Uživatelka odpověděla na žalobu RIAA protižalobou

aktualizováno 
Již několik týdnů dostávají ve Spojených státech uživatelé P2P sítí, kteří sdíleli multimediální soubory, předvolání k soudu. Zasílá jim je organizace RIAA. Nyní se objevil první případ aktivní obrany. Má šanci?
Před několika týdny se americká organizace na ochranu autorských práv (RIAA) rozhodla tvrdě zakročit proti uživatelům, kteří využívají P2P programy na sdílení multimediálních souborů. Od té doby nechává předvolat k soudu jednoho uživatele za druhým a žádá po nich náhradu škody, kterou měli svým jednáním údajně způsobit. Data o těchto uživatelích získala RIAA na základě rozhodnutí soudu, který providerům (ISP) přikázal předat žalující organizaci identifikační data uživatelů, jejichž IP adresu RIAA na P2P sítích objevila. Počet osob předvolaných k soudu již přesáhl tisícovku a dále se zvyšuje.

Případ Jane Doe

Jedno z těchto předvolání obdržela i kalifornská uživatelka vystupující pod jménem Jane Doe. Té se však natolik nelíbil způsob, jakým RIAA získala její osobní údaje, že se rozhodla na tuto organizaci podat žalobu. Odvolává se přitom na právo na ochranu svého soukromí. Stala se tak první osobou, která se tímto způsobem brání proti žalobě společnosti RIAA. Její žaloba se řadí k několika dalším, které většinou podaly ISP a vysoké školy, protože považují poskytnutí osobních dat souvisejících s IP adresou za nesprávné. RIAA již přitom jednou narazila, když ji soud v americkém státě Massachuttes odmítl přijmout žalobu na školy MIT a Boston College. RIAA ji však může přeformulovat.

Jeden z právníků, který Doeovou zastupuje, tvrdí, že RIAA s žalobami zašla příliš daleko. “Je to mnohem větší zásah do soukromí, než kdyby někdo ve veřejné půjčovně monitoroval a psal si seznamy o tom, kdo si půjčí jakou knihu či video,“ objasňuje pro CNet.

Jane Doe se brání tím, že program Kazaa používala převážně pro přehrávání svých hudebních souborů získaných z vlastních CD. Při využití funkcí tohoto programu pro sdílení souborů v prostředí internetu si pak prý vždy dávala pozor na to, aby se k souborům na jím počítači další uživatelé nedostali.

Doe však nebude patrně nebude mít mnoho šancí na úspěch, ačkoliv se odvolává na své právo na ochranu soukromí a smlouvu se společností Verzion, která jí poskytuje připojení. Podle vyjádření zástupce RIAA již dříve totiž soud rozhodl, že uživatel ztrácí svou anonymitu, pokud veřejně on-line distribuuje hudební soubory. Při soudní při může být Jane Doe odsouzena k zaplacení částky pohybující se na úrovni 100 000 amerických dolarů.

Riziko pro organizaci RIAA

Pokud by se však Doe podařilo výše zmíněné rozhodnutí soudu prolomit, může to mít pro žalující stranu poměrně zničující následky. Prakticky by se tak musela vrátit na začátek a hledat jinou cestu, jak uživatele P2P sítí postihnout. Pravděpodobnost tohoto scénáře je však minimální.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Facebook zaútočil na Snapchat, vytvořil novou aplikaci Threads

Americká internetová společnost Facebook spouští novou komunikační aplikaci s názvem Threads určenou uživatelům služby...

Podle Evropského soudu nemusí Google mazat data uživatelů všude

Společnost Google nemusí smazat data o uživateli, který požádá o odstranění v rámci „práva na zapomenutí“ všude, kde...

YouTube zablokoval zápasy robotů. Rozpoznal v nich týrání zvířat

Zápasy robotů mohou vypadat drsně. Trpí při nich kovy i plasty. Ale určitě k újmě nepřijdou zvířata. Přesto YouTube...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz