V morseovce už si odešlete i e-mail

  • 4
V současné době používá Morseovu abecedu kromě rádioamatérů či pionýrů asi málokdo. Pro ty, kteří abecedu Samuela Morseho občas upotřebí, se po dlouhém čekání konečně blýsklo na lepší časy.

Až donedávna nebylo možné v Morseově abecedě plnohodnotně odesílat vše, co vás napadlo. Chyběl například vykřičník. Po mnoha desetiletích, kdy se s abecedou nic nedělalo a spíše přežívala, přicházejí zásadní inovace, týkající se přidání jednoho znaku.

Novým symbolem se stal zavináč

Poslední den loňského roku byl pro Morseovu abecedu nadmíru významný. Konsorcium International Telecommunications Union, které morseovku v současnosti "spravuje", se usneslo, že přijme nový symbol. Jde o zavináč známý zejména jako oddělovač jména od domény u e-mailu. V morseovce se vytvoří spojením dvou písmen - A (krátce-dlouze) a C (dlouze-krátce-dlouze-krátce), vše bez mezer.

Milník v morseovce

"Přidání zavináče mezi ostatní písmena Morseovy abecedy je důležitým milníkem," tvrdí Paul Rinaldo, šéftechnik amatérských radioamatérů, sdružujících se v American Radio Relay League. "V posledních šedesáti letech nebyly učiněny v Morseově abecedě žádné změny. Proto považuji přidání nového symbolu za důležitou událost," říká Rinaldo. Jak však dodává, změn by bylo potřeba ještě několik. Pro plnohodnotnou komunikaci by bylo vhodné doplnit třeba vykřičník, který v morseovce chybí. Paul Rinaldo věří, že přidání zavináče je pouze prvním krokem a další budou následovat.  

Morseova abeceda

Trocha historie

Morseovu abecedu vynalezl Samuel Finlay Breese Morse ve třicátých letech 19. století. Morse také uskutečnil v roce 1887 první telegrafické spojení.
Morseova abeceda funguje tak, že její znaky jsou zaznamenávány v kódu tvořeném krátkými a dlouhými signály. Ve psané podobě se využívají tečky a vodorovné čárky, přičemž jednotlivá písmena jsou oddělována šikmou čarou a slova čarami dvěma. V současnosti Morseovu abecedu využívají zejména rádioamatéři či telegrafisté, případně táboroví vedoucí a jejich svěřenci. Pokud si chcete morseovku osvěžit, stačí do vyhledávače zadat spojení "Morseova abeceda" a objeví se mnoho odkazů na stránky abecedě se věnující. Existuje rovněž několik programů, které vám pomohou morseovku procvičit.
Využít lze i automatického překládače do či z morseovky, který naleznete na adrese http://www.shaman.cz/HomePage/Sifrovani_Prekladac.htm ...././--../-.-/-.--/ /-.././-./ /...-/..././--/ /-.-./-/./-./.-/.-./..-/--/ /-/./-.-./..../-././-/..-/


Témata: Relay