Adobe zablokuje účty svým uživatelům ve Venezuele | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

  • 169
Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta Donalda Trumpa o sankcích. Uživatelé, kteří mají předplatné, nemají nárok na vrácení peněz. Jde o ukázku toho, jaká nebezpečí skrývá obchodní model softwaru za předplatné.

Kalifornská společnost Adobe plánuje deaktivaci všech uživatelských účtů ve státě Venezuela. „Jde o důsledek prezidentského příkazu 13884 (Donald Trump jej podepsal 5. srpna 2019, PDF, pozn. red.), který zakazuje téměř všechny transakce a služby mezi americkými firmami a lidmi ve Venezuele. Abychom vyhověli tomuto příkazu, musíme deaktivovat všechny účty ve Venezuele.“

Cílem Trumpova příkazu, který navazuje na předchozí příkaz Baracka Obamy z března 2015 (PDF), je vytvořit další tlak na venezuelskou socialistickou vládu prostřednictvím ekonomických sankcí. Příkaz není směřován k žádné konkrétní firmě, ale týká se obecně amerických firem a jednotlivců. 

Podle Financial Times není Adobe jediná firma, která blokuje uživatele z Venezuely. Dalším příkladem je britská TransferWise, která nabízí mezinárodní posílání peněz.

Kdo používá předplacené aplikace, má smůlu

Firma Adobe své rozhodnutí deaktivovat účty oznámila teprve v říjnu: „Rozhodnutí není na nás, ale na vládě USA. Budeme sledovat vývoj a pokusíme se Venezuelanům obnovit přístup hned, jak to bude legálně možné.“ K samotné deaktivaci dojde 28. října, do té doby si mají venezuelští uživatelé stáhnout svá data z cloudového úložiště. Pak jim přestane fungovat přihlašování a nespustí ani aplikace, které mají předplacené.

„Už jsem vám za služby zaplatil. Kdy mi vrátíte peníze?“ předvídá Adobe otázku a hned na ni odpovídá: „Peníze vám vrátit nemůžeme. Příkaz nařizuje ukončit veškeré aktivity včetně prodejů, služeb, podpory, vracení peněz atd.“

Adobe Photoshop CC

Firma Adobe se před třiceti lety proslavila jako výrobce Photoshopu, dnes asi nejpoužívanějšího nástroje na úpravu fotografií a grafiky. Nyní je Photoshop součástí „kreativního balíku“, který Adobe distribuuje formou předplatného. Uživatelé tedy musejí platit každý měsíc, aby mohli aplikace dále používat. Některé programy lze stále zakoupit i v krabicové verzi.

Předplatné vám mohou vždy odebrat, krabici nikoli

Venezuelané mají většinou, vzhledem k současné ekonomické situaci, zcela jiné starosti. Zrušené předplatné od Adobe pro ně zřejmě nebude stát vysoko na žebříčku akutních problémů. Zpráva však upoutala pozornost mimo Venezuelu. Dobře totiž demonstruje jeden z problémů tzv. „Software as a Service“, tedy kupování softwaru prostřednictvím předplatného.

Pro řadu lidí z oblasti IT to je potvrzení jejich dlouhodobých výhrad proti tomuto obchodnímu modelu, který vyžaduje neustálé placení a dává plnou kontrolu provozovateli. Platící zákazník se nyní – kvůli sankcím cizí vlády – nemůže dostat k produktu, jehož užívání zaplatil a na kterém klidně může mít postavenou živnost.

Podle Geoffa Ramseyho, bezpečnostního analytika specializujícího se na Venezuelu, je navíc výklad společnosti Adobe zbytečně široký a kontraproduktivní. Omezení, které mělo vytvářet tlak na členy vlády a jejich spojence, se místo toho mechanicky aplikovalo na celou zemi. „Je to neuvěřitelně kontraproduktivní,“ myslí si a zdůrazňuje, že mezi postiženými jsou třeba neziskové organizace, které Photoshop a InDesign potřebují ke své práci.

Obecné poučení je mnohem pesimističtější. Adobe tímto všem svým platícím zákazníkům (autor článku je jedním z nich, pozn. red.) připomíná, že nejsou majiteli, ale pouhými pronajímateli aplikací. A že – z různých důvodů, obvykle mimo jejich vliv – mohou znenadání o své zakoupené aplikace přijít.


Témata: Venezuela, software