Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Viry brzy zaútočí i na Apple, říká expert antivirové firmy Eset

Klasický vir je téměř mrtvý. Dnešní útočníci nechtějí váš počítač poškodit, chtějí na vás vydělat peníze. Na svět počítačových virů jsme se ptali šéfa virové laboratoře firmy Eset Juraje Malcha. Ptát se můžete i vy. Dnes od 11:00 v online rozhovoru.
Nenechte se nalákat na lechtivé obrázky...

Nenechte se nalákat na lechtivé obrázky... | foto: Profimedia.cz

Počítačové viry zatím řádí především v počítačích "poháněných" systémy Windows. Podle Juraje Malcha se však blíží velká změna. Brzy se prý dočkáme nástupu virů i pro jiné platformy. "Nebude dlouho trvat a malware ve větší míře pravděpodobně zasáhne také třeba platformu Apple říká Malcho.

V krátkém povídání, které vás může inspirovat k položení vlastních otázek v dnešním on-line rozhovoru, jsme se zeptali i na nejkurióznější vir. "Zábavné jsou například trojany, které řeší CAPTCHA výměnou za striptýz," vysvětluje Malcho.

Juraj Malcho

Ing. Juraj Malcho (28) se narodil v Žilině.

Je absolventem Fakulty informatiky a informačních technologií Slovenské technické univerzity v Bratislavě. V ESETu pracuje od roku 2004, je vedoucím virové laboratoře ESET, kde vede tým virových analytiků, zodpovědných za detekci počítačových hrozeb. Mezi jeho hobby patří technologie a počítače, turistika, hra na kytaru a bicí.

Juraj Malcho

Juraj Malcho

Klasický vir je mrtvý

Souhlasíte s názorem, že klasický vir, který pouze mazal data a jinak škodil, je dnes již prakticky mrtvý? Nahradil jej škodlivý software, který je zaměřen na kradení citlivých údajů uživatelů a zpřístupnění počítače hackerům?
Klasický vir, jak ho známe z doby před deseti lety, tedy před rozšířením internetu, je opravdu téměř mrtvý. Tehdy bylo cílem útočníků hlavně ukázat, že jsou schopni napsat vir, který v důsledku moc škody nepáchal. Tyto tzv. proof of concept záležitosti ještě existují, ale v moři finančně motivovaného malware se samozřejmě tato kapka lehce ztratí.

V souvislosti s první otázkou - co dnes musí umět kvalitní antivirový program?
Velmi záleží na použité heuristice, tedy technologii, která dokáže laicky řečeno identifikovat škodlivý kód ještě v době, kdy neexistuje signatura v databázi. 

Antivirový program by také neměl způsobovat falešné poplachy a nadměrně zatěžovat operačním systém. Běžný uživatel by de facto neměl o AV programu vědět. Zkušenější uživatelé samozřejmě naopak ocení pokročilé možnosti nastavení.

Co můžeme od počítačových virů do budoucna ještě očekávat? Jakým způsobem budou škodit? Bude se jejich hrozba spíše zvětšovat nebo naopak?
Určitě se budou objevovat nové nebo zdokonalené metody sociálního inženýrství. Svět malware je byznys, který každoročně roste a kde se pohybují miliardy dolarů. Hrozba malware se rozhodně snižovat nebude, naopak.

Nebude dlouho trvat a malware ve větší míře pravděpodobně zasáhne také třeba platformu Apple. Na malware a cybercrime (kyberzločin) je třeba se dívat jako na něco, co se stalo nutnou součástí dnešní světa a moderní civilizace. Stal se součástí běžné kriminality, která funguje staletí. Tedy, počítačové hrozby pravděpodobně již nikdy nezmizí a budou aktualizované a vyvíjené s ohledem na dostupné technologie v čase.

Z jakého důvodu se dá očekávat nástup virů i pro platformu Apple?  A myslíte si, že operační systémy používané na počítačích Apple jsou proti virům lépe zabezpečeny než PC s Windows?
Apple jednoduše začíná být dostatečně rozšířený na to, aby představoval zajímavý trh pro cybercrime. Za malwarem je třeba vidět peníze a tam kde je více uživatelů, je větší potenciál pro zisk.

Samozřejmě existují nějaké rozdíly - jako například standardní bezpečnostní model *NIX systémů. U Applu se standardně používají přístupy s limitovanými právy uživatele a neomezený (root) přístup se používá jen když je potřeba. Není tedy tak snadné něco poškodit. 

Ale jak si jistě uživatelé Apple a Linuxu všimli, Windows v dnešní době také dozrály a jsou jinde, než před několika roky.

Velký rozdíl je také v uživatelské základně. Windows má všechny možné skupiny uživatelů, Apple měl donedávna hlavně skupinu nadšenců, kteří o počítačích něco veděli (v případě Linuxu šlo přímo geekovskou komunitu). To je velmi důležité, protože sociální inženýrství je neoddělitelnou součástí dnešních kyberútoků a zkušenější uživatelé jsou samozřejmě více imunní.

S tím, jak se systém šíří i mezi obyčejné uživatele se ale tato výhoda ztratí a co je horší, při současném vystupování Applu jako neohrozitelné a absolutně bezpečné platformy budou její nezkušení uživatelé ještě zranitelnější, než na jiném operačním systému, protože uvěří těmto pohádkám.

Vezměme si takový jednoduchý příklad - typická, IT nezkušená sekretářka, které přijde e-mail, že má v bance problém a že musí poskytnout údaje o platební kartě či internetbankingu. Co si myslíte, že udělá?

Jaké nové technologie můžeme očekávat od výrobců antivirových softwarů? Je heuristická analýza stále dostatečným prostředkem v boji proti novým a neznámým virům?
Je třeba si uvědomit, co to vlastně heuristická analýza znamená. Je to označení pro techniky které čerpají ze zkušenosti a snaží se co nejrychleji najít optimální řešení, které s co největší přesností řeší konkrétní problém.

Tedy – heuristická analýza MUSÍ být dostatečným prostředkem, je to proaktvní řešení problému s neustále vznikajícími novými variantami malware. Co se týče samotné technologie a implementace těchto "odhalovacích" technik – máme různé možnosti.

Kromě klasické heuristické analýzy binárních souborů se v dnešní době začínají ujímat reputační systémy, které těží jen z informací o rozšíření souboru po světě v čase. Jde o diskutované "in the cloud" technologie.

ON-LINE ROZHOVOR

Ptejte se na viry a boj proti nim

Vaše dotazy můžete klást dnes od 11:00 na této adrese.

 

Speciální antiviry pro netbooky? Zatím ne

Chystají se speciální, na HW nenáročné antiviry pro uživatele např. netbooků? Ti mají často problémy s tím, že antivir příliš vytěžuje počítač?
To záleží na řešení každého výrobce antivirových programů. Někdo preferuje implementaci několika různých technologií do jednoho balíku, což může v důsledku znamenat robustní aplikaci, která neúměrně zatěžuje počítač, jiná jako Eset vyvíjejí vlastní integrovaná řešení, která se obecně lépe optimalizují pro slabší konfigurace.

Každá firma se samozřejmě bude snažit přizpůsobit svůj produkt novému trhu, pokud takový požadavek vyvstane. A pokud se netbooky opravdu stanou ještě populárnější, určitě začnou nějaká specializovaná řešení vznikat. Jako příklad si vezměme mobilní platformu.

Co říkáte rozšířenému názoru, že pokud na počítači nemám žádná citlivá data (nepoužívám banking, atd.), nepotřebuji žádný antivir?
To je velmi "tricky" otázka. Pokud je uživateli jedno, co se děje s jeho počítačem, že se zahltí adwarem, že systém začne být nestabilní, že se stane jedním z uzlů v botnetu, který rozesílá spam nebo hostuje malware či představuje úložiště pro kyberzločince, potom není antivir potřeba.

A může pak od rána do večera projíždět warez a porno stránky a jednou týdně obnovovat celý systém ze zálohy. Těžko říci, kolik lidí bude spokojených s tímto řešením. Věc, která tu ale může pomoci, je virtualizace.

Můžete jmenovat nějaký opravdu kuriózní vir a jakým způsobem se projevoval?
Kuriozit je mnoho. Zábavné jsou například trojany, které řeší CAPTCHA výměnou za striptýz. Trojan vám generuje jednotlivá captcha, vy je přepisujete do textové podoby a za odměnu se vám odhaluje nějaká slečna.

Škodí nějak?
Tenhle konkrétní trojan nic nekrade. Je to čistě o tom, že napadený uživatel někomu zadarmo pomůže vyřešit captcha. Například někdo chce registrovat hodně e-mailů na free serverech a ty jsou chráněné proti automatizaci právě pomocí captcha (případně chce třeba spamovat blogy, apod.). Útočník tedy potřebuje captcha nějak vyřešit. No a takto na dálku mu ty obrázky přeloží běžný uživatel (který má napadený počítač tím trojanem). Dělá to navíc rád, protože si nějaká holka sundá kousek oblečení. A ani neví, že tím pomáhá útočníkům.

Co říkáte na názor, že antivirové firmy si vyrábí viry, aby se udržely na trhu?
Tato otázka se často opakuje a jako argument vždy používám statistiku – každý den vznikne přes 100 tisíc nových unikátních škodlivých kódů. Opravdu si může někdo myslet, že se snažíme ještě vyvíjet vlastní malware, který by v důsledku mohl poškodit i naše zákazníky?

Snaží se lékař záměrně špatně léčit pacienta tak, aby musel v nemocnici ležet déle než je potřeba?

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...