Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

  16:16aktualizováno  16:16
Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta Donalda Trumpa o sankcích. Uživatelé, kteří mají předplatné, nemají nárok na vrácení peněz. Jde o ukázku toho, jaká nebezpečí skrývá obchodní model softwaru za předplatné.

Adobe zablokuje účty svým uživatelům ve Venezuele | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Kalifornská společnost Adobe plánuje deaktivaci všech uživatelských účtů ve státě Venezuela. „Jde o důsledek prezidentského příkazu 13884 (Donald Trump jej podepsal 5. srpna 2019, PDF, pozn. red.), který zakazuje téměř všechny transakce a služby mezi americkými firmami a lidmi ve Venezuele. Abychom vyhověli tomuto příkazu, musíme deaktivovat všechny účty ve Venezuele.“

Cílem Trumpova příkazu, který navazuje na předchozí příkaz Baracka Obamy z března 2015 (PDF), je vytvořit další tlak na venezuelskou socialistickou vládu prostřednictvím ekonomických sankcí. Příkaz není směřován k žádné konkrétní firmě, ale týká se obecně amerických firem a jednotlivců. 

Podle Financial Times není Adobe jediná firma, která blokuje uživatele z Venezuely. Dalším příkladem je britská TransferWise, která nabízí mezinárodní posílání peněz.

Kdo používá předplacené aplikace, má smůlu

Firma Adobe své rozhodnutí deaktivovat účty oznámila teprve v říjnu: „Rozhodnutí není na nás, ale na vládě USA. Budeme sledovat vývoj a pokusíme se Venezuelanům obnovit přístup hned, jak to bude legálně možné.“ K samotné deaktivaci dojde 28. října, do té doby si mají venezuelští uživatelé stáhnout svá data z cloudového úložiště. Pak jim přestane fungovat přihlašování a nespustí ani aplikace, které mají předplacené.

„Už jsem vám za služby zaplatil. Kdy mi vrátíte peníze?“ předvídá Adobe otázku a hned na ni odpovídá: „Peníze vám vrátit nemůžeme. Příkaz nařizuje ukončit veškeré aktivity včetně prodejů, služeb, podpory, vracení peněz atd.“

Adobe Photoshop CC - výsledné panorama

Adobe Photoshop CC

Firma Adobe se před třiceti lety proslavila jako výrobce Photoshopu, dnes asi nejpoužívanějšího nástroje na úpravu fotografií a grafiky. Nyní je Photoshop součástí „kreativního balíku“, který Adobe distribuuje formou předplatného. Uživatelé tedy musejí platit každý měsíc, aby mohli aplikace dále používat. Některé programy lze stále zakoupit i v krabicové verzi.

Předplatné vám mohou vždy odebrat, krabici nikoli

Venezuelané mají většinou, vzhledem k současné ekonomické situaci, zcela jiné starosti. Zrušené předplatné od Adobe pro ně zřejmě nebude stát vysoko na žebříčku akutních problémů. Zpráva však upoutala pozornost mimo Venezuelu. Dobře totiž demonstruje jeden z problémů tzv. „Software as a Service“, tedy kupování softwaru prostřednictvím předplatného.

07.října 2019 v 21:32, příspěvek archivován: 08.října 2019 v 15:06

Well, is officially illegal has an Adobe products if you live in Venezuela https://t.co/25zgaUIyqF

Pro řadu lidí z oblasti IT to je potvrzení jejich dlouhodobých výhrad proti tomuto obchodnímu modelu, který vyžaduje neustálé placení a dává plnou kontrolu provozovateli. Platící zákazník se nyní – kvůli sankcím cizí vlády – nemůže dostat k produktu, jehož užívání zaplatil a na kterém klidně může mít postavenou živnost.

08.října 2019 v 07:37, příspěvek archivován: 08.října 2019 v 15:09

You might not understand how bad this is. In the GOOD'ol days, you bought software and used it. Now, you beg the company to let you use the software you bought, forever. And when they say NO one day, you're 100% screwed. That thing you spent a month building? You can't work now.

Podle Geoffa Ramseyho, bezpečnostního analytika specializujícího se na Venezuelu, je navíc výklad společnosti Adobe zbytečně široký a kontraproduktivní. Omezení, které mělo vytvářet tlak na členy vlády a jejich spojence, se místo toho mechanicky aplikovalo na celou zemi. „Je to neuvěřitelně kontraproduktivní,“ myslí si a zdůrazňuje, že mezi postiženými jsou třeba neziskové organizace, které Photoshop a InDesign potřebují ke své práci.

Obecné poučení je mnohem pesimističtější. Adobe tímto všem svým platícím zákazníkům (autor článku je jedním z nich, pozn. red.) připomíná, že nejsou majiteli, ale pouhými pronajímateli aplikací. A že – z různých důvodů, obvykle mimo jejich vliv – mohou znenadání o své zakoupené aplikace přijít.

Autor:
Témata: Venezuela, software
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podle Evropského soudu nemusí Google mazat data uživatelů všude

Společnost Google nemusí smazat data o uživateli, který požádá o odstranění v rámci „práva na zapomenutí“ všude, kde...

Hackeři nabízí přístroje, které ušetří peníze za elektřinu i benzin

Chytré přístroje připojené na internet jsou stále častěji cílem digitálních útočníků. Potvrzuje to aktuální zpráva...

Facebook zaútočil na Snapchat, vytvořil novou aplikaci Threads

Americká internetová společnost Facebook spouští novou komunikační aplikaci s názvem Threads určenou uživatelům služby...

Redakce Technet.cz odhodila přetvářku. Konečně upřímný pohled do zákulisí

Redakce Technet.cz měla v rámci škemrání o vaši přízeň připravené dlouhé video plné speciálních efektů a deepfake...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz