s umělou inteligencí

Google oslavuje příchod nového čínského roku hrou s umělou inteligencí.

Google kvůli příchodu nového lunárního roku, který se slaví především v Asii, vyrobil novou hříčku pro prohlížeče.

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Najdete na iDNES.cz